המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 30/10/2016

בדיקת המועצה לצרכנות לקראת החורף: היכן הכי משתלם לרכוש מרק ושקדי מרק?
לקראת החורף, סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מיוחת במחירי המרקים והשקדים בין הרשתות השונות וגילו תמונה אופטימית. וגם, מה קרה למחירים לאחר החגים ואיפה הכי משתלם לעשות את הקניות השבועיות?

אישה בסופר


החורף הגיע ואבקות המרק הופכות בחודש האחרון למצרך מבוקש. בדקנו את פערי המחירים בין המותגים והרשתות השונות. סיירת המועצה לצרכנות בדקו מחירים של מוצרים בסיסיים כמו מרק עוף של חברות שונות שמשמשים לעשיית מרק וגם לתיבול מאכלים שונים ובנוסף בדקו מחירים של שקדי מרק.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה המצורפת, בהשוואה אותם מוצרים אותם בדקנו בדצמבר 2015, ברוב הרשתות המחירים ירדו ובחלקם אף ירדו משמעותית. את הפער הגדול ביותר (לטובה כמובן) מצאנו אצל רמי לוי עבור מרק עוף אמיתי 400 גרם של קנור. בעוד שבשנה שעברה הוא נמכר במחיר של 21.50 ש"ח, השנה ניתן לרכוש אותו במחיר של 9.90 ש"ח בלבד בממוצע ברשתות, פער של מינוס 54%. יש לציין לטובה גם את רשת יינות ביתן ואת רשת ויקטורי בהם ניתן למצוא את המוצר הנ"ל בכ-30 אחוז פחות לעומת המחיר אשתקד.

 

לגבי מרק עוף 400 גרם של אסם, אולי המוצר הפופולארי ביותר והנמכר ביותר בתחום המרקים, למעט רשת שופרסל, בכל הרשתות שבדקנו נרשמה ידירה משמעותית של 20-30 אחוזים לעומת המחיר בדצמבר 2015. בהחלט נתון שראוי לציון לשבח.

 

בתחום שקדי המרק, המצב קצת פחות מלהיב, אבל גם שם נרשמה ידירה. שקדי מרק 400 גר' בשקית של אסם נמכרו בשנה שעברה ברשת אושר עד במחיר של 10.9 ש"ח בממוצע. השנה, המחיר הממוצע עומד על 8 ש"ח, ירידה של 27 אחוזים. מגה בעיר היתה הרשת היחידה בה המחיר דווקא עלה.

 

טבלה

 

הבדיקה השבועית ומחירי הסל לפני ואחרי החגים

 

השבוע בדקנו סל זהה ב-570 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הדבר המעניין שעולה מהשוואת הסל המורחב היא שהמחירים נותרו זולים ואף נמוכים יותר משהיו בסוף ספטמבר. עד לאחרונה היינו רגילים שלאחר החגים, עם תום תקופת המבצעים, המחירים עולים אף למעלה מרמתם לפני ההוזלות. השנה אנו רואים שזה לא בהכרח כך והמחירים נשארים נמוכים.

 

להערכת מנהלי סמ"ל יש לכך שתי סיבות עיקריות: מגמת הירידה בצריכה שאנו עדים לה בשנתיים האחרונות ובהלת החיידקים בחודשים האחרונים.

 

חשוב לציין שטרם פורסמו נתוני המכירות הרשמיים של החגים אך סביר להניח ששתי סיבות אלו הביאו לכך שהצרכנים קנו פחות מכפי שצפו הרשתות, ואלו נאלצו לשמור על מחירים נמוכים בשאיפה למשוך לקוחות.

 

טבלה

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה, בממוצע, עומד על 22%. הפער בין הסניף הזול ביותר והיקר ביותר עומד על 31%.

 

ברשימת הסניפים הזולים ביותר ניצב הסניף של רמי לוי בנהריה, אך למקום השני מתברג סניף אושר עד בנצרת עילית בפער זעום. אל כל 40 המקומות אחר כך תופסים אחר כבוד הסניפים של רמי לוי. את הרשימה נועלים סניפים שופרסל שלי.

 

טבלה

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן