המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 20/05/2019

תחקיר: עבור ביטול עסקת מטבח צרכנים נדרשים לשלם דמי ביטול מופרזים
אם החלטתם לרכוש מטבח לפי מידות מיוחדות אך התחרטתם במועד הקבוע בחוק ועוד לפני שהחל הייצור או ההרכבה, ייתכן שתאלצו לשלם דמי ביטול בשיעור 10-20 אחוזים, במקום 5% כפי שקבוע בחוק. מנכ"ל בפועל המועצה לצרכנות: "לא ייתכן שתחום המטבחים יהיה מוחרג מתחום הריהוט הכולל הקיים בתקנות ביטול עסקה". צפו בתחקיר ששודר בקשת 12 בשיתוף המועצה לצרכנות

 

מטבח

למטבח בתמונה אין קשר לכתבה. צילום: ליאור וייץ


במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות רבות נגד עוסקים שונים בתחום המטבחים , בהן מוסרים הצרכנים כי בקשו לקבל הצעת מחיר, חתמו על הזמנה עוד בטרם בחרו את החומרים והצבעים (לעתים תחת הפעלת לחץ ו/או הצגת מצג לפיו ההנחה תקפה רק לאותו היום), ונדרשו לשלם מקדמה. הצרכנים מוסרים כי בקשו לבטל את העסקה זמן רב לפני שנציג החברה ביצעה את מדידות והצרכנים חתמו על תוכניות, אולם העוסקים דרשו תשלום דמי ביטול בשיעור 10%-20%.

 

בחלק מהמקרים, מדובר ברכישת מטבח לדירה בבניה שטרם הסתיימה וגם במקרים אלה העוסקים סרבו לוותר על תשלום דמי ביטול הנקובים בטופס ההזמנה ו/או להחזיר את המקדמה ששולמה. כמו כן, בחלק מהמקרים מדווחים הצרכנים כי סוכני המכירות מפעילים לחץ כדי להביא את הצרכנים לחתום על ההזמנה וסקיצה ראשונית על מנת להבטיח "הנחה" כביכול, כאשר בחוזה האחיד תנייה לפיה במקרה של ביטול ההזמנה ייגבו דמי ביטול או דמי טיפול בשיעור 10% עד 20%.

 

ביום 11.6.2018 פרסמה הרשות להגנת הצרכן והסחר הוגן מסמך מדיניות אכיפה ובו נקבע מפורשות כי זכות הביטול פגה בתום 3 ימים מיום ביצוע העסקה, אולם "כאשר נדרשות מדידות בבית הצרכן לאחר מועד עשיית העסקה – ייספרו 3 ימי עסקים ממועד המדידות ובכל מקרה לא יאוחר ממועד ההרכבה." על אף פרסום מדיניות האכיפה כאמור, חלק מהעוסקים ממשיכים לפעול כפי שפעלו בעבר וגובים מקדמה בסכומים גבוהים אשר הם מסרבים להחזיר במקרה של ביטול עסקה עוד לפני ביצוע המדידות או לפני סיום בניית הדירה על ידי הקבלן בטענה כי הצרכנים קבלו שירותי עיצוב ותכנון.  מכאן החשש כי העוסקים מפרשים את מדיניות האכיפה של הממונה באופן שבענף המטבחים, זכות הביטול עומדת לצרכן במשך 3 ימים מיום החתימה על ההזמנה בכל מקרה, גם כאשר נדרשות מדידות בבית הצרכן.

 

עופר מרום מנכ"ל בפועל המועצה לצרכנות: תחום המטבחים אינם מוחרגים מתחום הריהוט הכולל הקיים בתקנות ביטול עסקה. וכי רק ייצור בפועל שהוזמן מיוחד עבור דרישות הצרכן, ימנע זכות ביטול העסקה על פי התקנות הנ"ל.  קיום לשון הוראות התקנות ותחולתן על ביטולי עסקאות ברכישת מטבחים, לרבות דמי הביטול שרשאית החברה לנכות מהתמורה – בשיעור מקסימאלי של 5% או 100 ₪, הנמוך מביניהם

 

צפו בכתבת התחקיר ששודרה בתוכנית 'תכנית חסכון' בקשת  12

 הגינות בצרכנות

 
פורום המועצה לצרכנות