המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 22/12/2014

המועצה לצרכנות מתריעה: חשש להטעיה באריזות ביצים
האם נכון לשים איור של תרנגולת חופשיה ומאושרת בשדה על אריזת ביצים שאינם ביצי חופש על אף שהיא מוחזקת בתנאי מחיה וגידול קשים? מנכ"ל המועצה פנה בנידון לרשות להגנת הצרכן


 


המועצה הישראלית לצרכנות פנתה היום (יום א', 21.12.14) לרשות להגנת הצרכן, בנושא חשש להטעיה באריזות ביצים. המועצה לצרכנות ביצעה לאחרונה בדיקה של אריזות הביצים המשווקות ע"י 3 חברות: תנובה, משק גליקסמן וחברת מ. לסר בע"מ. מהבדיקה עולה כי החברות המשווקות את הביצים מציגות מצגי שווא העלולים להטעות את ציבור הצרכנים, בניגוד להוראות סעיף 2(א) לחוק הגנת הצרכן , התשמ"א- 1981 (להלן: "חוק הגנת הצרכן").


התמונות והאיורים המוצגים על גבי האריזות, מציגות תמונה השונה באופן קיצוני מהתנאים בהן מוחזקות התרנגולות.


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי הניסיון המכוון להציג לציבור על גבי האריזות, תמונה השונה באופן קיצוני ביחס לתנאים בהם מוחזקים העופות, מעלה חשש להטעיה כלפי ציבור הצרכנים ואוהבי בעלי החיים למטרות של גריפת רווחים, מקום בו לא היו באים לעולם בהצגת עובדות אמת. במקרה זה, אומר עו"ד פלג, אף מוסיפים המשווקים חטא על פשע, שכן הם גורמים לציבור להיות שותף בעל כורחו וללא ידיעתו בפרקטיקה אכזרית כלפי בעלי חיים.


לעמדת המועצה לצרכנות, התמונות והמלל (המציגות לעיתים תרנגולות חייכניות ושמחות באחו ירוק) עלולים להטעות את ציבור הצרכנים לחשוב שמדובר בביצים אשר הוטלו על ידי תרנגולות אשר אינן כלואות בכלובים צפופים אלא נהנות מתנועה חופשית, הטלה על מצע טבעי וכיו"ב תנאים, בניגוד למצב בפועל.חשוב להבהיר כי לולי סוללה, הנה שיטת גידול מתועשת והרווחת ביותר בעולם, בה מוחזקות אלפי או רבבות תרנגולות המטילות בכלובים צפופים, הערוכים במספר קומות ואשר מונעים מהתרנגולות מגע עם קרקע טבעית, תנועה חופשית, קינון או דגירה וכיו"ב. שיטת גידול זו גורמת לסבל לעופות בהיותם מוגבלים בתנועתם וביכולת לפרוש את כנפיהם, ולעיתים אף גוררת פציעות של ממש בגלל הצפיפות והחיכוך ביניהם, ולכן בעולם פועלים להסדיר סימון מפורש על האריזות שיידע את הצרכן ביחס לאופן גידול התרנגולות.


 

להלן מספר דוגמאות