המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 18/03/2009

התנהגות צרכנית משתלמת / עו"ד אהוד פלג
 
מסקר שערכה המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה ושיתפרסם לקראת יום הצרכן הבינלאומי החל ב- 15 במרץ, עולה כי מרבית הציבור בישראל שינה הרגלי צריכה בעקבות המצב הכלכלי.
כך לדוגמה 66% צמצמו יציאות לבתי-קפה ומסעדות, 73% קונים פחות מוצרי ביגוד והנעלה, 56% צמצמו חופשות ובתי-מלון, 67% מעדיפים לבצע את קניותיהם בחנויות מזון מוזלות ו- 62% מקפידים לערוך קניות באמצעות רשימה שמכינים אותה מראש.
תגובתו זו של הציבור מצביעה על התמודדות אקטיבית עם גורמים הפוגעים בכח הקנייה שלנו כצרכנים.

אין ספק כי בדרך זו חוסכים הצרכנים סכומי כסף לא מבוטלים.
השפעה חיובית נוספת של התנהגות צרכנית כזאת היא תגובת הנגד של בעלי-העסקים, המתבטאת בהורדת מחירים ובפרסום הצעות קנייה אטרקטיביות ומבצעים בתנאים קוסמים. בכך עשויה התנהלותם הנבונה של הצרכנים להשתלם פעמיים – פעם על-ידי צמצום סל הצריכה ופעם על-ידי הוזלת המוצרים הנכללים בו.
בהמשך למגמה זו קיימים כמה הרגלי צריכה נוספים, שאם הצרכנים יאמצו אותם, הם עשויים להימנע מהוצאות מיותרות:

• להחליט מראש מה נחוץ לרכישה – ולא בחנות עצמה (ולהתייחס בהחלטה גם לכמות הנידרשת לאור השימוש הצפוי – למניעת רכישת עודפים העלולים להתקלקל).

• להתעניין מראש לגבי חנויות בהן מומלץ לבצע את הרכישה. (ולזכור כי מוצר זול בחנות כלשהי איננו ערובה למחירים זולים של מוצרים אחרים באותה חנות).

• להשוות בין מוצרים שונים באותה החנות ולא לרכוש את המוצר הראשון הנמצא על המדף – גם אם הוא הנגיש ביותר. את המוצרים הזולים ניתן למצוא לעיתים – דוקא בעומק המדף או במדפים התחתונים או הגבוהים. (בתיקון שהוכנס לאחרונה לחוק הגנת הצרכן – חובה לציין גם מחיר ליחידת מידה, דבר המקל על ההשוואה בין מוצרים).
 
• לבדוק לפני הרכישה מה מדיניות החזרת המוצרים באותה החנות, כדי לבחון אפשרויות של חזרה מעיסקה המתגלה בדיעבד כלא רצויה.

• לקרוא היטב את תנאי המבצעים המתפרסמים בתקשורת או באינטרנט ולוודא שהם אכן מכובדים על-ידי העוסק (כדאי לשמור את הפרסומים לצורך הוכחה).
• לבחון אם מבצעים של סלי מוצרים או "מתנות" הנילוות למוצר, לא מייקרים  את העיסקה אשר בה התכוונת להסתפק מלכתחילה.

• להתייעץ לפני עיסקאות גדולות או מורכבות עם אנשים המבינים בתחום ועם צרכנים אחרים  שביצעו עיסקאות שכאלה ורכשו נסיון (חיובי או שלילי). לעיתים אף יתגלה כי ניתן לשפר את הצעות הרכישה שמקבלים.

• לוודא שהמחיר הניגבה בקופה-זהה למחיר על המוצר. (במקרה של סתירה בין השניים – המחיר המחייב יהיה המחיר שהוצג על המוצר אף אם מחירו בקופה גבוה יותר).

• להיות מודע לזכויותיך הצרכניות ביחס למוצר או שירות פגומים או שונים ממה שהזמנת, ביחס לאחריות ולשירות לאחר רכישה, ביחס ליכולת לבטל עיסקאות מסויימות שנעשו בטלפון, באינטרנט או באמצעות סוכן שהגיע לביתך, וכן ביחס לפיצויים המוגדלים שהחוק מקנה לך במקרה של התנהגות לא הוגנת מצד המוכר או נותן השירות. (על כל אלה ניתן ללמוד גם באתר האינטרנט החדש והידידותי של המועצה לצרכנות).
 
אין כל ספק כי צרכנים המממשים את זכויותיהם ומאמצים הרגלים צרכניים נבונים, עשויים לחסוך סכומים הנעים ממאות שקלים ועד אלפי שקלים בשנה, וליהנות הרבה יותר מתוצאות העיסקאות שהם מבצעים.  

לעומתם צרכנים המתנהלים תוך התעלמות מזכויותיהם, או מוותרים מתוך חוסר מודעות או עצלות על פעולות הגנה בסיסיות, עלולים לחזק את דימוי "הפראייר" ממנו הישראלים מנסים תדיר להתרחק.

ריבוי של צרכנים נבונים איננו רק אינטרס פרטי של הצרכן עצמו, אלא תורם ברמה הלאומית גם להגברת ההגינות וכיבוד החוק בחיי המסחר בישראל ולשיפור איכות חיי תושביה.
 
* עורך-דין אהוד פלג הינו מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות