המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 30/10/2013

שר התקשורת ללקוחות איקיוטק: "אל תיבהלו ממכתב מעו"ד"
בשאילתה שהפנה ח"כ אריאל אטיאס, שר התקשורת לשעבר, לעבר שר התקשורת הנוכחי גלעד ארדן עלה לדיון דחוף סוגיית איקיוטק. השר ארדן: "אנו פועלים מול המועצה לצרכנות ומשטרת ישראל"

 


סוגיית איקיוטק עלתה היון לדיון דחוף על סדר היום של כנסת ישראל בשאילתה שהפנה ח"כ אריאל אטיאס, שר התקשורת לשעבר, לעבר שר התקשורת הנוכחי גלעד ארדן.

 

ח"כ אטיאס פנה של השר ארדן: "אלפי אזרחים קיבלו דרישה לתשלום לספקית התוכן "איקיוטק" בעוד הללו לא ידעו שהם לקוחותיה. לפי הפרסומים שהיו בתקשורת, משרד התקשורת טוען שידיו כבולות מאחר שכל ההתקשרות היא דרך ספקי תוכן ולא ישירות דרך חברות הסלולר. שאלתי: מה הוויכוח במשרדך לבין "איקיוטק"? באלו סכומים מדובר? האם זה לקוחות של חברות הסלולר או חברות של ספקי התוכן? ומה בדעתך לעשות בנדון?

 

השר ארדן השיב: "ראשית אני אבקש לציין כי חברת "איקיוטק" איננה בעלת רישיון למתן שירותי בזק  ולכן היא בעצם לא חברה שמפוקחת בכלל על-ידי משרד התקשורת. לכן לא קיים ויכוח כי לא יכול להיות קיים ויכוח משפטי בין משרד התקשורת לבין חברת "איקיוטק". למעשה, ככל שיש פה טענות להונאה צרכנית בעצם הפעילות בהיבט של אכיפה או בדיקה צריכה להיעשות על-ידי גורמים שהם רלוונטיים לאכיפה בעבירות כאלה, ככל שיש כאן עבירה; ומדובר כאן, כמובן, על משטרת ישראל או על המועצה לצרכנות. לכן אנחנו בהחלט פועלים מול הגופים הללו כדי לבחון כיצד ניתן לסייע לאותם אזרחים".
 

אני רק רוצה לחדד ולומר ולהבהיר: זה שאזרחים מקבלים מכתבים מעורכי דין, ולפעמים לא תמיד עושים את זה בדרך הנאותה. אני רוצה לקרוא מכאן לאזרחים שקיבלו את המכתב מעורכי הדין, ולהבהיר קודם כול שמי שלא חושב שהוא חייב לא צריך להיבהל ממכתב מעורך דין, והוא לא צריך ללכת ולשלם אם הוא לא חושב שהוא חייב ולא מוצא שום סיבה לאותו מכתב. מעבר לזה אפילו אם נפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל בעקבות המכתב של אותו עורך דין אז קודם כול כדי שלא יימשכו ההליכים צריך להגיש התנגדות תוך 30 יום לרשם ההוצאה לפועל ולפרט למה הוא חושב שאין שום חוב כספי".

 

"באשר לשאלות הספציפיות. ככל הידוע לנו בהתבסס על פניות שהגיעו למועצה לצרכנות וגם למשרד התקשורת, מדובר באמת באלפי לקוחות שקיבלו דרישות תשלום בסכומים שנעים בין מאות שקלים לאלפי שקלים ללקוח. מדובר בהערכות שמתבססות על פניות של אזרחים אלינו. מדובר במנויים בחברות הסלולר השונות אשר חלקם, ככל הנראה, נרשמו וצרכו בעבר הרחוק שירותי תוכן שסיפקה חברת "איקיוטק". בין אם זה נעשה עם הטעיה או בלי הטעיה –  הדברים הללו צריכים להתברר משפטית".

 

"במקביל כפי שאמרתי בפתח השאילתה, כיוון שיש פה טענות גם על הטעיה או הונאה אנחנו פועלים מול המועצה לצרכנות ומשטרת ישראל כדי לבחון איך ניתן לסייע לאותם אזרחים. אני רק חוזר ומדגיש: לא צריך להיבהל מכל מכתב של עורך דין. אם אדם שקיבל אותו חושב שהוא לא חייב כסף הוא יכול לפנות אלינו, למשטרה, למועצה לצרכנות, וננסה כמיטב יכולתנו לסייע".

 

גם ח"כ בועז טופורובסקי ממפלגת יש עתיד פנה אל השר: "יש כאן דברים שהם מאוד לא הגיוניים. הרבה מאוד אנשים לא יודעים איך להתעסק עם זה. השאלה מה עושים כדי לעזור לכולם בצורה כוללת?".

 

השר ארדן ענה: "אין לי אפילו יכולת להציג פה מצג שמשרד התקשורת יוכל לטפל בסיוע משפטי לכל מי שמנסים להיטפל אליו ולקחת ממנו כסף. אני יכול להודיע כאן שאני אנסה לשוחח על כך עם שרת המשפטים, אולי אפשר כן לנסות ולעשות איזושהי חקיקה בהקשר הזה שתהיה רטרואקטיבית לגבי רמת הוודאות או הפוזיטיביות שחברה שרוצה לקבל כסף מלקוח של חברת סלולר תצטרך להוכיח שהוא באמת השתמש באותם שירותים".

 

"אני לא יודע עד כמה הדברים הללו נבדקו לעומק ואני לא יודע, חוץ מאשר חברת אי קיו טק, אם יש עוד תביעות כאלו בהיקף גדול, אבל אני חושב שטוב שהעליתם את הנושא ואני אקח אותו לבדיקה מעמיקה יותר מול משרד המשפטים, ואם יתאפשר – אפשר יהיה או לקדם חקיקה פרטית בתמיכת הממשלה או להביא איזשהו תיקון ממשלתי".

 

לצפיה בפרוטוקול הדיון לחצו כאו>>