המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 14/04/2022

היחידה להטעיות של המועצה לצרכנות במבצע בקרת שטח לביעור חמץ מפרסומים צרכניים מטעים
מתוך 23 הפרסומים שנדגמו, נמצאו ב-13 מתוכן הטעיות ונשלחו מכתבי התראה למפרסמים. המועצה לצרכנות שמחה להיווכח כי בבקרת השטח, ניכר כי חל שינוי באופן השיווק והפרסום של עוסקים אליהם פנתה המועצה בעבר

 

תמונת אילוסטרציה

 

לקראת פסח, היחידה למניעת הטעיות בפרסום במועצה לצרכנות יצאה לבקרת שטח סמויה לבדיקת  הטעיות בפרסומים בשטח, וברוח החג – לבער את החמץ מתוך אותם פרסומים ולהכשירם בהתאם.  היחידה שמה דגש על בדיקת פרסומים במדיות השונות, בתחומים וענפי משק מובילים בהם קיימת צריכה מוגברת של הצרכנים לרגל החג: כלים ומוצרים לבית, ביגוד , מתנות, מזון ותיירות.

 

במסגרת הבדיקה  נעשתה בקרה סמויה  באזור התעשייה החדש בראשל"צ ובקניון הזהב.

 

במסגרת הבדיקה נדגמו 23 פרסומים הנוגעים לפסח בהם עלה חשד להטעיה בפרסום.

 

תחום

כמות

כלי בית, טקסטיל ומתנות

6

מוצרי חשמל

4

ביגוד והנעלה

3

ריהוט

3

תיירות

3

מופעים/ בילוי ופנאי

2

שעונים ותכשיטים

2

סה"כ

23

 

 

מתוך 23 הפרסומים שנדגמו,  נמצאו ב-13 מתוכן הטעיות  (56 אחוז) ונשלחו מכתבי התראה  למפרסמים . עיקר ההטעיות:

 

  • מוצרים במחירי מבצע מיוחדים לחג בהם לא צוין המחיר המקורי של המוצר לפני ההנחה במסגרת המבצע.

 

·         שילוט מטעה בחנויות או  היעדר שילוט בנוגע למבצעים המתקיימים בחנות

 

·         פרסום של מחיר מבצע כשבפועל לא ניתן למצוא מוצרים במחיר המובטח.

 

·         פרסום מבצעים  בהם נעשה שימוש במילת ההכללה "כל", כאשר בתחתית הפרסומים  מופיעים סייגים באותיות קטנות המצמצמים את תחולת המבצע ונוגדים את ההבטחה בפרסום .

 

המועצה לצרכנות שמחה להיווכח כי בבקרת השטח, ניכר כי חל שינוי באופן השיווק והפרסום של עוסקים אליהם פנתה המועצה בעבר, שקיבלו את  עמדת המועצה לצרכנות,   במטרה לקדם  שקיפות והגינות בפרסומים מטעמם.  בכך התייתר הצורך בהמשך הליכים משפטיים כנגדם. בין היתר, ניתן לראות כי השימוש במילה "כל" בפרסומי מבצעים, כאשר בפועל ביקשה החברה להחריג פריטים מסוימים מתחולת המבצע עליהם בניגוד למובטח בפרסום – פחת באופן ניכר וניתן לראות כי החברות הפנימו את המסר הצרכני בעמדות המועצה.

 

עו"ד ניסים מזרחי מנהל היחידה להטעיות אומר כי " המועצה מבהירה כי תמשיך לבדוק מעת לעת גם את אותם עוסקים, ולקיים אכיפה אזרחית על פרסומים המטעים את הצרכנים, במטרה לחזק האסדרה האזרחית הוולונטרית בתחום ההגינות השיווקית לצרכן, שיקוף מלוא המידע המהותי הנדרש לו ומניעת הטעיות בפרסום, כל זאת בשיתוף פעולה מלא עם העוסקים המפרסמים וללא צורך באסדרה בחקיקה" .