המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 16/11/2014

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק לפיקוח על מחירי פירות וירקות
את ההצעה הגיש ח"כ זבולון כלפה בשיתוף עם המועצה הישראלית לצרכנות, התאחדות האיכרים בישראל. החוק חדש יביא לחיסכון של בין 300 ל-600 ₪ בנטו לכל משפחה, שהם משכורת וחצי בשנה במונחי שכר מינימום


 


הצעת החוק לפיקוח על פערי השיווק בפירות וירקות, שיזם יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ זבולון כלפה בשיתוף עם המועצה הישראלית לצרכנות, התאחדות האיכרים בישראל ומספר חברי כנסת, אושרה לפני זמן קצר בוועדת שרים לחקיקה.


מלבד ח"כ כלפה (הבית היהודי), חתומים על הצעת החוק ח"כ איציק שמולי (עבודה), עמר בר לב (עבודה), יעקב מרגי (ש"ס), משה גפני (יהדות התורה), עדי קול (יש עתיד), איילת שקד (הבית היהודי), יפעת קריב (יש עתיד) ועליזה לביא (יש עתיד)


הצעת החוק אשר נולדה בשיתוף פעולה חסר תקדים בין הצרכנים לחקלאים באמצעות המועצה הישראלית לצרכנות והתאחדות האיכרים בישראל, תאפשר מחירים הוגנים לצרכן כך שכל אזרחי ישראל יוכלו ליהנות מתוצרתה הטרייה של החקלאות הישראלית ותצמצם מרווח השיווק בין החקלאים לקמעונאים, שיש בו כדי להכתיב את ההיצע והביקוש ואת רמת המחירים הגבוהה לצרכן והנמוכה לחקלאי.


ח"כ זבולון כלפה, יו"ר השדולה החקלאית: "בשש השנים האחרונות זינקו מחירי הירקות בארץ ב-30% בעוד שבמדינות גוש האירו עלו המחירים באותו הזמן ב-12% בלבד, קצב ההתייקרות הזה מדאיג מאוד.


הצעת החוק שהגשנו תשים סוף לחזירות של המתווכים שמרוויחים על חשבון החקלאים והצרכנים. אני שמח שוועדת השרים מצאה לנכון לתמוך בחוק שנתמך על ידי חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית"


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי ההצעה תשים קץ לפערי התיווך הגבוהים המקפחים את החקלאים ואת הצרכנים כאחד. כשאין ריסון עצמי דרוש ריסון חיצוני, להבטחת שוק הוגן בישראל של פירות וירקות.


נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי: "פער התיווך הוא החוליה המרכזית בשרשרת יוקר המחיה. מדובר בחיסכון של משכורת וחצי בשנה במונחי שכר מינימום.


 

עוד בנושא: בדיקת פערי התיווך: רשתות השיווק גוזרות קופון של מאות אחוזים