המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 23/08/2020

סיכום חציון: קפיצה דרמטית של 53% בפניות למועצה לעומת החציון המקביל אשתקד
המועצה לצרכנות מסכמת חצי שנת פעילות עמוסה בצל משבר הקורונה: בין החודשים ינואר-יוני 2020 התקבלו במועצה כ-18 אלף פניות והוענק ייעוץ משפטי ליותר מ-7,000 צרכנים. כמות השיחות במענה הטלפוני הוכפלה

 

עקב משבר הקורונה שכלל ביטולי טיסות, דחיות אירועים, סגירת חדרי כושר, מעונות, חוגים ועוד, נרשמה קפיצה דרמטית בכמןת הפניות למועצה לצרכנות בחציון הראשון של 2020 (חודשים ינואר-יוני). הדו"ח שהוצג לשר הכלכלה הנכנס ח"כ עמית פרץ מתאר את פעילות והישגי המועצה לצרכנות בטיפול בצרכנים בשנת 2020 בהשוואה ל-2019.

 

להלן עיקרי הפעילות וההישגים:

 

 קפיצה דרמטית של 53% במספר התלונות שהתקבלו כנגד החברות במשק ובתי עסק (כ-18 אלף תלונות לעומת כ-11 אלף תלונות ב-2019).

 

 עליה מטאורית של 70 אחוז במתן הייעוץ המשפטי. בחציון הראשון של 2020 הענקנו ייעוץ משפטי למעל ליותר מ-7,000 צרכנים.

 

 שיפור משמעותי בזמן תחילת הטיפול מרגע הגשת התלונה. קיצור מ-32 יום לשמונה ימים בלבד!

 

 הכפלת כמות השיחות במענה הטלפוני: מ-10,000 שיחות ליותר מ-20 אלף שיחות!

 

 גידול של כ-30 אחוז בכמות הכניסות והדפים הנצפים באתר המועצה והשירותים הדיגיטליים הניתנים בו.

 

 פתיחת מייל ישיר לפניות להנהלת המועצה לצרכנות. כ-5,000 פניות נרשמנו בסה"כ, מתוכן מעל ל-3,000 פניות בשנת 2020.

 

 שיפור ניכר ושיא של כל הזמנים בשביעות רצון הצרכנים מהטיפול בתלונותיהם.

 

 פיתוח והפעלת קייטנות דיגיטליות במהלך החופש הגדול, החגים, וכן בתקופת משבר הקורונה. שיתוף פעולה עם מט"ח לפיתוח משחק אינטראקטיבי לבני הנוער.

 

 במהלך 2019-2020 המועצה לצרכנות הגישה 10 תובענות ייצוגיות ו- 9 התנגדויות להסכמי פשרה. זאת לאחר שמשך שנים ארוכות לא הוגשה אף תובענה ייצוגית על ידי המועצה. כל התובענות שהוגשו הינן בעלות אופי צרכני מובהק המביאות לשינוי תופעה צרכנית רחבה המשפיעה על כלל הצרכנים. התובענות שהוגשו במגוון רחב של תחומים: תיירות, תקשורת, חברות המזון, הימורים ועוד.

 

 עם חזרת הכנסת לפעילות, המועצה לצרכנות פעילה מאוד בוועדות הכנסת השונות. למועצה לצרכנות זכויות רבות במתווה שאושר בסופו של דבר לסיוע לחברות התעופה להחזרת כספם של הצרכנים שטיסתם בוטלה בעקבות הקורונה.

 

 ביצוע בדיקות וסקרים לטובת הצרכנים באמצעות סיירי ותצפיתני המועצה לצרכנות וכן באמצעות מכון גיאוקטוגרפיה. הסיירים בוחנים את התנהלות בתי-העסק כלפי הצרכנים בהיבטים שונים של זכויות הצרכן, כגון: הצגת מחירים, הצגת מוצרים בפיקוח, דרכי פרסום ועוד.

 

 חשיפת המועצה הישראלית לצרכנות בתקשורת זינקה בתקופת המחצית הראשונה של 2020 והגיעה לשיא של שלוש שנים: 634 הופעות בתקשורת. במהלך כל שנת 2019 הופיעה המועצה בכלי התקשורת 890 פעמים.

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים: "בתקופת כהונתי חל שיפור דרמטי בתפקוד המועצה, ואני גאה על כך מאוד. את כל ההישגים הללו רשמתי יחד עם צוות מעולה של עובדים נחושים ודבקים במטרה. המבט ההשוואתי משקף יותר מכל, את התקופה המשמעותית והמאתגרת ביותר אשר חוותה המועצה מאז תחילת פעילותה, מתוך הבנה שמשבר הקורונה, הנו אומנם, בראש ובראשונה משבר בריאותי, ולאחר מכן משבר כלכלי, אך אין ספק, כי למשבר ישנן השלכות צרכניות רחבות היקף.

 

בתקופה זו פעלה המועצה ללא לאות, תוך התמודדות עם מחסור חמור בכוח אדם עוד טרם תחילת המשבר, דבר שבא לידי ביטוי ביתר שאת עם כניסת תקנות החירום שחייבו צמצום משמעותי עוד יותר בכוח האדם. על אף כל זאת, הנתונים מדברים בעד עצמם, והמועצה התעלתה על כל המכשולים וסיפקה שירות חשוב ונדרש בעת הזו, כשהעובדים משקיעים את כל כולם במתן מענה ותמיכה לצרכנים הישראלים.

 

ברצוני לנצל הזדמנות זו להביע את הערכתי העמוקה לעובדי המועצה המסורים שעשו לילות כימים, לעיתים מבלי לקבל תמורה, כדי לשרת את הפונים אליה גם בעת משבר הקורונה, וזאת על מנת לסייע ולחזק את ציבור הצרכנים בישראל".

 

לצפיה בדו"ח הפעילות המלא שהוצג לשר הכלכלה לחצו כאן >>