המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 23/04/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: האם הרשתות העלו מחירים לאחר מבצעי פסח?
בבדיקת סל מוצרים לפני ואחרי החג מתגלה תמונה מעודדת יותר מאשר בשנים קודמות: הרוב המוחלט של הרשתות לא ניצלו את סוף המבצעים על מנת לעלות מחירים. והיכן נמצאים הסניפים הזולים ביותר בארץ?

 


 

תופעה ידועה (ומעצבנת) מוכרת לנו היטב מהשנים הקודות, בעיקר לאחר פסח וחגי תשרי: לפני החג רשתות השיווק מורידות מחירים ומציגות מצבעים משתלמים ביותר על מנת לשכנע את הלקוחות לקנות אצלם, אולי לאחר החזרה לשגרה - שוב חוזרים המחירים לממוצע ואף גבוה מכך. ובכך, השנה יש לנו בשורה משמחת:  בבדיקת סל מוצרים לפני ואחרי החג מתגלה תמונה מעודדת יותר מאשר בשנים קודמות: הרוב המוחלט של הרשתות לא ניצלו את סוף המבצעים על מנת לעלות מחירים.זאת ועוד: הפערים בין הרשתות, ובין הסניפים, קטנים השבוע באופן משמעותי מאשר היו לפני החג.

 

שימו לב לטבלה המצורפת המתייחסת לשתי בדיקות בהפרש של חודש וחצי אחת מהשניה על אותו סל מוצרים בדיוק. ברשתות מחסני השוק ושופרסל שלי לא רק שהמחירים לא עלו, אלא אף ירדו בארבע אחוזים! ראוי לציין לטובה גם את טיב טעם, אושר עד ושוק העיר שם ירדו המחירים בשני אחוזים. גם בשאר הרשתות לא נרשמה אף עליה משמעותית ובחלקן המחיר נותר על כנו.

 

 

 

השבוע בדקנו סל זהה של 64 מוצרים ב-590 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הנתונים נכונים ליום פרסום הידיעה בלבד.

 

הפער בין ממוצע עלות הסל ברשת היקרה לזולה עומד השבוע על 28%. הפער בין הסניף הזול ביותר ליקר ביותר (מתוך אלו שנדגמו) עומד על 43%. יש לציין כי זהו פער במחיר בלבד. ישנם הבדלים באיכות המוצרים הטריים, ניקיון, נוחות ועוד בין הסניפים והרשתות השונות.

 

רמי לוי היא הרשת הזולה ביותר בממוצע, אולי הפער בינה לבין מחסני השוק במקום השני הוא 13 ש"ח בלבד. גם הרשתות יוחננוף, יינות ביתן, אושר עד, ויקטורי ושוק העיר מציגות מחירי סל מתחת לממוצע. הרשתות שנמצאות מעל לממוצע בסדר עולה הן: שופרסל דיל, יש חסד, חצי חינם, יש בשכונה, מגה בעיר, שופרסל שלי וטיב טעם.

 

ברשימת חמשת הסניפים הזולים ביותר אנו מוצאים שלוש רשתות: רמי לוי, מחסני השוק וויקטורי. הסניף של רמי לוי בעכו יצא השבוע הזול ביותר עם סל בעלות 660 ש"ח בלבד. גם הסניפים בבית שמש ובפתח תקוה של אותה רשת יצאו זולים יותר מאחרים.
 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן