המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 25/11/2014

בית המשפט קבע: חוק הטכנאים חל גם על חברות הגז
צרכנית הגישה תביעה נגד חברת פזגז איילון בגין איחור טכנאי הגז בארבעה מועדים שונים (!) ועל יחס מזלזל שירות גרוע. פזגז טענה שחוק הטכנאים לא חל עליה, אבל השופט דחה את טענה זו וחייב את החברה לשלם פיצוי בסך 2,600 ש"ח


 


האם חוק הטכנאים חל גם על טכנאי הגז?  כזכור, בספטמבר 2008 נכנס לתוקף תיקון לחוק הגנת הצרכן - המתנה לביקור טכנאי– הגבלת הזמן ופיצוי ללא הוכחת נזק. התיקון לחוק מגביל את זמן ההמתנה לטכנאי כך שעל נותן השירות לתאם עם הצרכן את מועד הביקור, אך זמן ההמתנה לא יעלה על שעתיים לאחר השעה שתואמה. עוד קובע התיקון כי במקום לתאם שעה לביקור הטכנאי, רשאי העוסק להציע לצרכן להמתין לקריאה טלפונית. הצרכן רשאי לסרב להצעה זאת. אם הצרכן מקבל את ההצעה, זמן ההמתנה לקריאה טלפונית לא יעלה על שעתיים.

 

אל בית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון הוגשה לאחרונה תביעה של צרכנית כנגד חברת פזגז איילון בע"מ בטענה לשירות לקוי של הנתבעת, בגינה נגרם לה נזק. לטענתה, המתינה פרקי זמן ממושכים להגעת טכנאי, לאחר תיאום ביקורים. בנוסף טענה התובעת כי נאלצה להמתין ימים ארוכים לביקורים אלה, שכן אלה תואמו למועדים מרוחקים, וזאת כאשר מדובר היה בתקופת חג, והיא הושארה למעשה ללא חיבור גז וללא אפשרות לבישול ולאירוח האורחים שהגיעו לביתה לכבוד החג.

 

הנתבעת טענה כי התביעה מחוסרת עילה, וכן קנטרנית וטורדנית. לטענתה, היא ספקית גז ועוסקת ב"שיווק, בשרות, באספקה ומכירת גז לצרכנים". הוראת סעיף 18א לחוק הגנת הצרכן אינה חלה עליה, שכן זו עוסקת רק בביקור של נותני שירות לצרכנים לאחר מכירת מוצר.

 

ביהמ"ש דחה את טענת הנתבעת כי חוק הטכנאים לא חל עליה. השופטת כתבה בפסק הדין: "לטעמי, העובדה שהנתבעת מגדירה עצמה כמי שעוסקת  במתן שירות, שיווק, אספקה ומכירה של גז, נכללת תחת ההגדרה לתחולת חוק הטכנאים, שכן היא ספקית של שירות בהתאם לחוזה למתן שירות שבו השירות מותנה בתקינות הטובין הנמצאים אצל הצרכן – לנוכח העובדה כי מוטלת עליה החובה, בהתאם לחוק הגז, לבצע בדיקה תקופתית של תקינות המערכת".
 

"הטענה כי אספקה של גז אינה בבחינת מתן שירות, אינה סבירה על פניה. מכל מקום, גם מכירת גז היא בבחינת מכירה, וכאשר יש לספק שירות ללקוח, יש לבצע חובה זו בהתאם לכללים שנקבעו בדין."

 

השופטת קיבלה התביעה בחלקה בשל ארבעה מועדי המתנה וקבעה כי פזגז איילון תפצה את התובעת בסכום כולל של 1,800 ₪ בתוספת הוצאאות משפט בסך 800 ש"ח וסה"כ תשלם לצרכנית 2,600 ש"ח.

 

חשוב לציין כי פסק דין זה אינו מהווה הלכה מחייבת אך יש בו כדי להוות אסמכתא לפרשנות המועצה לצרכנות לפיה חוק זה חל גם על חברות הגז וביקור טכנאי גז לבדיקת תקינות מערכת הגז.

 


לצפייה בפסק הדין ת"ק 32220-10-13 אפריאט הרוש נ' פזגז איילון בע"מ לחצו כאן >>