המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 14/03/2023

בדיקת המועצה לצרכנות: ממשיכה העלייה הזוחלת במחירים בקצב אחיד של כ 1% בחודש
סה"כ נרשמת כבר עלית מחירים ממוצעת של יותר מ 7% מהתקופה המקבילה אשתקד. תשומת לב לעלייה של 22% במחיר הביצים מהתקופה המקבילה בשנה שעברה

 

 

המועצה לצרכנות מפרסמת את הבדיקה החודשית המקיפה, מס' 8 (הכוללת הפעם סל של 825 מוצרים ) ומגלה בכמה עלה לנו הסל מתחילת השנה, וכמה שילמנו על אותו הסל בפברואר 2022 . נלקחו בחשבון נתוני הרשתות ותתי רשתות שמשדרות לאתר פרייסז. המחירים נבדקו בשלושה תאריכים: , 22.2.2023 ב- 25.1.2023 וב- 12.1.2022

הממצאים מאשרים מידי חודש וגם הפעם, את מה שכולנו מרגישים יותר ויותר בכיס: עלייה ממוצעת (קבועה כמעט) של אחוז בחודש, וכבר שיא של עליית מחירים בשיעור של 7% באותו הסל רק שנה אחת קודם, בפברואר 2022 .


המועצה קוראת לציבור הצרכנים לשים לב לעליות מחירים חריגות ביותר שאותרו בקרב מספר יצרנים. אם נקנה חלופות זולות למוצרים אלו, לא תהא ליצרנים ברירה אלא להוריד המחיר כדי להתחרות. אחרת יישארו עם המוצרים על המדף. קנו חכם!!


ביצים – המועצה ראתה עלייה ממוצעת של כ- 15% בחודש האחרון. ובעלייה של 22% משנה שעברה


מוצרי הדגנים של סוגת ( בורגול ,חיטה גריסי פנינה ,קינואה, כוסמת) נצפתה עלייה ממוצעת של כ- 7% מהחודש הקודם, ובעלייה של 17% משנה שעברה


נדגיש כי בבדיקה רחבה של כלל יצרני דגני הבוקר / קורנפלקס בקרב כלל היצרנים אותרה עלייה של 10 אחוז "בלבד" משנה שעברה.


עם סיום מבצעי טו בשבט נצפתה עלייה במחירי הפיצוחים והפירות היבשים. עלייה ממוצעת של כ- 5% במחירי הפיצוחים מבדיקת המחירים בחג עצמו. ובעלייה של 12% משנה שעברה


גם במחירי הפירות היבשים נצפתה עלייה ממוצעת של כ- 4% בהשוואה למחירם בט"ו בשבט, ועליה של 18 אחוז משנה שעברה.


עליות מחירים חריגות של יצרנים


שטראוס – אחלה העלו את מחירי הסלטים ב 13% מהחודש שעבר (25.1.2023). ובסה"כ העלו את המחיר משנה שעברה ב לא פחות מ 18%


ש. שסטוביץ - מאסטר שף העלו בממוצע, מהחודש הקודם ב - 11% (25.1.2023). אך בהשוואה לשנה שעברה רק ב 4%


זוגלובק העלתה בממוצע ב - 5% מהחודש הקודם, (25.1.2023). ובעלייה של 10% משנה שעברה


סוגת העלו בממוצע מהחודש הקודם ב 3% (25.1.2023). ובעלייה של 10% משנה שעברה

התחרות בין רשתות המזון - אותו מוצר- יותר יקר.


התחרות בין רשתות המזון אינה משוכללת דיה ולבטח אינה משתרעת על כל הקטגוריות הנמכרות במרכולים. אך יחד עם זאת במוצרים רבים הפרש המחיר לאותו מוצר בדיוק ברשתות השונות הגיע הפעם ל-100 ₪ לפריט.


סכיני גילוח 5 להבים לגבר לידית קבועה ג'ילט פיוזן 12 יחידות- נמכרים ברשת ויקטורי ב 191.7 אם תקנו אותם סכינים ברשת מחסני השוק, תשלמו 91.7. 100 ₪ חיסכון. (92 %).


תמ"ל על בסיס חלב שלב 2 גולד סימילאק 700 גרם נמכר ברשת ילו במחיר של - 94.9 ₪. אם לא תקנו "על הדרך" תחסכו 40 ₪ ותשלמו 55 ₪ ברשתות יוחננוף ורמי לוי. (72 %).


על אבקת כביסה ורדים לבנים אריאל 8 קילו- תשלמו ברשת היפר כהן 59.9 ₪ , לעומת 24.9 ₪ ברשת אושר עד. חיסכון של 35 ₪ (72 %).איפה הסל הזול ביותר?


מתוך 825 הרכבנו סל של 770 מוצרים (הנפוצים יותר ברשתות).


המחירים נבדקו בממוצע רשתי, לצרכי ההשוואה נלקחו רשתות שהכילו לפחות ~ 80% מסך המוצרים (600 מתוך 770). כאשר מוצר לא נמצא בכל הרשת , נלקח לגביו המחיר הממוצע של שאר הרשתות שנבדקו .


הרשת הזולה רמי לוי. היקרות: מגה בעיר ושופרסל אקספרס ההפרש ביניהן: 18% .
ההפרש בין הרשת העירונית הזולה ביותר מחסני השוק בסיטי, והיקרות ביותר מגה בעיר ושופרסל אקספרס עומד על -9%.


פער המחירים בין רשת הדיסקאונט הזולה ביותר רמי לוי והיקרה ביותר טיב טעם -13%.


 

דירוג הרשתות מטה מזול ליקר (על בסיס בדיקת סל 770 מוצרים):

 נלקח בחשבון המחיר הזול ביותר שמציעה הרשת, ללא מבצעי אשראי. המחירים משקפים את יום הבדיקה המוצג בממוצע רשתי. נלקחו בחשבון הרשתות להן לפחות 80% מסך המוצרים. כשמוצר לא נמצא ברשת, נלקח לגביו המחיר הממוצע של שאר הרשתות שנבדקו. ליווי סטטיסטי ד"ר אור כץ המכללה האקדמית אשקלון.

המועצה לצרכנות: הממצאים המראים באופן עקבי פערי מחירים של עשרות אחוזים במחירי סכיני הגילוח, מזון לתינוקות ואבקות כביסה מחזקים בכל פעם את חשיבות השוואת המחיר לצרכן, ואת הבחירה שלנו לרכוש במחיר הזול. חשוב לדעת כי אלו מוצרים ש"מועדים לפורענות" ויש להעדיף לרכוש אותם במקומות שמציעים לנו את המחיר הזול, ללא התניית קנייה. במקביל, פתיחת שוק היבוא תכניס את אותם המוצרים במחיר זול יותר ותגביר את התחרות".


יוקר המחיה ניתן למיתון ושליטה באמצעותנו הצרכנים. אסור להסכים להעלאות מחיר חריגות של יצרנים או רשתות.. בדקו, נסו מוצרים זולים יותר.. פערי המחיר עצומים, ועולים על שיעור האינפלציה. כלומר ניתן לנטרל את עליות המחירים באמצעות בחירה נכונה של המוצר ומקום הקניה. הצבעה ברגליים (במקרה שלנו בידיים המושטות למדף) והימנעות מקניה של מוצר שמחירו עלה באופן חריג, תגרום ליצרן או לרשת לחשוב פעמיים כשיראו את המוצר נשאר על המדף.


ככה נאבקים בעצמנו ביוקר המחיה!