המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 28/10/2013

תום עידן 99 אגורות - מה חושבים הצרכנים?
המועצה לצרכנות בדקה את היקף התופעה בשימוש ב-99 אגורות ב-280 נקודות מכירה של רשתות השיווק ואת הילך הרוח של הציבור באשר לחוק החדש: 85% מהציבור סבורים כי עוסקים מציגים מחירים לא עגולים על-מנת להטעות את הצרכן.

 


בעקבות הודעתו של שר הכלכלה, מר נפתלי בנט, והממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד תמר פינקוס, על כך שהרשתות הקמעוניות בישראל יחויבו לעגל את מחיריהן כלפי מעלה או מטה החל מינואר 2014, ולא יוכלו עוד להציג מחירים ב"שיטת ה-99 אגורות"- בדקה המועצה הישראלית לצרכנות את היקף התופעה ב- 280 נקודות מכירה של רשתות השיווק וכן את הילך הרוח של הציבור באשר למגמה החדשה, באמצעות סקר גיאוקרטוגרפיה.


אופן הצגת מחירים – ממצאים של סקר שטח


ניתוח הצגת המחירים התבסס על בחינת מחיריהם של כ- 40 מוצרים בסיסיים, אשר נאספו ב- 280 נקודות מכירה של רשתות השיווק במהלך החודשים מרץ-אוקטובר 2013. סה"כ הניתוח התבסס על כמות חסרת תקדים של 10,143 דגימות בנקודות המכירה השונות. מהניתוח עולים הממצאים הבאים:

59% מהמחירים שנדגמו מוצגים כסכום המסתיים בספרה 9, במקום שני 12% מהמחירים המוצגים כסכום המסתיים בספרה 5, ורק במקום שלישי 7% מהמחירים מסתיימים בספרה 0. מחירים המסתיימים ב- 99 אג' הם הנפוצים ביותר. 41.7% מהמחירים של המוצרים שנבדקו מסתיימים בספרות אלו.

 

 

מדיניות תמחור של רשתות שיווק

הטבלה מטה מציגה את שיעור המחירים המסתיימים בספרה 9 יחסית לסה"כ המוצרים לפי רשת שיווק וזאת מתוך סל של כ 42 מוצרים בסיסיים).

לא ניתן באופן מובהק לייחס את סיומות המחיר לסוג הרשת (כמו למשל לשייך לדיסקאונט עירוני). כך למשל שיעור המחירים המסתיימים ב-9 ב"שופרסל דיל" היה זהה לזה שב"סופר-שלי" וכך גם לגבי "מגה בול" ו"מגה בעיר".

עובדה מעניינת נוספת כי שיעור המוצרים המסתיימים ב-9 אגורות בשתי הרשתות הגדולות במדינה הוא שונה בתכלית. במגה שיעור המחירים המסתיימים בספרה 9 גבוה ב 30% לעומת שופרסל (75% ו' 45% בהתאמה).

הרשתות בהן נמצא כי היחס בין מוצרים עם הסיומת 9 א"ג לכלל המוצרים שבחנו הוא הגבוה ביותר הן יינות ביתן (88%) ומחסני השוק (86%).

 

ממצאים: סקר של המועצה לצרכנות באמצעות מכון הסקרים גיאוקרטוגרפיה

85% מבעלי הדעה בציבור סבורים כי עוסקים מציגים מחירים לא עגולים על מנת להטעות את הצרכן ולגרום לו לחשוב כי המחיר של המוצר נמוך מהמחיר האמיתי שלו בהסתמך על סקר שביצעה המועצה לצרכנות בנושא הצגת מחירים לא עגולים כמו מחירים המסתיימים ב 99 או 95 אג,' מצביעים על כך שהתשובות שהתקבלו לשאלה מדוע עסקים נוקבים מחירים לא עגולים המסתיימים ב 99 אגורות או 95 אגורות, היו:


- "על מנת לסדר את הקונים / לרמות אנשים / לבלבל אנשים / להטעות את הציבור" (22%)
- "נראה מחיר נמוך / נשמע פחות / נראה פחות כסף / הרגשה שקונה בפחות כסף" (21%)
- "נשמע זול / נראה זול / הרגשה שאתה קונה יותר בזול" (20%)

 

לשאלה: האם לדעתך צורת תמחור שכזו, בה מציגים מחירים המסתיימים ב 9 אגורות או 99 אגורות היא הוגנת או לא הוגנת?
- 85% מבעלי הדעה ציינו כי צורת התמחור כלל לא הוגנת ולא כל כך הוגנת לעומת 15% אשר ציינו כי היא מאד הוגנת או די הוגנת.
- 88% מהנשים השיבו כי הצגת מחירים עם סיומת לא עגולה (99 או 95 אג') כלל לא הוגנת ולא כל כך הוגנת לעומת 81% מהגברים.
- 89% מבני מבני 55 ומעלה השיבו כי הצגת מחירים לא עגולים היא מאד הוגנת או די הוגנת לעומת 77% מבני גיל 18 עד 34.

לשאלה בנושא מידת התמיכה בהצעה שעלתה לאחרונה, לחייב את בתי העסק להציג רק מחירים המסתיימים בכפולות של עשר אגורות (10 אג'). כלומר לאסור תמחור של מחירים כמו תשעה שקלים ותשעים ותשע אגורות (9.99 אג') וכדומה? התקבלו הממצאים הבאים:


- 82% מאד תומך ודי תומך
- 18% כלל לא תומך ולא כל כך תומך
- מעניין הוא כי 85% מהגברים תומכים בהצעה לעומת 79% אצל הנשים.
שאלה דומה בה הובהר לצרכנים כי עוסקים עשויים לייקר את מחירי המוצרים בעקבות יישום ההצעה (כמו למשל מ 11.95 ₪ ל 12.00 ₪) התקבלו הממצאים הבאים:
- מאד תומך ודי תומך 76%
- כלל לא תומך ולא כל כך תומך 24%
- 87% מבעלי הכנסה מעל לממוצע תומכים בהצעה לחייב את בתי העסק להציג מחירים עגולים לעומת 75% מבעלי ההכנסה מתחת לממוצע.


 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי הצגת מחירים בסכום המסתיים ב- 9 או 99 אג' מהווה את אחד הביטויים המובהקים לחוסר הגינות בחיי המסחר. "מבצעים מניפולציה פסיכולוגית על הצרכן וגורמים לו לחשוב שהמחיר הוא זול מכפי שהוא באמת. מציגים מחיר שהוא פיקטיבי עבור כל מי שישלם במזומן, שכן הצרכן ישלם בפועל מחיר גבוה יותר, לאור העובדה שלא יקבל עודף לאחר שהאגורות חדלו להיות מטבע חוקי".


עו"ד פלג מוסיף כי ההוכחה לכך שמדובר במדיניות תימחורית מכוונת של הנהלות רשתות השיווק, מגיעה מממצאי הבדיקה של סיירת המועצה לצרכנות: לפי הממצאים מחירם של 60% מהמוצרים שנדגמו הסתיים ב- 9 אג', לעומת אחוזים בודדים בלבד למחירים שהסתיימו בקידומות של אגורה עד 4 אגורות- פער עצום המצביע על כוונת מכוון. עו"ד פלג :"הוודאות ביחס למחיר היא זכות בסיסית של צרכן ותנאי ליכולתו לבצע החלטת רכישה מושכלת. ברצוני לברך את שר הכלכלה ואת הרשות לסחר הוגן על החלטתם להפסיק את ההתנהלות הבלתי הוגנת שפגעה בצרכנים רבים".