המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 07/08/2018

בדיקת המועצה לצרכנות: בקבוקים קטנים – מחירים הרבה יותר גדולים!
בדיקת השוואה מיוחדת שערכה המועצה לצרכנות ברשתות שיווק של מחירי מים מינרלים, משקאות קולה, תה קר, ומים בטעמים מומרים ל-100 מ"ל משקה מגלה פערים של מאות אחוזים בין בקבוקים אישיים לבקבוקי 1.5 ליטר ולמארזי שישיות

 

מים


כמה אתם מוכנים לשלם יותר על נוחות? בדיקת השוואת המחירים של המים המינרלים והמשקאות הקלים מגלה כי אין שום פרופורציה בין המחיר שאתם משלמים לבין כמות המשקה. הבדיקה מגלה פערים אדירים במחירים ברשתות השיווק בין בקבוק אישי (בגודל של חצי ליטר או 330 מ"ל), לעומת בקבוק 1.5 ליטר או אריזת שישיית 1.5 ליטר, בשקלול המחיר ל-100 מ"ל משקה.המסקנה שניתן ללמוד היא שתמיד מומלץ לרכוש שישיית 1.5 ליטר לעומת בקבוק חצי ליטר. גם ברכישת בקבוק 1.5 ליטר בודד - הפער לטובת הבקבוק הגדול יהיה משמעותי מאוד לעומת הבקבוק הקטן. ומה לגבי הנוחות? זה כבר שיקול של כל אחד מאיתנו.


לדוגמא, מים מינרליים טבעיים סאן בנאדטו: בשקלול ל-100 מ"ל, יוצא כי ברשת ויקטורי תשלמו בממוצע רישתי 0.90 אג' עבור בקבוק חצי ליטר ורק 0.19 אג' עבור שישית 1.5 ליטר - פער של 366 אחוז. ב-AM:PM הפער אף צומח ל-477 אחוז וברשת סאלח דאבח ל-695 אחוז.גם בבקבוק מים מינרליים מי עדן מצאנו פערים דומים ברוב רשתות השיווק. הרשת היחידה בה קיים פער מזערי היא רשת רמי לוי רק פער של 22% בין בקבוק חצי ליטר לבקבוק 1.5 ליטר (12 אג' לעומת 15 אג' בשקלול ל-100 מ"ל בממוצע רישתי). הרשתות בהן נמצאו הפערים הגדולים ביותר הן סאלח דבאח, סופר ברקת, סופר דוש, ויקטורי, פרש מרקט, קשת טעמים ושוק העיר.בהשוואת מחירי מים מינרליים נביעות גילינו נתון מדהים נוסף: אצל כל הרשתות, ללא יוצא מן הכלל, קיים פער תלת סיפרתי באחוזים בין בקבוק החצי ליטר לבין שישיית 1.5 ליטר בשקלול ל-100 מ"ל בממוצע רישתי. גם אם נוסיף לבדיקת ההשוואה את שישיית המים חצי ליטר עדיין נקבל פער אדיר לעומת שישיית 1.5 ליטר. הרשתות בהן נמצאו הפערים הגדולים ביותר הן חצי חינם, סאלח דבאח, AM:PM, קשת טעמים וסטופ מרקט.

 

בדיקת המים המינרליים (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)


החלטנו לבדוק באותה שיטה גם את מחירי הקוקה קולה והפפסי קולה. שיקללנו את מחירי הבקבוקים ל-100 מ"ל וגם כאן קיבלנו פערים של מאות אחוזים כשהפער הגדול ביותר היה בין שישיית 1.5 ליטר לעומת פחית 330 מ"ל. יחד עם זאת, בהשוואת שישיית 1.5 ליטר לעומת בקבוק 1.5 ליטר בודד נמצאו פערים מזעריים.

לדוגמא, בשופרסל שלי - פחית זירו דקה קוקה קולה 330 מ״ל תעלה לכם בממוצע רישתי 1.82 ש"ח. לעומת זאת, קוקה קולה זירו 6 * 1.5 ליטר יעלה לכם, בשקלול של 100 מ"ל, רק 0.44 ש"ח - פער של 310%. פערים של מעל ל-250 אחוז מצאנו גם ברשתות יש בשכונה, יש חסד, מגה בעיר, סופר ברקת, קשת טעמים ושופרסל אקספרס.

במחירי הפפסי מקס ערכנו בדיקת השוואה רק של בקבוק החצי ליטר מול ה-1.5 ליטר, אז הפערים נהים קטנים הרבה יותר, אבל עדיין משמעותיים. AM:PM היא הרשת היחידה בה מצאנו פער גדול של 247 אחוז (0.40 אג' לעומת 1.38 ש"ח) בממוצע רישתי, אולם במרבית רשתות השיווק הפער נע סביב ה-30-40 אחוז. כמו כן, ניתן לראות כי קיימים פערים במחירים בין הרשתות עצמן.

המצב דומה וחוזר על עצמו גם במחירי המים בטעמים וגם במחירי התה הקר כפי שניתן להתרשם  מהטבלאות.

סמנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד ערן וולף: "ציבור הצרכנים כבר הפנים שככל שהכמות גדלה המחיר ל-100 מ"ל משקה יורד, אך ניתן לצפות שהפער לא יהיה כל-כך משמעותי, כפי שבא לידי ביטוי בבדיקות - במאות אחוזים לרעת הבקבוק הקטן ".

 

בדיקת מחירי הקולה (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

בדיקת מחירי המשקאות הקלים (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

סייגים לבדיקות
הנתונים מרשתות השיווק נכונים לתאריך 10.7.18 ונלקחו ממאגר המחירים באמצעות פלטפורמת המחירים של פרייסז. נבדקו 19 רשתות שיווק
* המחירים ברשתות השיווק אינם כוללים את סניפי אילת והאינטרנט
* המחירים משוקללים ל -100 מ"ל על מנת לאפשר השוואה בין האריזות השונות. כמו כן, לא מצויין האם מדובר בבקבוקים על המדף או בבקוקים בקירור
* המחירים ברשתות השיווק אינם כוללים מבצעים אשר תלויים בכרטיס אשראי או מועדון . זה עשוי להשפיע על המחיר בקופה
* הנתונים אינם מייצגים את כלל רשתות השיווק בארץ

ט.ל.ח