המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2019

ארכיון כתבות 2019

תאריך: 05/03/2019

תיק 4,000: המחלקה לאכיפה אזרחית במועצה לצרכנות חצתה את קו ה-4,000 ניסוחי כתבי תביעה לצרכנים
בתום 7 שנות פעילות עומדים אחוזי ההצלחה על 95% בתיקים בהם סייעה לצרכנים בניסוח כתבי תביעה. הסכום הכולל שהושב לצרכנים מעל ל-8.5 מיליון ש"ח. התחום הצרכני הנמצא בראש טבלת התביעות הוא תחום הריהוט

כנס

 

מחלקת אכיפה אזרחית במועצה לצרכנות שיגרה את כתב התביעה ה- 4,000 שלה לצרכן, מאז החלה פעילותה האינטנסיבית והרשמית בשנת 2012.


פרויקט תביעות קטנות, או בשמו המקצועי "פרויקט האכיפה האזרחית", מתמקד בניסוח כתבי תביעה לבית משפט לתביעות קטנות, כסיוע לצרכנים ללא תשלום. במסגרת הפרויקט,  נבחנת האפשרות לנסח עבור הצרכן כתב תביעה לבית משפט לתביעות קטנות, במידה והטיפול בתלונה מול בית-העסק לא צלח.
 
התביעות מנוסחות על-ידי צוות יועצים מקצועי שמלווה את הצרכנים במאבקם עד בית המשפט לתביעות קטנות.
 
מעל ל  4,000  כתבי תביעה נוסחו במועצה לצרכנות בין השנים 2012-2019. בתום  7  שנות פעילות המועצה הישראלית לצרכנות עומדת על 95% הצלחה בתיקים בהם סייעה לצרכנים בניסוח כתבי תביעה. בהתייחס לכתבי התביעה שנוסחו עבור הצרכנים בתקופה הנ"ל וההליך בעניינם הסתיים בהצלחה או בדחייה, השבנו לצרכנים עד כה סכום כולל של  8,730,941 ₪ ממוצע של כ 4,000 ₪ לתיק .


אצלנו  לא מדובר ב"חשדות" אלא בעובדה מוגמרת: היום מחלקת אכיפה אזרחית במועצה לצרכנות שיגרה את כתב התביעה ה- 4,000 שלה לצרכן, מאז החלה פעילותה האינטנסיבית והרשמית בשנת 2012.


המאבק המשפטי כאמור נתן את אותותיו בבירור, כאשר לאורך השנים הנ"ל עומדת מחלקת אכיפה אזרחית באחוזי הצלחה פנומנאליים של 95% בממוצע בכל התיקים בהם סייענו לצרכנים בניסוח כתב תביעה. כמו כן, השבנו לציבור הצרכנים  עד כה, במסגרת ההליכים המשפטיים הנ"ל, סכום כולל של 8,730,941 ₪.


התחום/ענף צרכני הנמצא בראש טבלת התביעות הוא ענף הריהוט, אשר הנו בשיעור של 45% מסך התביעות השנתיות. רוב המכריע של התביעות (90% מתוכן) מתבססות, בין היתר, על כך שהצרכנים הוטעו בפרטיה המהותיים של העסקה ו/או בנוגע למוצר או השירות שביקשו לרכוש, לרבות בנוגע לתנאי ביטול העסקה העומדים לזכותם למימוש מכוח הדין.

 

ב- 49% מהתביעות טענו הצרכנים לאי התאמה בין מה שביקשו לרכוש לבין המוצר שסופק להם בפועל. ו-38% מהתביעות נסובו על פגמים וליקויים כלשהם שהתגלו במוצר שסופק לצרכן. מנגד, דרישת הצרכנים לממש זכותם הטבעית והבסיסית להתחרט על עסקה שעשו ולבטלה, במסגרת זכותם על-פי תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), היוותה 19% מסך התביעות השנתיות במועצה.

 

שווי הסעד הגבוה ביותר שניתן עד כה בתביעות בהן המועצה סייעה בניסוחן עומד על 42,000 ₪.


עופר מרום ראש המועצה לצרכנות אומר כי " אין ספק כי הגישה האקטיביסטית של המחלקה  לאכיפה אזרחית במועצה לצרכנות   מובילה מידי יום למאבק עיקש בעוולות הצרכניות, כנגד עוסקים מעוולים ומפירי חוק  הנוקטים "בשיטת מצליח". השירות שמעניקה המועצה לציבור הצרכנים, מסייע לצרכן הבודד לקבל בחזרה את המגיע לו  ולעמוד על זכויותיו באופן שמחזק  את אכיפת הוראות דיני הגנת הצרכן על עוסקים  ויסייעו ביצירת תרבות צרכנית ועסקית הוגנת".