המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן
רכישת מוצר חשמלי בחנות– צרור עצות וטיפים

האם ניתן לבטל עסקה לאחר שחיברנו מוצר חשמלי שקנינו לשקע החשמל? מדוע חשוב לשמור על האריזה המקורית לאחר פתיחתה? ומה חשוב לוודא שיהיה רשום בטופס ההזמנה? צרור עצות וטיפים לרכישת מוצר חשמלי בחנות


 

 

מאת: עו"ד לירן כהן-צפדיה, המועצה לצרכנות 

 

צרכן רכש בחנות מוצר חשמלי. לאחר זמן קיבל את המכשיר, חיבר אותו לרשת החשמל וגילה להפתעתו כי המוצר שונה ממה שסבר או ממה שהובטח לו ע"י המוכר. במקרה אחר גילה הצרכן כי בחוברת המצורפת למוצר מידע טכני מפורט המצביע על כי המכשיר שונה לגמרי ממה שהתאים לצרכיו או ממה שמסר לו המוכר בחנות.


צרכן אחר , רכש בחנות.מקרר. לאחר שקיבל את המכשיר, הסיר את האריזה והשליך אותה לפח האשפה. כשניסה להכניס את המכשיר למגרעת המיועדת לכך במטבחו, גילה כי המקרר אינו נכנס ובהתאם ביקש להחזירו.דיני הגנת הצרכן מאפשרים לצרכן שביצע עסקה בחנות, לבטל אותה במקרים שונים. מאחר והדין מצמצם את האפשרות לבטל את העסקה חשוב להכיר את הכללים והמיגבלות, לנהוג בזהירות ובדייקנות כדי שנוכל, במקרים המתאימים, לעשות שימוש בזכות ולבטל את העסקה.


שימו נא לב לנקודות שלהלן העשויות לחסוך לא מעט אי נעימות ו"כאבי ראש":


• לפני רכישת המוצר, בדקו מה הם דרישותיכם והתכונות המבוקשות מהמוצר. אם אתם מעוניינים במפרט או דגם מסויים – הביאו רישום מדוייק שלהם לחנות וודאו כי מספר הדגם או התכונות החשובות והפרטים ירשמו בהזמנה.


אל תסמכו על הבטחות בעל פה, הן עלולות להיות תקפות עד לרגע התשלום בלבד. כדאי לדעת שאמירות כגון: "אני נותן לך דגם חדש יותר", אינן מבטיחות כי התכונות החשובות לכם אכן נמצאות בו.


זכותכם לראות את תעודת האחריות בטרם הקניה. נצלו זכות זו וודאו כי התעודה מתאימה לקבוע בתקנות (מידע מפורט באתר המועצה).


• אם מדובר במוצר גדול שיסופק לביתכם, עמדו על כך שבהזמנה יצוין מועד סופי להספקה.


שלמו באופן המבטיח את כספכם (למשל, חייבו את כרטיסכם בתשלומים, כשהתשלומים יתבצעו לאחר מועד ההספקה, השתמשו רק בשיקים שסחירותם הוגבלה (למוטב בלבד) ומועד פרעונם לאחר מועד ההספקה).


• עם קבלת המוצר, בדקו את שלימותו, תקינותו והתאמתו למובטח לכם. הודיעו מיידית על כל ליקוי או פגם או על כל אי התאמה ודרשו החלפתו.


קיראו היטב את הוראות השימוש והמפרט אשר מגיעים בצמוד לכל מוצר חשמלי בטרם חיבורו לחשמל. בשלב זה שהמוצר רק נפתח, אך לא חובר לחשמל, אתם עדיין יכולים להתחרט ולבטל את העסקה בתוך 14 ימים מביצוע העסקה או קבלת המוצר (המאוחר מבין שניהם). הטענה כי נעשה שימוש במוצר טעונה הוכחה והיא מוטלת על כתפי בית העסק הטוען.


יש לשמור על שלמות האריזה. יש המפרשים את לשון התקנות כך שהזכות לבטל את העסקה פוקעת ללא האריזה או אם האריזה נקרעה או שחסרים בתוכה תושבת למוצר (כמו במכונות גילוח למשל) או ריפוד, לא ניתן יהיה להחזיר את המוצר.


• על אף האמור, אם רק לאחר חיבור המכשיר לחשמל מתגלית אי התאמה - או הטעיה עדיין ניתן ולבקש ביטול עסקה והשבת מלוא הכספים ששולמו.


• בהזמנת חלקי מחשב ושירות להרכבתו (tailor made) - לא ניתן לבטל את העסקה, אלא בהתאם למדיניות השבת הטובין שעל כל בית עסק להציב בעסקו.