המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 23/10/2014

המועצה לצרכנות בקריאה לבנק ישראל: בטלו את העמלה בהפקדת צ'ק חוזר
במצב של צ'ק חוזר, גם המוסר וגם המפקיד משלמים עמלה. יש כאן מצב אבסורדי בו המפקיד, אשר לא חטא במאומה ולא ביצע שום עבירה, משלם "קנס" בגלל מוסר השיק. מספר השקים החוזרים בשל אי כיסוי מספק נאמד בכ-1.53 מיליון, ובסכום כולל של כ-6.4 מיליארד שקל


 

המועצה הישראלית לצרכנות תפנה לנגידת בנק ישראל לבחון הכרזה על הפקדת שיק חוזר כ"שירות בר-פיקוח".

 

אחד המבחנים למחיר הוגן, הוא הפער בין עלות הפעולה לנותן השרות, לבין המחיר שהוא דורש תמורתו. דומה כי לפנינו דוגמה נוספת בה הלקוח נאלץ לשלם סכומים ניכרים כעמלה, ללא שיש לו אפשרות לדעת מראש אם יידרש לשלמה, מבלי שתהיה לו יכולת להשפיע על היווצרותה וללא שהיתה לו אחריות שמצדיקה חיובו בתשלום.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "במצב של שיק חוזר, 2 הצדדים- הן המוסר והן המפקיד- משלמים עמלה. יש כאן מצב אבסורדי בו המפקיד, אשר לא חטא במאומה ולא ביצע שום עבירה, משלם "קנס" בגלל מוסר השיק, אשר רשם שיק ללא כיסוי, התרשל וכתב שיק פגום מסיבה טכנית או אפילו שגה בכתיבתו. המועצה לצרכנות תפנה לנגידת בנק ישראל, הדר' קרנית פלוג, לבחון קיומו של צורך להכריז על שירות הפקדת שיק חוזר כ"שירות בר-פיקוח" ולקבוע לו עמלה מירבית סבירה שתהיה תחת פיקוח ".

 

עפ"י נתונים שפרסמה בעבר חברת המידע העסקי BDI, היתה בשנת 2012 עלייה בסכום השקים החוזרים. מספר השקים החוזרים בשל אי כיסוי מספק נאמד בכ- 1.53 מיליון, ובסכום כולל של כ- 6.4 מיליארד שקל.

 

תעריפוני בנקים בשקלים נכון ל- 20.10.2014


 

 

לצפיה במכתב שנשלח לנגידת בנק ישראל לחצו כאן >>