המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 25/02/2019

בדיקת המועצה לצרכנות: הפער בין רשתות הפארם מצטמצם
התחרות בין רשתות הפארם הגדולות נותנת אותותיה, רשת סופר-פארם מורידה מחירים ומצמצמת את הפער עם רשת Be החדשה. כך עולה מהבדיקה החודשית של המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה. הפער בחודש ינואר עמד על 19%, לעומת 13% בחודש פברואר

 

חולצות


שוק הפארם הישראלי השתנה משמעותית בשנה האחרונה והתחרות גוברת: שינויי בעלות של רשתות פארם קיימות, פיצול רשתות וכניסת שחקנים חדשים לשוק, מגדילה את התחרות והצרכנים מרוויחים.


משרד הכלכלה והתעשייה והמועצה לצרכנות ערכו בחינה של רמת המחירים בין שתי רשתות הפארם הגדולות- סופר-פארם וBe פארם החדשה, בחודשים ינואר ופברואר, על מנת לאתר את מחירי הסל בכל אחת מהרשתות, הפערים ביניהן והשינוי במחיר בין החודשים. מהנתונים עולה כי יש פערים של עשרות אחוזים, ולעיתים אף של מאות אחוזים, במחירי המוצרים בין רשתות השיווק, לצד צמצום הפער בין חודש ינואר לפברואר.

 

המועצה לצרכנות בדקה באמצעות מאגר המחירים ואפליקציית פרייסז, בהתאם לנתונים שמעלות הרשתות עצמן למאגר, למעלה מ- 40 מוצרים. בין המוצרים שנבדקו: דאודורנטים, משחות שיניים, שמפו, מוצרי היגיינה נשית, ג'ל גילוח ועוד.מחירים של מוצרים אלו נבדקו במאות סניפים של סופר פארם ושל Be פארם, אשר מעבירות נתונים למאגר המחירים.

 

על פי בדיקת המועצה לצרכנות, הפער בחודש ינואר עמד על 19%, לעומת 13% בחודש פברואר. מחיר סל מוצרים הנבחר נותר ללא שינוי ברשת Be בשני החודשים שנבדקו, ואילו רשת סופר-פארם הורידה את מחיר הסל הנבדק בכ- 45 ₪. בין המוצרים עם הפערים הגבוהים ביותר בין הרשתות: דאודורנט "ספיד סטיק" נשים- פער של 104%, דאודורנט לגבר "טיטניום" פער של 80%, אל סבון נוזלי "כיף" וצבע לשיער של גרנייה- פער של 63% ועוד.

 

עופר מרום  ראש המועצה לצרכנות: "ככל שתגבר התחרות הרי שהתוצאה תהיה טובה לטובת השחקנים, וכניסתם של מתחרים נוספים לתחום הטואלטיקה רק תגביר את התחרות על כיסו של הצרכן ותורמת למלחמה ביוקר המחייה" .

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "הוראות שקיפות המחירים שבתוקף מאפשרות לצרכנים להשוות בין הרשתות השונות ואני קורא להם להשתמש באפליקציות השונות שעומדות לרשותם, באופן שיסייע להם לבצע צרכנות נבונה. אנו נמשיך לקדם את התחרות ונפעל למול גופים בעלי נתח שוק גבוה המנצלים זאת לגביית מחירים מופרזים"

 

טבלה ההשוואה

 

 

 

סייגים לבדיקה

מחירים מעודכנים לתאריכים 4.2.19 בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי ( הופק באמצעות פלטפורמת המחירים של פרייסז)
רשימת המוצרים ברשימה שונה מבדיקות קודמות. לכן ,אין להשוות את המחירים בבדיקה הנוכחית למחירים בבדיקות קודמות משום שמדובר במספר מוצרים שונה
המחירים הם מחירי ממוצע רשתיים
הנתונים בבדיקה מוצגים כסל אך חשוב לציין כי מדובר ברשימת מוצרים שאינה מהווה סל אמיתי של צרכנים מאחר ויש מוצרים רבים מאותן קטגוריות
סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח
חשוב לציין:  מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי כרטיסי אשראי וחבר מועדון . מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה
הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ
ט.ל.ח