המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 07/11/2013

כך גוזרים עלינו קופון: פערי תיווך של מאות אחוזים במחירי הפירות והירקות
בדיקה של המועצה הישראלית לצרכנות מגלה פערים בלתי נתפסים בין המחירים שמקבלים החקלאים מרשתות השיווק למחיר שהן גובות מהצרכנים על פירות. בעוד שעל אבוקדו תשלמו מחיר מירבי של 13 ש"ח לק"ג - החקלאי מוכר אותו ב-4 ש"ח בלבד.

 


הצרכן הישראלי משלם מחיר גבוה בקניית הפירות והירקות שלו. מחקר של מכון המחקר של הכנסת מדצמבר 2012 הצביע על כך כי מחירי הפירות בישראל התייקרו בין השנים 2005-2011 ב- 60% לעומת עליה ממוצעת של 17% במדינות האיחוד האירופי. גם מחיר הירקות בישראל התייקר באותה תקופה ב- 29% לעומת התייקרות של 20% במדינות האיחוד האירופי. מחירי הירקות והפירות בשנת 2013 המשיכו והאמירו.


אין חולק על כך שהפירות והירקות הינם חלק חשוב בתזונתנו. דו"ח מיוחד שפרסם מבקר המדינה (מאי 2012), הצביע על כך כי תחום הפירות והירקות הינו מהתחומים החשובים הנכללים ב"סל הבסיסי" שהכין משרד הבריאות, סל אשר נועד "למלא את הצורך המינימאלי בצריכה הולמת". דומה כי אין חולק על התרומה בצריכתם של פירות וירקות לבריאות הציבור מצד אחד, ועל משמעותו הכלכלית של המחיר לסל המוצרים הנרכש ע"י הציבור מצד שני.


נראה כי הסיבה העיקרית למחיריהם הגבוהים של הפירות והירקות הינם פערי התיווך, בין המחיר אותו מקבל החקלאי עבור תוצרתו, לבין המחיר אותו משלם הצרכן בנקודת המכירה. לראשונה בישראל, נערך מחקר שטח מקיף, המשלב 2 גופים היכולים לשפוך אור על פערים אלה ולכמת אותם: התאחדות האיכרים והמועצה הישראלית לצרכנות.


שיטת הבדיקה:

 

החקלאים דיווחו על המחירים אותם קיבלו עבור תוצרתם באמצעות התאחדות החקלאים, בתאריכים 27-29 באוקטובר. בדיוק אותם תאריכים, נדגמו מחירי הירקות והפירות ע"י סמ"ל. סיירי המועצה לצרכנות פקדו 168 סניפים של רשתות שיווק וירקניות בכל רחבי הארץ.

 

כידוע, המועצה לצרכנות מפעילה את סמ"ל , הסוקרת 150 נקודות מכירה בשבוע ו-300 בסך הכול ומפרסמת את המחירים באתר האינטרנט שלה, כולל שמות הסניפים היקרים והזולים.


בתחקיר זה של המועצה לצרכנות והתאחדות האיכרים חושב פער התיווך – ההפרש בין המחיר לצרכן לבין המחיר שמקבל החקלאי.

 

ממצאי התחקיר:


מהתחקיר עולה כי קיימים פערים גדולים בין המחיר לצרכן לבין המחיר שהחקלאי מקבל.
כך למשל:


פער התיווך של אשכולית עומד על 151%, הפרי נמכר בממוצע ב 6.45 ₪ החקלאי מקבל עבורו כ 2.60 ₪.


פער התיווך של אבוקדו עומד על 125%, הפרי נמכר בממוצע בכ 9.00 ₪ החקלאי מקבל עבורו כ 4.00 ₪.


פער התיווך של לימון עומד על 108%, הפרי נמכר בממוצע בכ 8.30 ₪ החקלאי מקבל עבורו כ 4.00 ₪)


פער התיווך של תפוזים עומד על 95%, הפרי נמכר לצרכן במחיר ממוצע של כ 6.70 ₪ החקלאי מקבל עבורו כ 3.40 ₪.

 


לנוכח פערי התיווך הגבוהים, המועצה הישראלית לצרכנות יחד עם התאחדות האיכרים, מקדמות מהלך לפיקוח על פער התיווך.


דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים: "החקלאים מקבלים מהסוחרים מחירים מאוד נמוכים והצרכנים משלמים מחירים מופרזים. הרשתות הגדולות עושות עלינו סיבוב- הן מספרות לכל העולם שזה עולה להן ביותר, ומצד שני, כשאתה קורא את הדוחות הכספיים שלהן, אתה רואה שגם אחרון המשווקים קונה בשני שקלים ומוכר בשבעה. פערי התיווך מגיעים ל- 250%-300%, כשבאירופה אמנות וולונטריות של חלק מהרשתות קובעות שהמחיר לצרכן לא יעלה מעבר ל-40% או 50%. נדרשת כאן רגולציה".


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "העובדה שיש פערים של מאות אחוזים בין חנויות שונות וסניפים שונים, רק מסגירה את פערי השיווק האדירים שאינם סבירים ועל כן גם אינם מוצדקים.


"בענף הפירות והירקות יש פערי הענק בין מה שמקבל החקלאי למה שמשלם הצרכן, ופערים אלו הביאו את המועצה לצרכנות ליזום את מהלך הפיקוח. המוצר שהצרכן קונה בחנות הוא אותו המוצר שהחקלאי מכר בפתח המשק, ולכן לא ניתן לומר שיש עלויות נוספות נסתרות להוציא עלויות שינוע ושיווק. הקפצת המחיר בעשרות רבות ולפעמים מאות אחוזים לעומת המחיר בשער המשק, מעידה על כך שחוליות התיווך בשרשרת השיווק איבדו כל רסן, ואין מנוס מפיקוח ממשלתי על הפערים שהם גובים. במקום שהמחירים לצרכנים בלתי סבירים לא יכול להיות שהשוק הוגן. במקום שכזה נדרשת התערבות ממשלתית.


מן המצב הקיים סובלים גם הצרכנים וגם החקלאים. לאחר יישום התיקון ירוויחו גם הצרכנים, אשר ירשו לעצמם לקנות יותר פירות וירקות ולאכול יותר בריא, וגם החקלאים שהביקוש לתוצרתם יעלה פלאים ".