המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 09/07/2017

המועצה לצרכנות קוראת להגביר את הפיקוח והאכיפה על הצעצועים
מנכ"ל המועצה לצרכנות אמר בכנס הנגב לשלום הילד: "במצב הקיים, לעיתים נותרת בריאותם של התינוקות והילדים בישראל חסרת הגנה ושמירה מיטביים. תינוקות וילדים בישראל הם אוכלוסיה מוחלשת המנוצלת לרעה ע"י חלק מהיצרנים והמשווקים"

צילום: ליאור וייץ

 

מדי שנה מתקבלות במועצה לצרכנות  כ- 400 תלונות בקטגוריה של מוצרי ילדים ותינוקות, רובן בגין פגמים או הטעיות שונות.  זהו כמובן רק קצה הקרחון, שכן הבעיות הן רבות ומגוונות ולא מעט צרכנים אינם מודעים להן ובוחרים עבור ילדיהם מוצרים שאינם מתאימים להם ולגילם ואף מסוכנים לשימוש. ישנם מחקרים בינלאומיים המראים כי ברוב המוחלט של המוצרים לתינוקות קיימים כימיקלים ומתכות העלולים לגרום לגירויים במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב הם פשוט מסוכנים לשימוש.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות אמר בכנס הנגב לשלום הילד: "לעיתים רבות מוצרים ומשחקים לילדים המיובאים לישראל או המיוצרים בה, אינם מסווגים כצעצועים אלא כתכשיטים או מוצרי ספורט, מה שפוטר אותם מלעבור את בדיקות התקינה. כך הם מגיעים לידי הילדים ולפיות התינוקות, למרות שהם לעיתים מסוכנים לכשעצמם או מכילים מתכות וכימיקלים. כך לדוגמה חיצי "קליעה-למטרה" המוגדרים כמוצר-ספורט ולא כצעצועים מסכנים את בריאותם של ילדים רבים, שחלקם כבר נפגעו באופן בלתי הפיך מהמשחק בהם. סיווג המוצר בקטגוריה הנכונה הינו קריטי להגנה על הילד, על בריאותו ועל שלומו".

 

האחריות על בטיחות המשחקים והמוצרים הינה על היצרן ולא על הצרכן, שכן פעמים רבות אין לצרכן את המידע ולא את הידע המקצועי לנתח ולהכיר את המוצרים ומרכיביהם.

 

כך לדוגמה הספינר, המשחק שכבש את בני הנוער בישראל, שהתגלה כמשחק העלול להיות מסוכן, וידוע כבר על מקרים לא מעטים בהם ילדים נפגעו מהשימוש בו. הספינר יובא לארץ כמכשיר המסייע להפרעות קשב וריכוז ולא כמשחק, ועל כן התחמק "מתחת לרדאר" ולא היה צריך לעבור את כל בדיקות התקינה המיועדות לצעצועים בישראל.

 

הרשות להגנת הצרכן האמריקנית פרסמה לא מכבר הודעה ובה המלצה להורים שלא לקנות לילדיהם ספינר,  זאת בעקבות מקרים בהם ילדים בלעו חלקים מהצעצוע הפופולרי. במקביל,  הודיע מכון התקנים הישראלי כי הוא בודק כעת את הספינר ואת התאמתו לתקן הישראלי.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד: "במצב הקיים, לעיתים נותרת בריאותם של התינוקות והילדים בישראל חסרת הגנה ושמירה מיטביים. ילדי ישראל הם אוכלוסיה מוחלשת במובן זה  ומנוצלת לרעה ע"י חלק מהיצרנים והמשווקים. החומרים המסוכנים המסתתרים במוצרים ובמשחקים הללו, מסתתרים ולא בטעות. סיווג המוצר בקטגוריה הנכונה קריטי להגנה על הילד, על בריאותו ועל שלומו. היצרנים והמשווקים גם נותנים דגש חזק מאוד בשיווק אגרסיבי ופרסום אטרקטיבי שעולה הון - ומופנה ישירות לילדים".

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות אף דיבר על האחריות של כולנו כצרכנים ובדגש על הורים לילדים. גולדשמיד: "כל עוד המודעות הצרכנית לא תגבר בנושאים הללו, אז החומרים ימשיכו להסתתר ועל כך 'בונים' לא מעט יצרנים ויבואנים. היכן שאין מספיק מודעות, שם אנו עלולים להיפגע – כשהמחיר נמוך הדבר מתבטא גם באיכות ובטיחות המוצרים לילדים. זה הזמן לומר ולהזכיר להורים כי המחיר הוא לא חזות הכל!  לא להתפתות ולקנות צעצועים זולים מתפרקים, חדים ולא מסומנים רק כי המחיר קורץ לנו. לעיתים זה פשוט לא בריא ואף מסוכן! ".


סיכם מנכ"ל המועצה: "אני תקווה כי גם בתחום ההגנה על הצרכן הצעיר, התקינה תלך ותשופר בעקבות הרפורמה הקורמת עור וגידים במכון התקנים, כך גם האכיפה, השקיפות והנגישות למוצרים איכותיים ובטיחותיים יותר, וגם המודעות והאחריות הצרכנית יעשו את שלהן יותר ויותר בתחום משמעותי ובסיסי זה".