המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 24/08/2020

המועצה לצרכנות למפקח על הבנקים: לגלות התחשבות ולשמור על הצרכנים הלווים
לעמדת המועצה לצרכנות, הממשלה והבנקים דוחקים משפחות וזוגות צעירים אל עבר חוסר יכולת החזר משכנתאות. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "על הפיקוח על הבנקים לשמור לא רק על הבנקים, אלא על הצרכנים הלווים, ולקבוע קריטריונים (צ'ק ליסט) שיאפשרו לזהות לווים בעייתיים שעלולים להגיע למצב גרוע יותר בשל דחיית פירעון הלוואות ומשכנתאות"

 

עם פרוץ הקוורנה ויציאה לחל"ת של עשרות אלפי עובדים במשק שביקשו לצמצם הוצאות שוטפות, פנו  צרכנים לבנקים להקפאת המשכנתא, ונדהמו לגלות כי דחיית התשלום מוסיפה כ30% מהקרן.

 

אולם - אליה וקוץ בה. "הקלה" בדחיית תשלומי המשכנתא  מבורכת בתקופה זו, אך בטופס הבקשה המקוון חסר  גילוי נאות כי הדחייה אינה מביאה לדחייה בפירעון המשכנתא, וכי הסכומים הנדחים מועמסים על יתרת החוב, המגדילים את ההחזר בסכום ההחזר החודשי. זאת ועוד - גובה הריבית מתגלה לצרכן  רק אחרי הבקשה עצמה ואין לו בשלב זה כל יכולת חרטה או חזרה, ובכל מקרה מדובר בפתרון זמני בלבד בשעה שבמשקי בית רבים,  העדר הכנסה קבועה לתקופה בשל חל"ת/אבטלה/פיטורין - נמשכים, ועולה הספק אם יצליחו לעמוד בהחזר משכנתא מוגדל בעתיד. 

 

לעמדת המועצה לצרכנות, גם אם לא ייגבו עמלות על הדחייה, התשלומים יישאו ריבית על תקופה זו, והדחייה משמעותה כנטילת הלוואה חדשה בגובה הסכום הנדחה.

 

לעמדת המועצה לצרכנות אין לסמוך רק על הלקוח שיקבל החלטה מושכלת ושיבדוק טרם ההחלטה על דחיית תשלומים, את ההשלכות על הדחייה, לרבות המחיר הכלכלי של הדחייה (מבחינת עלות הריבית, וסכום חיוב חודשי לחיוב לאחר הדחייה).  הדבר עלול ליצור אשליה שאם יוקפאו תשלומי ההלוואה, בטווח הקצר מבחינה תזרמית הדבר יקל עליהם, אך בסופו של יום  סה"כ התשלומים קרן + ריבית שישלמו יהיה גבוה יותר לאורך השנים, ובוודאי שאין זה בגדר המלצה גורפת לכולם.

 

הפסקת החזר המשכנתא החודשי כתוצאה מהקפאת ההלוואה עלול להביא צרכנים לחשיבה מוטעית  כי הוצאה זו אינה קיימת והכסף  (בגובה הסכום שהוקפא) ישמשו לצריכה מוגברת שאינה מחויבת המציאות – מה שיחמיר את מצבם עוד יותר, ויוביל משפחות לבצע מהלכים שיפגעו בעתידן הכלכלי  כמו פריעת  קרנות השתלמות  ולקיחת הלוואות בריבית דו ספרתית, לעיתים מגורמים לא מפוקחים.

 

לצפיה במכתב שנשלח למפקח על הבנקים לחצו כאן >>