המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 15/02/2016

מדד ההגינות בתחום האופנה: 40% מהצרכנים נתקלו בחוסר הוגנות
המועצה לצרכנות ומינהל מחקר וכלכלה בדקו את רשתות האופנה וגילו: 4 מכל 10 קונים מדווחים על חשיפה לאירועים שנתפסים כלא הוגנים. 3 מכל 10 קונים בממוצע תופסים את הרשת כבעלת רמת הגינות בינונית ומטה

 


 

לאור תחושת אי הנוחות מרמת ההגינות במסחר בישראל, כפי שעולה בין היתר מריבוי תלונות על ניצול צרכנים, ובמיוחד לאור חוסר הסימטריה ביחסי צרכן - עוסק, פיתחו המועצה הישראלית לצרכנות ומינהל המחקר והכלכלה במשרד הכלכלה את מדד ההגינות, לצורך שיפור רמת ההגינות בחיי הסחר בישראל.

 

מדד זה הינו המדד החמישי בסדרה של פרסומי מדד ההגינות.  קדמו לו מדדים בתחומי רשתות המזון (2 סקרים), תחום הבנקאות ותחום מוצרי החשמל והאלקטרוניקה.

 

מטרת המחקר הינה בחינת רמת ההגינות הנתפסת בתחום רשתות האופנה. מדד זה נערך באמצעות סקר טלפוני בקרב  1,010 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, אשר קנו ברשת אופנה במהלך חצי השנה האחרונה. הסקר נערך במהלך דצמבר 2015.

 

לצורך המדד, הוגדרו 13 אירועים של חוסר הגינות, בתחום רשתות האופנה: כגון: ההנחות על פריטים מוסברות בצורה לא מובנת, כך שעד שהגעת לקופה לא היה לך ברור האם ההנחה רלוונטית עבורך ומה מחיר הפריט; בחנות שקנית נתקלת בטעויות בחשבון בקופה; תנאי ההחזרה או ההחלפה בחנות לא מוצגים באופן בולט או לא ברורים או מטעים; לאחר ביטול עסקה, החנות לא החזירה לך את הסכום שמגיע לך לפי החוק; המוכר המליץ על בגד מסוים שלא מתאים לך או לא מחמיא לך; אתה חש שאין תמורה בעד המחיר; המוכר המליץ לך בעיקר על המוצרים היקרים יותר מן המלאי בחנות; אין מספיק תאי מדידה וקופות פעילות; לא הוסברו לך תנאי השימוש בכרטיס מועדון הלקוחות של הרשת ועוד.


 
הרשתות עליהם נשאלו הצרכנים היו: קרייזי ליין, H&O, המשביר לצרכן, H&M, תמנון, גולף, זארה, רנואר, קסטרו ורשת פוקס.

 

עיקרי הממצאים

 

6 מתוך 10 קונים תפסו את הפרמטרים שהוגדרו ברשימה זו כאירועים לא הוגנים.

 

4 מכל 10 קונים מדווחים על כך שנחשפו בשנה האחרונה לאירועים שנתפסים לא הוגנים מתוך הרשימה הנ"ל.

 

תפיסת אירועים כ'לא הוגנים' מול שכיחותם

 

 

על השאלה האם יש פער בין גברים לנשים? התשובה היא כן! יותר נשים (ביחס לגברים) דיווחו שקיבלו יחס הוגן ברמה בינונית ומטה מהרשת בה קנו - 30.4% לעומת23.3% גברים.


על השאלה האם יש השפעה של רמת ההכנסה על הדיווח באשר לרמת ההגינות? מסתבר כי יותר בעלי הכנסה נמוכה (ביחס לבעלי הכנסה גבוהה) דיווחו שקיבלו יחס הוגן ברמה בינונית ומטה מהרשת בה קנו - 30.3% בעלי הכנסה נמוכה לעומת 17.6% בעלי הכנסה גבוהה.

 

3 מכל 10 קונים בממוצע מרגישים שקיבלו יחס של הגינות ברמה בינונית ומטה.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי התנהלות בית-עסק הגורמת בתעלולים שונים לצרכן לקנות את הבגד הלא-מיטבי  מבחינתו – מהווה פרקטיקה מסחרית בלתי ראויה. עו"ד פלג מציין כי הבאת הצרכן לחשוב שהבגד שאינו הולם אותו הוא המתאים לו ביותר, אם באמצעות הערמת קשיים על יכולת התרשמותו, ואם באמצעות מחמאות מלאכותיות או דברי חנופה לא מבוססים, היא מניפולציה בלתי הוגנת וחבל שלתעשיית היופי, האסתטיקה והאלגנט חדרו התנהגויות מכוערות שכאלה.


סיכום המדד: חשיפה לאירועים שנתפסים כלא הוגנים לפי רשתות, בקרב הקונים בכל רשת