המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 30/07/2014

בקרוב: הסוף לשיחות הלא מזוהות מחברות ובתי עסק
הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק לפיה פניה טלפונית של עוסק לצרכן תיעשה ממספר טלפון מזוהה בלבד, שניתן לחייג אליו בחזרה. המועצה לצרכנות השתתפה בדיונים ותמכה בהצעה

 

 

ברוב של 29 חכ"ים ללא מתנגדים עברה בקריאה שניה ושלישית הצעת החוק שהציע ח"כ חיים כץ - תיקון לחוק הגנת הצרכן והוספת סעיף 18ג: "זיהוי טלפוני של עוסק".

 

על פי הצעת החוק, נציג של עוסק יזדהה בכל שיחה טלפונית עם צרכן בשמו המלא או בשמו הפרטי בציון פרט  נוסף שיאפשר את זיהויו בפנייה לעוסק. פנייה טלפונית של עוסק לצרכן תיעשה ממספר טלפון מזוהה שניתן לחייג אליו; חובה זו לא תחול על טכנאי הפונה לצרכן מטעמו של עוסק".

 

עוד קובעת הצעת החוק  "לא היה מענה מצד הצרכן לפנייה הטלפונית של העוסק, יודיע לו העוסק, לרבות טכנאי, על מספר טלפון שבאמצעותו יוכל הצרכן ליצור קשר עם העוסק".

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי "כיום, במקרים רבים שיחות הטלפון מנותני שירותים לצרכנים נעשות ממספר טלפון חסוי, וכך נמנע מהצרכנים לדעת מי מתקשר אליהם וכיצד ניתן ליצור עמו קשר . למשל, כאשר נדרש ביקור טכנאי אצל הצרכן לשם מתן שירות, רשאי נותן השירות להציע לצרכן להמתין לקריאה טלפונית מהטכנאי בתוך פרק זמן של שעתיים כתחליף לתיאום מועד ושעת ביקור מדויקת אם פנייה זו נעשית. ממספר טלפון לא מזוהה או שהצרכן אינו יכול ליצור קשר עם מי שהתקשר אליו, השירות שהוא אמור לקבל נפגע".

 

בדיון שהתקיים בועדת הכלכלה של הכנסת השתתפו גם נציגי המועצה לצרכנות שתמכו בתיקון להצעת החוק.

 

החוק יכנס לתוקף תוך שלושה חודשים מיום הפרסום.