המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 13/06/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש יינות?
סיירי המועצה לצרכנות לא נרגעו מחג השבועות ובדקו את מחירי היינות ברשתות השיווק. התוצאה: פערים של עשרות אחוזים. וגם: הסניפים הזולים והיקרים ביותר בארץ וזרקור עירוני על באר שבע

 


 

מי מאיתנו לא רוכש בקבוקי יין מידי פעם לבית? הן לצורך ארוחת חג, ארוחה משפחתית, אירוח או אף לבישול. בעקבות חג השבועות שכבר חלף עבר לו, יצאנו לבדוק את מחירי היינות בימים שעוד לפני החג. לצורך כך בדקנו מחירי יינות צריכה. הכוונה ליינות פשוטים יחסית, לאו דווקא לאניני טעם, שנמכרים על פי רוב במחיר שווה לכל נפש.

 

בדקנו 13 סוגי יינות הפופולאריים ביותר: יין אדום יבש הר חרמון יקבי רמת הגולן , יין אדום יבש הרי יהודה אפרת , יין אדום יבש ירדן מרלו יקבי רמת הגולן , יין אדום יבש סגל , יין אדום קברנה סוביניון גמלא , יין גמלא שרדונה יקבי רמת הגולן , יין לבן אמרלד ריזלינג סלקטד , יין לבן הר גוורצטרמינר יקב תבור , יין לבן חצי יבש יקבי סגל , יין לבן יבש סגל , יין מרלו ברקן קלאסיק יקבי ברקן , יין מרלו טבע יקבי בנימינה , יין קברנה סוביניון פרייבט קולקשן יקבי כרמל. כל הבקבובים בנפח של  750 מ"ל.

 

התוצאות לא מפתיעות. הפער הגדול ביותר מצאנו יין מרלו טבע יקבי בנימינה 750 מ"ל. במחסני השוק נמכר הבקבוק במחיר של 17.80 ש"ח בלבד. לעומת זאת, במגה בעיר מצאנו אותו במחיר 35 ש"ח, פער של 97%. גם ביין אדום יבש סגל 750 מ"ל נמצא פער עצום של 94%. ביוחננוף הוא נמכר בממוצע במחיר של 16.67 ש"ח ואילו בקואופ שופ במחיר של 32.30 ש"ח - פער של 94%.

 

אגב, היין היקר ביותר שמצאנו היה במחיר של 124.90 ש"ח - יין אדום יבש ירדן מרלו יקבי רמת הגולן 750 מ"ל בסניף של סופר דאבח. גם המקום הזול ביותר בו הוא נמכר לא ממש זול - 89.90 בסניפי טיב טעם.

 


 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 69 מוצרים שונים ב- 577 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. הנתונים הופקו ממאגר הנתונים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז (8.6). נתוני סופר דבאח ,קואופ שופ, קינג סטור, הכי זול , סטופמרקט וטיב טעם נאספו ע"י תצפיות סיירי סמ"ל בשטח. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר למרות שהן מחויבות להעלות נתונים. רשתות קטנות (כגון הכי זול) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. כל הנתונים מתייחסים לסניפים שנבדקו בלבד.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, בממוצע רשתי, עומד על 27% פער של כ- 220₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. את טבלת הממוצע הרשתי מובילה רשת סופר דבאח (אם כי יש לציין יש לה רק 3 סניפים) ולאחריה רמי לוי. יוחננוף, שופרסל דיל Extra, יינות ביתן ואושר עד צמודות אחת לשניה בפער של שנים שלושה שקלים זו מזו.


סופר דבאח גם מובילה את רשימת עשרת הסניפים הזולים. אחרי רמי לוי עם 7 סניפים ברשימה, ושופרסל דיל עם 2. קינג סטור באר שבע במקום ה- 11 בפער של אגורות בודדות בלבד. בטבלת הסניפים היקרים אנו מוצאים השבוע את טיב טעם ושופרסל שלי.השבוע שמנו "זרקור עירוני" על באר שבע. הפערים בין הסניף הזול והיקר בכל אזור משמעותיים ביותר ויכולים להתבטא במאות שקלים בעבור קניות חודשיות. רבים מהסניפים נמצאים בפאתי העיר או באזורי תעשייה, מקומות שנדרש להגיע אליהם במיוחד. אם כבר נכנסים לרכב ונוסעים על מנת לבצע קניות אזי משתלם לבדוק שניה קודם ולהחליט לאיזה סניף כדאי לנסוע השבוע.  ישנם כיום מספר יישומים סלולאריים ואתרי אינטרנט אשר באמצעותם ניתן להשוות מחירים לפני היציאה מהבית. חמש דקות של בדיקה מקדימה יכולה לחסוך מאות שקלים לחודש.

 


 

 


לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן