המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 14/12/2020

המועצה לצרכנות בועדת הכלכלה: בשום מדינה בעולם לא חייבו את הצרכנים לשלם לבעלי האולמות
בתום דיון סוער אישרה ועדת הכלכלה לקריאה ראשונה: החזר כספי לזוגות שהאירוע שלהם בוטל בתקופת הקורונה. יו"ר ועדת הכלכלה: "הזוגות הצעירים הם לא חברת האשראי של המדינה ובעלי האולמות"

 

 

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להחזר מקדמה בשל ביטול אירוע פרטי, של חברת הכנסת הילה שי וזאן, היו"ר מרגי וח"כ משה גפני. לפי ההצעה, זוגות ששילמו עבור אירוע שהתקיים לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל כך – יקבלו את כספם חזרה תוך 3 חודשים מכניסת החוק לתוקף. מפעילי האולמות יוכלו להפחית סכום מסוים עבור החזר הוצאות. בתום הדיון הודיע היו"ר מרגי, כי הפרטים הסופיים של הצעת החוק יקבעו בעת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

 

סגנית יועמ"ש המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן שוואט, אמרה כי בשום מדינה לא חייבו את הצרכנים לשלם לבעלי האולמות. עו"ד שוואט סיפרה כי במועצה לצרכנות התקבלו עשרות רבות של תלונות צרכנים נגד אולמות אירועים אשר מסרבים להחזיר להם את המקדמות ששולמו וממשיכים לפדות שיקים שנמסרו להבטחת התשלום, זאת למרות שהאירוע בוטל עקב מצב החירום והאיסור לקיים אירועים רבי משתתפים. בדיקת התלונות העלתה כי הנזק שנגרם ל-57 זוגות בלבד עומד על כ- 1.3 מיליון ₪ מכאן כי המועצה לצרכנות מעריכה שהנזק שנגרם למאות זוגות צעירים עומד על מאות מיליוני ₪.

 

המועצה לצרכנות ערה למצב הכלכלי הקשה בו נקלעו העוסקים, אולם אין זה סביר להעמיס את הנטל על הזוגות הצעירים שנמצאים במצוקה קשה, ולהטיל עליהם קנסות בגובה עשרות אלפי ₪. יחד עם זאת, יש לעודד את הצדדים להגיע להסכמות בדבר דחיית האירוע למועד אחר תוך התאמת תנאי החוזה לנסיבות (מספר המוזמנים, מחיר המנה ועוד) כאשר הדבר מתאפשר עבור בני הזוג שהרי ישנם זוגות שלא מתאפשר להם לדחות חתונה למועד אחר משום שהדבר אסור על פי ההלכה.

 

יו"ר הועדה אמר כי הזוגות הצעירים הם לא חברת האשראי, לא של המדינה ולא של בעלי האולמות. הוא הוסיף כי הצעת החוק היא לא נגד בעלי האולמות, ומבקשת לסייע לזוגות ששילמו מקדמות על אירועים שבוטלו. יוזמת ההצעה, ח"כ הילה שי וזאן, הוסיפה כי ההצעה נועדה לסייע לזוגות הצעירים, שהם החוליה החלשה ביותר בשרשרת ולהם אין לוביסטים ויח"צנים.

 

ראש מטה מאבק חתונות הקורונה סיפרה כי בפועל אולי רק 5% מהזוגות הצליחו להגיע להסכם עם בעל האולם. היו"ר מרגי סיכם ואמר כי ההסדר המוצע הוא בקווים כלליים, וכי הצעת החוק תידון במלואה בוועדה בעת ההכנה לקריאה שנייה ושלישית ואז גם יקבע ההסדר הסופי.

 

לקריאה נוספת מתוך אתר ועדת הכלכלה לחצו כאן >>

 

לעמדת המועצה לצרכנות בנושא אולמות אירועים לחצו כאן >>