המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 10/08/2015

המועצה לצרכנות יוצאת למאבק נגד מחירי המזנונים במגרשי הספורט
קוראת ל-15 עיריות ולאחראים על המכרזים העירוניים, לאמץ מחירון מוצרים מפוקח ולהציבו כתנאי במסגרת תקנוני המכרזים. במחירון יוגדרו מחירי מקסימום לפריטים נבחרים מתוך תפריט המזנון, לטובת ציבור האוהדים המבקרים במגרשים

 בימים אלו נערכות ההכנות לקראת פתיחת עונת הכדורגל והכדורסל לשנת 2015-2016. המועצה לצרכנות נאבקה בשנה האחרונה לשנות את המכרזים הציבוריים/ ממשלתיים, כך שיינתן משקל להתחשבות ברווחת הצרכנים, לרבות במחיר הסופי אותו ישלם הצרכן. המצב כיום הוא ש"קהל שבוי" בבתי החולים, ברכבת ישראל, בנתב"ג, באולמות עירוניים ובהיכלי ספורט, נאלץ לקנות מוצרים בסיסיים כגון קפה, בקבוק מים, כריך ועוד במחירים מופקעים, מהזכיינים המפעילים נקודות מכירה במקומות אלה.


במסגרת המאבק ביוקר המחיה ולמען הקהל השבוי, החליטו במועצה לצרכנות לפעול למען אוכלוסיה שאף אחד לא דאג לה בעבר: ציבור אוהדי הספורט. ציבור האוהדים במגרשי הספורט, מורכב מקבוצות שונות באוכלוסיה, ובגילאים שונים, אך רבים מהם הם בני נוער, חיילים וסטודנטים, המתקשים להתמודד עם יוקר המחיה בישראל ועם מחירי המזון והשתייה הנגבים באצטדיונים. באירוע ספורט בודד נדרש האוהד להוציא מכיסו עשרות רבות של שקלים על כניסה, לעיתים עשרות שקלים על תחבורה או חניה וכן עשרות שקלים על מזון ושתיה. תכפילו את ההוצאה הזו לאורך עונת הספורט ותגיעו לאלפי שקלים.


המועצה הישראלית לצרכנות קיבלה לאורך העונה שעברה תלונות על כך שבמזנונים המוצבים במגרשים ובאצטדיונים נמכרים מוצרי מזון ושתייה במחירים מופרזים, המגלמים פערי תיווך משמעותיים, לעתים בעשרות אחוזים. השנה נכנס לתוקפו "חוק הפופקורן" המאפשר לצרכנים להכניס לאולמות הבידור מזון ושתייה, ובכך להימנע מתשלומים מופרזים במזנונים של אולמות הקולנוע והתיאטרון. ציבור אוהדי הספורט אינו יכול לנהוג כך, עקב שיקולי אבטחה ודרישות משטרת ישראל, מה שהופך אותו לקהל שבוי, הנתון לחסדיהם של המחירונים השרירותיים בחלק מהאצטדיונים.


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, פנה במכתב ל- 15 ראשי העיריות הגדולות, למחזיקי תיקי הספורט ולאחראים על המכרזים העירוניים, לאמץ מחירון מוצרים מפוקח ולהציבו כתנאי במסגרת תקנוני המכרזים.


המועצה הישראלית לצרכנות בשיתוף ארגוני המחאה של האוהדים, בדקה את המחירונים במספר מגרשים ואצטדיונים ברחבי הארץ.  לאחרונה החליטה עיריית תל אביב להטיב עם אוהדי הספורט בתל אביב ופרסמה מחירון מוצרים מפוקח הקובע את מחיר המקסימום למספר מוצרים נבחרים שימכרו באצטדיונים ובמגרשים העירוניים. ניתן לצפות במחירון עיריית תל-אביב. המועצה סומכת את ידיה על מחירון מומלץ זה.

 

מחירי המזון המשקאות לפי בדיקת סיירת המועצה לצרכנות

 המועצה לצרכנות קוראת לפורום 15 עיריות- לראשי העיריות, למחזיקי תיקי הספורט ולאחראים על המכרזים העירוניים לאמץ את מחירון המוצרים מפוקח, בדומה למחירון עיריית תל אביב, ולהציבו כתנאי במסגרת תקנוני המכרזים. במחירון יוגדרו מחירי מקסימום לפריטים נבחרים מתוך תפריט המזנון.

 

המחירון המומלץ של עיריית תל אביב עבור האצטדיונים

 עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: " כיום, גם אם קבוצתו מנצחת, האוהד הישראלי מפסיד בכיס. הזוכה במכרז להפעלת המזנון, נבחר על סמך קריטריונים שמטרתם למקסם את הרווח לעירייה, ואין תחרות או פיקוח על מחיר המוצרים הנמכרים באצטדיון. יש לתת משקל יתר לאינטרס הצרכני כביטוי לאינטרס הציבורי. במקומות בהם הצרכן שבוי ותנאי המכרז לא כוללים סעיפים המונעים מהצרכן לשלם מחיר גבוה ולא סביר, נותר הצרכן חשוף לדרישות בעלי הדוכנים. לכן חשוב לכלול במכרזים אלה קריטריון הנוגע לגובה מחירי המוצרים הנמכרים, כך שתהיה העדפה לזכיין המציע את המחירים הנמוכים ביותר לצרכנים. כך יוכל ציבור הצרכנים ליהנות לפחות ממספר מוצרים הנמצאים בפיקוח".


יניב סילוביסקי, יוזם מחאת האוהדים: "ציבור צרכני הספורט בישראל נאלץ לשלם סכומים בלתי הגיוניים עבור מוצרי צריכה בסיסיים. להבנתנו, שורש הבעיה מתחיל בעיריות הדורשות דמי שכירות גבוהים מזכייני המזנונים באצטדיונים השונים. כך נוצר מצב של מחירים גבוהים מאוד ביחס למוצר המתקבל. חווית הספורט צריכה להיות נגישה לכלל ולא לעשירים בלבד. אנו קוראים לעיריות להרים את הכפפה ולהכניס מוצרי בסיס לפיקוח. בדרך זו גם העירייה תאכוף את המחירים וגם הצרכן הפשוט יהיה ממחיר ההוגן".