המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 20/03/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש אוזני המן?
לקראת פורים, ערכנו בדיקה מיוחדת במעל ל-500 סניפים היכן אוזני ההמן הזולים והיקרים ביותר. וגם: השליטה המלאה של רמי לוי ברשימת הסניפים הזולים ביותר בארץ ושל שופרסל שלי ברשימת היקרים

 


 

פורים מתקרב. לכבוד החג יצאנו לבדוק מחירי אוזני המן ברשתות השיווק ובמאפיות שונות ברחבי הארץ. התוצאות מגוונות ואנו מציגים אותם כאן לעיונכם.

 

אולי לא במפתיע, את הפער הגדול ביותר בעלות מצאנו במאפיות. למעלה מ 440% פער במחיר לקילו מאפה. ייתכן שיש הצדקה לפערים במחירים בשל טעם ואיכות. אין ספק שאוזני המן מבצק ושוקולד איכותי יעלו יותר מאשר מאפה הנעשה מחומרי גלם זולים יותר.

 

ממוצע העלות לקילו אחד עומד על 51.55₪, כאשר הזול ביותר שמצאנו עלה 24.90₪ והיקרים עבור את מאת השקלים (שמו, רולדין, קינמון ולחמים). המחיר החציוני, אגב, עומד על 40₪. כלומר חצי מהמאפיות שבדקנו זולות יותר מ- 40₪ לקילו וחצי מהן יקרות יותר.

 

ברשתות השיווק המחיר לקילו אוזני המן (טעמים שונים) זול יותר ועומד על 32.95₪ בממוצע וכרגיל ישנם פערים של עשרות אחוזים בין מחירי הנמוכים והיקרים שמצאנו. מעניין לראות שאוזני המן באריזות של מותגים מסוימים דווקא זולים יותר (במחיר משוקלל לקילו) מאשר המוצר במשקל. מי שרוצה מאפה ללא גלוטן צריך לשלם הרבה יותר.

 

נתוני המאפיות באמצעות סיירי סמ"ל, נתוני רשתות השיווק באמצעות מערכת פרייסז 16/03, 17:30.

 

20 המאפיות הזולות ביותר מבין המאפיות שנבדקו


 

 

טבלת סיכום מחירי אוזני המן ברשתות השיווק


 

 

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 70 מוצרים שונים ב- 550 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: מבצעי כרטיסי חבר/מועדון/ אשראי אינם נלקחים בחשבון. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. כל הנתונים מתייחסים לסניפים שנבדקו בלבד. הנתונים השבוע נאספו ממאגר הנתונים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז. הנתונים נדגמו ב- 15/03, 16:20. הסניפים באילת לא נלקחו בחשבון. נתוני סופר דבאח, אשר אינה מחויבת להעלות מחירים לרשת, תוצפתו ע"י סיירי סמ"ל. רשתות טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר (באמצעות גישה ע"י פרייסז). נתונים ממאגר המחירים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז. מבצעים נלקחים בחשבון, למעט מבצעים למחזיקי כרטיס אשראי או חברי מועדון.

 

הסל השבוע רחב מהרגיל ולכן הפערים גם בולטים יותר. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו עומד על 43% פער של 308₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 23%.

 

בראש רשימת עשרת הסניפים הזולים נמצא השבוע סניף עין המפרץ של סופר דבאח ולאחריו שליטה מלאה של רמי לוי בשאר תשעת הסניפים. ברשימת עשרת הסניפים היקרים שליטה של שופרסל שלי. 

 

יש לזכור כי שינוי שיטת הדגימה משפיעה על הדו"ח. השבוע דגמנו מאגר אדיר של 550 סניפים ומכל הרשתות "חצי חינם" מתבלטת לחיוב בפער הנמוך ביותר בעלות הסל בין הסניפים השונים שברשת, פער של חצי אחוז בלבד. הדבר מעיד על מדיניות מחירים אחידה ומהימנות גבוהה של הרשת כלפי ציבור הצרכנים שלה.

 

רשת רמי לוי לעומת זאת מקפידה פחות על מחירים אחידים ומגיבה הרבה יותר לתחרות האזורית שיש לכל סניף. הדבר בולט במיוחד השבוע. הפער בין הסניף הזול והיקר ברשת עומד על למעלה מ- 80₪. ממוצע עלות הסל בסניפים הזולים של הרשת (באזורי תחרות כמובן: עכו, נהריה וכרמיאל בצפון, ומודיעין במרכז) עומד על 787₪ בעוד שעלות הסל בסניף רמות בירושלים גבוהה ב- 10%. פערים גדולים נוספים בעלות בין סניפים שונים של אותה הרשת מצאנו גם ביינות ביתן ובמחסני השוק.
 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן