המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 07/07/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: פערי מחירים גדולים בין דגים טריים, קפואים ומצוננים
המועצה לצרכנות ערכה בדיקה עבור תשעה סוגי דגים הנמכרים ברשתות השיווק ומצאה פערי מחירים גדולים שמגיעים עד למאות אחוזים. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "בתקופה של משבר כלכלי, כאשר כולנו נאלצים לצמצם הוצאות, אני קורא לציבור הצרכנים בישראל לבדוק היטב ולהשוות מחירים"

 

לקראת שלושת השבועות שבין י"ז לתמוז לתשעה באב, כשצרכנים רבים מעדיפים בתקופה זו לאכול דגים במקום בשר, ערכנו בדיקה מיוחדת של מחירי הדגים. סה"כ בדקנו תשעה סוגי דגים: אמנון, סלמון, פורל, בס, בורי, לברק, מוסר, קרפיון ודניס. עבור כל דג בדקנו את מחירו של דג טרי, דג קפוא ודג מצונן. את הבדיקה ערכנו באמצאות אתר פרייסז במאות סניפים של ערשות רשתות השיווק והטבלה מטה מציגה את המחיר הממוצע הכולל לק"ג.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה, הפער הגדול ביותר שמצאנו היה במוצר פילה דג לברק העומד של 156 אחוז! בעוד שמחירו של לברק קפוא הוא 43.9 ש"ח, מחירו של לברק טרי הוא 112.3 ש"ח בממוצע. גם במחירו של אמנון נמצא פער בלתי נתפס של 140.8 אחוז.  בעוד שמחירו של אמנון קפוא הוא 27.6 ש"ח, מחירו של מצונן הוא 86.9 ש"ח בממוצע. פער גדול נוסף היה בפילה דג: 44.3 ש"ח (קפוא) לעומת 119.9 ש"ח מצונן. פער של 138.9%.

 

יחד עם זאת, יש לציין שאין אחידות ותמימות דעים בנוגע לשאלה מה זול יותר, מה שמחזק את הצורך לבצע השוואות מחירים. למשל, דג סלמון טרי זול יותר מאשר דג סלמון קפוא או מצונן, אולם דג פילה דניס מצונן זול יותר מאשר פילה דניס טרי או קפוא. פילה לברק קפוא זול יותר מאשר טרי או מצונן. כאמור, בכל סוג דג יצאה קטגוריה אחרת זולה יותר. 

 

 

 

לצפיה בנתוני הבדיקה המלאים לחצו כאן >>

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עופר מרום הגיב לממצאים ואומר כי הבדיקה העלתה פערים משמעותיים בין הרשתות השונות וכי זה יכול להתבטא בכסף רב עבור הצרכנים. "לעיתים קרובות הבחנו בפערים של עשרות אחוזים באותו סופרמרקט בין דגים קפואים וטריים, והופתענו אף יותר לגלות פערים גדולים בין דגים מצוננים וטריים – שהם למעשה אותו דבר. בתקופה של משבר כלכלי, כאשר כולנו נאלצים לצמצם הוצאות, פערי המחיר משמעותיים במיוחד – וכל סכום שנחסך הוא בעל משמעות גדולה. אני קורא לציבור הצרכנים בישראל לבדוק היטב ולהקפיד להשוות מחירים – אפילו בתוך הסופר עצמו, ולרכוש דגים רק אצל הקמעונאים שמוכרים במחירים הוגנים. בנוסף, כדאי גם להתאים את הקניה לסוג הבישול – וכך לחסוך הרבה כסף".