המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 19/12/2017

גביית עמלת אינטרנט על כרטיסי קולנוע. דיון סוער בועדת הכלכלה בהשתתפות המועצה לצרכנות
בדיון על הצעת החוק לאסור גביית עמלות בעסקאות שמבוצעות באינטרנט, אמר מנכ"ל המועצה לצרכנות : "כולנו צרכנים ולכולם חשוב להפחית את יוקר המחיה. זהו צעד חשוב ואולי אף הגיע הזמן שהרשות להגבלים עיסקיים תבדוק מדוע כל כרטיסי הקולנוע נמכרים במחירים זהים ואף העמלות עליהן דומות".

 

 

ועדת הכלכלה של הכנסת החלה להכין לקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על גביית עמלה בעסקאות שמבוצעות באינטרנט. לפי ההצעה, לא ניתן יהיה לגבות עמלה בהזמנה באינטרנט שאינה נגבית בעסקה פרונטלית. הדבר נהוג בעיקר ברכישת כרטיסי קולנוע באינטרנט, עבורן נגבית עמלה שאינה נגבית ברכישה בקופות – והצעת החוק נועדה לשים סוף לתופעה. היו"ר כבל התייחס לאיומים כי הצעת החוק תביא לעליית מחירי הכרטיסים ואמר כי אין הצעת חוק שלא גררה איומים מסוג זה. הוא הוסיף כי ההצעה תעבור על אף האיומים וכי הוועדה לא תתפשר על הצעות שיעשו ממנה צחוק.

 

ח"כ זנדברג הציגה את הצעתה ואמרה שהאינטרנט מזמן הפך למוצר בסיסי כמו חשמל או מים. גם היא התייחסה להתנגדויות להצעה ואמרה כי מדובר בשינוי מתבקש שהגיע הזמן לעשות אותו, והוסיפה כי צריך לבדוק כיצד קורה שמחירי הכרטיסים והעמלות זהים והאם יכול להיות שהבעיה היא שאין תחרות בענף הקולנוע.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד, אמר כי כולנו צרכנים, לכולנו חשוב להפחית את יוקר המחיה, וההצעה היא צעד חשוב לשם כך. "יכול להיות שהגיע הזמן שהרשות להגבלים עסקיים תבדוק מדוע כל 20 מיליון (!) כרטיסי הקולנוע בשנה, נמכרים במחירים זהים ואף העמלות עליהן דומות. לא ברור מדוע נגבות מצרכנים עמלות על כך שהם רוכשים כרטיסים באינטרנט וחוסכים כסף לרשתות". 

 

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, אמר כי המשרד מתנגד להצעה והוסיף כי לחברות יש עלויות אמתיות בגין השימוש באינטרנט, ומי שמבצע הזמנה באינטרנט הן דווקא הקבוצות החזקות. לדבריו, האוכלוסייה החלשה מגיעה לקופות ואם הצעת החוק תביא לעליית מחיר הכרטיס בקופה הם אלה שיפגעו. לדבריו, הפתרון צריך להיות פטור מעמלה למי שרוכש 3 כרטיסים או יותר.

 

מנכ"ל סינמה סיטי, אבי אדרי, הסביר כי אם מחיר העמלות ירד הם יצטרכו להביא את הכסף הזה ממקום אחר. לדבריו, "בעל הזכויות בסרט לוקח 50% ממחיר הכרטיס. במקום להעלות את מחיר הכרטיס אנחנו לוקחים עמלת אינטרנט, כי הכסף הזה כולו נשאר אצלנו. אם מחר בבוקר מבטלים את זה אז על כל שקל שלקחתי עמלה אני צריך להוסיף שני שקלים למחיר הכרטיס".

 

היו"ר כבל סיכם ואמר כי בכוונתו לכנס את כל הגורמים בניסיון למצוא הצעת פשרה שתטיב עם הצרכנים. "שאף אחד לא יטעה, הצעת החוק הזו תעבור ואל תבואו עם הצעות שיגחכו אותנו", אמר.