המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 14/07/2020

תיקון חוק התעופה החדש על ביטול טיסה - מה המשמעות מבחינת הצרכן?
עפ"י התיקון לחוק, חברות התעופה יצטרכו להחזיר לצרכן את כספו תוך 90 יום. כמו כן, החברות קיבלו ארכה נוספת של 30 יום מרגע החלת החוק. רק אם הצרכן יהיה מעוניין בכך - הוא יוכל לקבל ואוצ'ר למימוש עתידי

 

מליאת הכנסת אישרה תיקון חוק שירותי התעופה (חוק טיבי), בנוגע לביטול הטיסות עקב משבר הקורונה., המועצה לצרכנות היתה שותפה מלאה לישיבות בועדת הכלכלה של הכנסת. השינוי המרכזי בחוק כולל הארכה של פרק הזמן בו חייבות החברות להחזיר את הכסף ללקוחות מ-21 ימים ל-90 ימים. כמו כן,  חברת התעופה קיבלה הגנה נוספת: להחזיר את הכסף לצרכנים תוך 30 יום מהרגע שהוחל החוק. כמו כו, חברת התעופה תצטרך להחזיר את הכסף ביוזמתה ולא רק לאחר פניית הצרכן.

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "אני שמח שהכנסת הגיעה בסופו של דבר להחלטה. בראש ובראשונה ההחלטה קובעת שברירת המחדל הוא החזר כסבפי לצרכן, אלא אם כן הצרכן רוצה אחרת והוא מעוניין לקבל ואוצ'ר לשנה. המשמעות של זה: אין אפשרות להתחמק יותר. חברות התעופה חייבות להשיב השבה מלאה לכל הצרכנים את כספם, אלא אם כן הגיעו לסיכום אחר עם הצרכן בכתב".

 

"הודענו בישיבות הכנסת כי הסבלנות של הצרכנים פקעה. היתה התעלמות מוחלטת. לא לחינם חברת אל על קיבלה תביעה ייצוגית הואיל והחברה מפרה את חוק התעופה. כעת, נותרנו למעשה עם חצי תאוותינו בידינו. אתמול אשר למעשה תיקון לחוק טיבי לפיו בוטל הפיצוי על טיסות שבוטלו, אבל התיקון גם בא ואומר שיש להם גם דחיית התשלום לנוסע ל-90 יום במקום 21 יום. עבור הצרכנים שכבר עברו 90 יום מביטול הטיסה - חברת התעופה קיבלה הגנה נוספת: להחזיר את הכסף לצרכנים תוך 30 יום מהרגע שהוחל החוק".

 

"עפ"י הערכות שלנו, חברות התעופה חייבות לצרכנים למעלה מ-1.3 מיליאד ש"ח לצרכנים. הצרכנים הפכו להיות הגורם המממן הגדול ביותר של חברת אל על. אין לנו התנגדות להצעה של חברת ישראייר כי עלות הכרטיס המוצע החלופי יהיה שווה ערך ל-125% מעלות הכרטיס המקורי, אבל זה חייב להיעשות בהסכמת הצרכן".

 

"הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על, אל על, שבדומה לחברות האחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה.תיקון בחוק התעופה (חוק טיבי), שאושר אתמול בכנסת. התיקון הזה כולל שלושה סעיפים עיקריים: ביטול שורת הפיצוי על טיסות שבוטלו, כלומר החובה של החברות היא להחזר כספי בלבד, החלת החוק מה-1 במרץ ונכון לעכשיו עד ה-31 באוגוסט, ודחיית מועד ההחזר לנוסעים מ-21 ימים ל-90 ימים. סעיף נוסף שהוכנס לחוק מכיוון ש-90 ימים כבר חלפו עבור רבים מהנוסעים, הוא שמרגע שהחוק ייכנס לתוקף (דבר שיתרחש בימים הקרובים) לחברות יהיו 30 ימים להשיב ללקוחות את כספם. משמע שגם אם הסעיף הזה מסייע לאל על בדחייה לשלם, היא עדיין צריכה להחזיר לצרכנים את כספם".

 

ראיון בנושא עם מנכ"ל המועצה לצרכנות ב-103FM