המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 09/06/2014

בדיקה מיוחדת של סיירת המועצה לצרכנות: מחירי הירקות הקפואים
אחת הקטגוריות היקרות ביותר על המדפים הם הירקות הקפואים. איך מוצאים את הזול ביותר? מה פערי המחירים בין המותגים וגם איפה סל הקניות הזול ביותר שנמצא השבוע?

 

 

ירקות קפואים הם בין המוצרים היותר יקרים בעגלה. לרוב, המבחר ברשתות השיווק לא גדול, ובשוק שולטת חברה אחת עיקרית, סנפרוסט. בדקנו השבוע את מחלקת הירקות הקפואים ברשתות השיווק.

 

מאחר ומדובר במגוון רחב מאוד של מוצרים נאלצנו להתמקד ובחרנו בארבעה מוצרים: אפונה, שעועית ירוקה חתוכה, ברוקולי וגרעיני תירס. מאחר וישנן אריזות בגדלים שונים (גם מאותו היצרן) כל המחירים נורמלו עבור 100 גרם. אין אחידות בתמחור הירקות השונים בין הרשתות. רשת אחת יכולה לתמחר את הברוקולי בזול ואת האפונה ביוקר (מגה) ואחרת תהיה זולה בשעועית ירוקה אך תהיה יקרה בברוקולי (יש בשכונה). היצרניות הפחות מוכרות יהיו בד"כ זולות יותר. מוצרי המותג פרטי, ברשתות המחזיקות אחד (שופרסל, מגה, רמי לוי), נמצאו כזולים יותר מהאלטרנטיבה הקיימת בסניף. בד"כ, ככל שהאריזה גדולה יותר כך היא משתלמת יותר כללית. קרי, המחיר ל 100 גרם נמוך יותר.

 

לדוגמה אפונה: אם נחשב את המחיר לפי קילוגרם, סנפרוסט גובה כ-25 שקלים. המחיר של טלפרוסט הוא מחצית, 12.5 שקלים. והפער בין סנפרוסט למותג הזול ביותר שמצאנו, כבר מגיע ל-170 אחוז. אם תקנו ברוקולי, המותג עדן הוא היקר ביותר, ועולה כמעט 43 שקלים לקילו. ובכל המוצרים שנבדקו, כולל תירס ושעועית ירוקה, דווקא המותגים הפרטיים של מגה ושופרסל היו גבוהים יחסית בהשוואה לכלל המותגים בשוק.

 

ואיפה היה השבוע הסל הכללי המשתלם ביותר? סיירת המועצה לצרכנות בדקה סל של 42 מוצרים ביותר משבעים נקודות מכירה שונות ברחבי הארץ. את הסל הכי זול מצאנו בסניף YOU בבת ים. YOU מבית מגה מובילה את רשימת הסניפים הזולים עם 5 המקומות הראשונים. שופרסל דיל עם 2 סניפים, שופרסל דיל אקסטרא, שופרסל יש ומגה בול עם סניף אחד כל אחת. ברשימת הסניפים היקרים: טיב טעם עם 4 סניפים, סופר באבא עם 2, שופרסל שלי, סופר האחים בעפולה, מחסני השוק והכי זול עם סניף אחד. הפער בין הסל הזול ביותר ליקר ביותר עמד על יותר מ-50 אחוזים. 240 שקלים שהייתם משלמים יותר במקום אחד מאשר באחר, על אותם המוצרים בדיוק.  הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי, בין הרשת הזולה והיקרה, עומד 41.7%. אם מנטרלים את ערכי הקיצון (YOU מהצד הזול וטיב טעם מהצד היקר) נקבל פער של 9% בלבד.

 

 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן

 

 

דוגמאות למחירי מוצרים: מחיר ממוצע ברשת ל-100 ג'