המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 10/03/2014

בית ספר אליאנס ת"א זכה במקום הראשון בתחרות הקליפים
הקליפ "הכל חינם", שנעשה במסגרת לימודי החינוך הפיננסי, זיכה את התלמידים בגביע ההגינות ובפרס כספי. במקום השני זה ביה"ס גינזבורג יבנה. בפרס חביב הקהל זכה בית ספר בגין ראש העין ובפרס היצירתיות אורט מדעים חולון

 

 

המועצה הישראלית לצרכנות ומשרד החינוך משתפים פעולה בנושא חינוך להגינות ומקיימים פעילות מיוחדת לקראת יום הצרכן הבינלאומי: תחרות קליפים בנושא הגינות בחיי הסחר. כל הקליפים צולמו, נערכו והופקו ע"י תלמידים מכיתות י' מכל רחבי הארץ. אירוע הגמר נערך ב-10 במרץ במשכן הכנסת, בישיבה מיוחדת ומשותפת של ועדות הכלכלה והחינוך ובחסות שר הכלכלה.

 

בתחרות השתתפו כ-30 בתי הספר העל-יסודיים הלומדים את תחום החינוך הפיננסי, בהמשך ליחידת לימוד שפותחה במחלקת החינוך של המועצה והועברה בין בתי הספר השונים. למועצה נשלחו מעל ל-50 קליפים מבתי ספר תיכוניים מכל חלקי הארץ וממגזרים שונים. הקליפים הללו הוצגו בפני ועדת שיפוט שהורכבה מאנשי משרד החינוך, אנשי המועצה ואנשי פרסום ותקשורת שונים. ועדת השיפוט בחרה את 12 הקליפים הטובים ביותר.

 

הטקס התקיים באירוע חגיגי בכנסת ישראל בירושלים, בהשתתפות חברי וועדות הכלכלה והחינוך. את הפרסים העניקו: שר הכלכלה, נפתלי בנט, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע, יו"ר דירקטוריון המועצה לצרכנות, ד"ר מיקי הרן, נציגת משרד החינוך, דנה פרידמן ומנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג.

 

הקליפים הזוכים

 

מקום ראשון: אליאנס תל אביב - הכל חינם

 

 

מקום שני: גינסבורג האורן יבנה - מה באמת המחיר?

 

 

מקום שלישי: אליאנס תל אביב - Gphone

 

 

פרס חביב הקהל: בגין ראש העין - קניות בסופר

 

 

פרס המקוריות: אורט מדעי חולון - ספריי זום

 

 

יו"ר ועדת הכלכלה פרופ' אבישי ברוורמן פתח את הישיבה והזכיר כי השבועיים האחרונים בוועדה היו האינטנסיביים ביותר מזה זמן רב, במהלכם סיימה הוועדה רפורמות מרכזיות לטובת הצרכנים בהם חוק המזון. הוא הוסיף כי החוקים לבד לא מספקים וצריך גם את עזרת הנערים וההורים שלהם, שיפעלו כצרכנים נבונים ישוו מחירים וינסו מוצרים תחליפיים של יצרנים קטנים ולא יתפתו לצרוך רק את המותגים. "שוטפים לכם את המוח בפרסומות, ואתם צריכים להשפיע על ההורים שלכם, ברוח הסרטים שיצרתם, להיות צרכנים נבונים יותר", אמר ח"כ ברוורמן.

 

יו"ר ועדת החינוך ח"כ עמרם מצנע הוסיף כי זה לא מקרה שהישיבה היא משותפת כי צרכנות זה עניין של כלכלה וחינוך גם יחד. ח"כ ברוורמן הוסיף כי ראשי התיבות של כלכלה וחינוך הם – כוח. ח"כ מצנע הוא קרא לתלמידים ללמוד "לשלוט בתהליך של שפע הפרסומות כדי שלא ישטו בכם ויגרמו לכם לקנות דברים שאתם לא צריכים".
 
שר הכלכלה נפתלי בנט ציין גם הוא את העשייה של ועדת הכלכלה והיו"ר ברוורמן בשבועות האחרונים ואמר כי הם הביאו השיגים יוצאים מהכלל לצרכן הישראלי. הוא אף הודעה ליו"ר ועדת החינוך מצנע ולעו"ד פלג על הדיון ואמר לנערים כי הם צריכים לשתף פעולה עם הממשלה בהורדת המחירים, שכן "הממשלה והכנסת צריכים לדאוג לתחרות הוגנת והגונה, וזה מה שאנחנו עושים, אבל אתם צריכים להיות צרכנים טובים, להתאמץ ולא לקנות רק מותגים", אמר בנט. הוא ציין כי בדיקה פשוטה שעשו אנשי משרדו גילתה פער של 40% בין סל קניות עם מותגים לסל קניות זהה עם מוצרים תחליפיים. "אם נהייה צרכנים טובים זה יכפה גם על החברות להיות הגונות", אמר. הוא הוסיף כי הבוקר הורה לממונה על המחירים במשרדו לפתוח בהליך פיקוח על מחירי תחליפי חלב האם לתינוקות. "הם נמכרים במחירים בלתי אפשריים ואין סיבה שהם יעלו כמו שמפנייה", אמר.
 
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי "מהטמה גנדי מנה בין 7 החטאים החברתיים גם את חטא המסחר ללא מוסר, והמועצה לצרכנות קובעת שחיי הסחר בישראל נגועים בחטא הזה". הוא ציין כי מדי שנה מתקבלות במועצה 40 אלף תלונות, 80% מתוכן נמצאות מוצדקות. "חוסר ההגינות הפכה לנורמה בעיני אנשי עסקים, שכלל לא מוצאים צורך להתבייש או להתנצל, לכן החלטנו במועצה לפעול ולחנך את הצעירים להגינות", אמר פלג והוסיף: "לא הוגן זה לא עסק. אנשי העסקים הבלתי הוגנים של המחר הם תלמידים היום במערכת החינוך. יש היום הזדמנות למנוע את הפיכתם לבעלי עסקים שיפגעו בצרכנים ע"י פעולה חינוכית הולמת".

 

מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות, עו"ד ירון לוינסון, הוסיף כי "אם נחנך בני נוער להיות הגונים זה יכול לעזור לכולם, וחבל שאין פרויקט לחינוך בעלי עסקים. כשחיי המסחר יהיו הוגנים כולם ירוויחו, גם הצרכנים וגם בעלי העסקים", אמר.


 
המפקחת המרכזית של מקצוע מדעי החברה במשרד החינוך, דנה פרידמן, אמרה כי התלמידים נחשפו במהלך השנה לחינוך הפיננסי ולפרק חדש של הגינות במסחר. היא ציינה כי גם בלימודים וגם בקליפים שהפיקו התלמידים ניתנה התייחסות מיוחדת לא רק להגינות של הסוחרים אלא גם להגינות של הצרכנים.

 

בוריס גורביץ, מורה לחינוך פיננסי בתיכון אהל שם ברמת גן, סיפר כי הוא נהנה כמורה לראות את העניין שגילו התלמידים בתוכנית. תלמיד כתה י' באהל שם, אור מורג, סיפר כי תוכנית הלימודים הייתה חוויה, והוסיף כי "צריך להתחיל ללמד חינוך פיננסי מגילאים צעירים יותר, זה חשוב לא פחות מאנגלית ומתמטיקה".