המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 26/08/2015

בעקבות פניית המועצה לצרכנות: מחירי המוניות צפויים לרדת ב-6%
במסגרת המאבק ביוקר המחיה, בדקה המועצה לצרכנות את תעריפי הנסיעה במוניות. מן הבדיקה עולה כי בשל ירידת מחירי הסולר בשנה החולפת בכ-22%, יש מקום להוזיל לצרכנים את תעריפי הנסיעה במוניות בכ- 8%


 

אחת לשנה בודק משרד התחבורה את רכיבי סל ההוצאות של נהגי המוניות (עלות רכישת מונית, שכר עבודה, מחיר סולר ועוד). רכיב הסולר באותו סל עומד על 38% מסך הסל, כך שמחיר הסולר משפיע מאוד על עלות הסל הכולל. יוזכר, כי מחיר הנסיעות במונית הינו מפוקח ונקבע בהתאם לבדיקה שעורכת ועדת המחירים, המשותפת למשרד התחבורה ולמשרד האוצר.

 

תעריפי המוניות עודכנו בפעם האחרונה ביוני 2013 בהתחשב במחירי הסולר של מרץ 2013. מאז, מחירי הסולר לצרכן על-פי ממצאי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צנחו מטה בשיעור של-22% מה שהעלה את הציפייה שועדת המחירים תקבע מחירים נמוכים יותר לנסיעה במונית, מחירים המשקפים את ההפחתה בעלויות.

 

כפי שפורסם הבוקר בידיעות אחרונות, משרד התחבורה מתכוון להוזיל את התעריף ב-6% . מתחקיר המועצה לצרכנות מתברר שלמרות שמחירי הסולר (המהווים כאמור 38% מסל ההוצאות לנהג) הוזלו בשיעור של  כ- 22%, הדבר לא בא לידי ביטוי בפועל בתעריפי הנסיעה לצרכנים והמחיר לצרכן לא הופחת כלל.

 

לצפיה בכתבה מתוך לילה כלכלי

 

 

מבדיקת המועצה עולה כי משרד התחבורה אינו מוזיל את המחירים, בין היתר בשל חששו של המשרד  שלא יוכל לאכוף על נהגי המוניות להפחית את התעריפים.

 

זאת ועוד: בדיקת המועצה העלתה כי לצורך חישוב מחיר הנסיעה לצרכן, בודק המשרד את העלויות שיש לבעלי המוניות וכי לשם כך משתמש המשרד בתעריפוני- סולר המוצגים בפני ועדת המחירים, בהם מחיר הסולר גבוה לאין שיעור ממחיר הסולר שמשלמים נהגי המוניות בפועל – כאשר הם מתדלקים במשאבות התחנות.

 

כאמור, עידכון סל העלויות אותו מבצע המשרד, מבוסס על מחירון "חשב", שהוא מחירון שאיננו המחיר שנהג המונית משלם. הנהגים משלמים מחירים נמוכים בהרבה, כי הם מתדלקים בתחנות (שם מחירי הסולר נמוכים ממחירי התעריפון). בפועל,  מחירון "חשב" כמעט כפול מהמחיר בפועל שמשלמים נהגי המוניות בתחנות, ומשכך קביעת מחיר הנסיעה מוטה משמעותית על פי חישובי המועצה מעלה.

 

אחת לשנה (בחודש מרץ) בודקים במשרד התחבורה את נתוני הסל המרכיב את מחיר הנסיעה, בהתאם לנתונים של חודש ינואר. כעולה מבדיקת המועצה,  מנגנון העדכון הוא כזה כי רק אם הסל עלה ב 3% ומעלה- המשרד מעביר לוועדת המחירים בקשה להעלאת תעריפי הנסיעה במונית. ואילו במקרים של ירידה בעלויות, אין מנגנון של הורדת תעריפים, ועל כן גם כאשר מתחייבת הפחתת מחיר, היא לא מבוצעת.

 

בדיקה כלכלית שערכה המועצה העלתה, כי לו היה מבוצע החישוב כנדרש בהתאם למחיר הסולר אותם משלמים הנהגים בפועל בתחנות, ניתן היה להוזיל את מחיר הנסיעה לצרכן בכ- 8%. מתחשיב שביצעה המועצה והמבוסס על ממצאי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי עידכון התעריפים עשוי לחסוך לציבור המשתמשים בשירותי המוניות כ-28 מיליון ₪ בשנה.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "מצב שבו המחיר לצרכן יכול רק לעלות בהתאם לעליית התשומות, אך לא לרדת כאשר התשומות יורדות - הוא מצב לא הוגן ולא ראוי. מחיר הוגן לצרכן ולנהג המונית צריך להיות תואם לסך העלויות לנהג. חבל מאוד שרק בדיקת המועצה מציפה את הבעיה, במקום שמשרד התחבורה שאמון על אינטרס הציבור, יעלה על הבעיה וימצא לה פתרון מהיר ובזמן אמת. אני מקווה שלפחות בעקבות פניית המועצה לצרכנות, יתעשת משרד התחבורה ויעשה את המוטל עליו בהגנה על זכויות הצרכנים, בעיקר בתקופה בה צו השעה הוא רק מאבק ביוקר המחיה".

 

עוד בנושא:

 

המועצה לצרכנות למשרד התחבורה: לבחון ירידה במחירי הנסיעה במונית

 

המועצה לצרכנות דורשת להוזיל את תעריפי המוניות