המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 11/01/2016

האתגר הצרכני/ עו"ד אהוד פלג

פעמוני חצות שבישרו על כניסתה של שנת 2016 צריכים לעורר את הצרכנים לגישה אחראית ואקטיבית יותר ביחס להצטיידות בארגז כלי המידע והפעולה המוצע להם

שנת 2016 מזמנת אתגר מעניין לציבור הצרכנים בישראל.


מצד אחד- המיגזר העיסקי ממשיך בשלו, כלומר בלחפש כל דרך להוציא כספים מן הציבור, תוך הפעלת פיתויים מותרים ואסורים, והרבה מאד מניפולציות שיווקיות שנמצאות בשטח האפור. די אם נציין 3 סוגי תלונות מקוממות במיוחד מבין למעלה מ-40,000 שהתקבלו בשנה החולפת במועצה לצרכנות כדי להמחיש את גישתם הערמומית ולעיתים הנכלולית של בעלי העסקים:
* תאגידי תקשורת שהציעו ללקוחות מתנות בדמות טאבלטים חינם, ובפועל חייבו אותם בתשלום חודשי למשך חודשים ושנים עבור אותה "המתנה".


* סוכנויות ממולחות שספסרו בחלומותיהם של צעירים, רבים מהם קטנים, ומכרו להם אשליות של חוזי ליהוק ודוגמנות שיתחילו לזרום אליהם, אם רק יירשמו אצלם בעלות של כמה אלפי שקלים, מבלי שעמלו לקדם את אותם הנרשמים למבחני-ליהוק.


* משרדי עורכי דין שבשליחות אנשי עסקים חמדנים שלחו לעשרות אלפי צרכנים מכתבים מפחידים לפיהם עומד להיפתח נגדם תיק הוצאה לפועל על חוב מלפני מספר שנים, אם לא יפרעו מידית חוב זה, וזאת מבלי לספק להם שום מכתב או ראייה על קיומו של החוב, שלא ברור כי כלל התקיים במציאות.


כל אלה הן יצירות ישראליות עצמאיות – ממש גאווה ישראלית - שלא מביישות את פרשת פולקסוואגן, שבה כזכור תוכננו והושתלו ע"י חברת הענק, תוכנות שזייפו נתוני פליטת מזהמים עת זיהו כי המכונית נתונה בבדיקה.


מצד שני- ארגז הכלים שעומד היום לרשות הצרכן הישראלי כדי להגן על עצמו - הוא עשיר מתמיד:


מידע רב המובא בצורה ידידותית על הזכויות הצרכניות מופיע באתר המועצה לצרכנות ובכלי התקשורת השונים. מנועי השוואת מחירים לבחירת החנות הזולה עוד בטרם היציאה מן הבית- מוגשים לצרכנים ע"י סיירת המועצה לצרכנות וע"י היישומים(אפליקציות) השונים שניבנו ע"י יזמים פרטיים בעקבות כניסתו לתוקף של פרק שקיפות המחירים בחוק להגברת התחרות בענף המזון. שירותים של ייעוץ וטיפול בתלונות צרכנים על פגיעה בזכויותיהם ואף ניסוח כתבי תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, ניתנים לציבור ע"י המועצה לצרכנות בלא תשלום.


צעדי אכיפה אגרסיביים יותר ע"י הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן במשרד הכלכלה עם כניסתן לתוקף של הסמכויות להטלת קנסות כספיים.

המציאות הישראלית מחייבת את הצרכנים לזכור 2 דברים:


הראשון- חוסר ההגינות עוד ימשיך להכתים את חיי הסחר גם בשנה הבאה. "רמאות היא חלק בלתי נפרד מן השוק החופשי"- קבע לאחרונה חתן פרס נובל בכלכלה פרופ' גורג' אקרלוף. שינוי של מציאות זו יקח עוד זמן רב ודורש מהלך משולב דוגמת פרסום תקופתי לציבור של מדד ההגינות בענפים עיסקיים שונים, וחינוך להגינות בבתי הספר ובמגמות לכלכלה ולמינהל עסקים באוניברסיטאות ובמכללות.


השני- לפגיעה בזכויותיו של צרכן נידרש גם שיתוף פעולה מצידו – אקטיבי או פסיבי.


צריך שניים לטנגו: צרכן שלא יירדם בשמירה וידאג להצטייד במידע הצרכני הנחוץ לשם הגנה על זכויותיו, קשה יותר יהיה לפגוע בו. לצערנו מדד הצרכנות הנבונה שפרסמה המועצה לצרכנות בשנת 2015 נתן לציבור ציונים נמוכים במיוחד במודעות לזכויותיהם.


פעמוני חצות שבישרו על כניסתה של שנת 2016 צריכים לעורר את הצרכנים לגישה אחראית ואקטיבית יותר ביחס להצטיידות בארגז כלי המידע והפעולה המוצע להם. בכך יועילו לא רק לעצמם אלא יסייעו לדחוק את רגליהן של מכות חוסר ההגינות ויוקר המחיה הפוגעות בכולנו ללא הרף.