המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 31/03/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש את סל הפסח?
תוצאות בדיקת מחירים של משרד הכלכלה והמועצה הישראלית לצרכנות פברואר ומרץ מעלה פערים של מאות שקלים בין רשתות השיווק. רמי לוי -הרשת הזולה ביותר במוצרי מזון ובמוצרי טואלטיקה "טיב טעם" היקרה ביותר

 

 
נגיף הקורונה ממשיך לשנות את הרגלי הצריכה ולהשפיע על ההוצאה החודשית של אזרחי ישראל: השוואת מחירים נרחבת שערכו המועצה הישראלית לצרכנות ומשרד הכלכלה ברשתות השיווק השונות מעלה פערי מחירי גדולים, לעיתים אף של מאות שקלים, בין הרשתות.

 

במסגרת הבדיקה, שנערכה באמצעות אתר פרייסז (pricez) נבדקו רשתות שיווק וחנויות מזון מרכזיות בישראל, בהן שופרסל, ויקטורי, טיב טעם, יינות ביתן, חצי חינם, יוחננוף, מגה בעיר, סופר פארם, קואופ שופ ועוד (רשימה מלאה של הרשתות והמוצרים שנבדקו – בקובץ האקסל המצורף).

 

מהשוואת סל המוצרים הכללי (בו נכללו 166 מוצרים) עולה כי עלות הסל הממוצעת ברשתות המזון עמדה בחודש פברואר 2,656 ₪ זאת לעומת עלות הסל של חודש מרץ- 2,654 ₪.

 

כמו כן, נמצא פער של 541 ש"ח בין עלות הסל ברשת הזולה ביותר לבין הרשת היקרה ביותר כאשר המחיר ברשת הזולה ביותר- "רמי לוי" עד על 2,358 ₪ לעומת הרשת היקרה ביותר – טיב טעם שמחיר סל המוצרים בה עמד על 2,899 ש"ח.

 

רשת "חצי חינם" הורידה מחירים בצורה החדה ביותר ועלות סל המוצרים ברשת ירד בשיעור של 5.4% ממחיר של 2,712 ₪ בחודש פברואר ל-2,566 ₪ בחודש מרץ.

 

את עליית המחירים החדה ביותר רשמה רשת שופרסל שלי עם עליית מחיר סל המוצרים ב-2% ממחיר של 2,749 ₪ בחודש הקודם לעומת 2,808 ₪ בחודש הנוכחי.

 
סל המוצרים כולל מוצרים בקטגוריות חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, מזון יבש, פרות וירקות, ומוצרי טואלטיקה וניקיון. על מנת שתתאפשר השוואה של סל מוצרים אחיד נבחרו מוצרים ספציפיים תחת מתודולוגיה סדורה.

 

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "משבר הקורונה, שיוצר נהירה של צרכנים על רשתות השיווק, מהווה כר פורה להעלאת מחירים מצד הקמעונאים, כאשר המוצרים המבוקשים ביותר נמצאים בקטגוריות של מוצרי המזון, הטואלטיקה, החיטוי והפארם. כאשר בוחנים את סלי הקנייה הכלליים - מרבית הרשתות שומרות על שפיות מחירים. לצערי, במקביל ניתן גם להבחין כי ישנם מוצרים ספציפיים שהעלייה בהם הייתה משמעותית מאוד, התייקרות בשיעור של עשרות אחוזים ואף למעלה מכך. זוהי מגמה מדאיגה; נעמוד על המשמר ונמשיך להתריע כדי שהתופעה הזו תיפסק".


אלי כהן שר הכלכלה והתעשייה וחבר הקבינט: ״על רקע משבר הקורונה והרכישה המוגברת של הצרכנים ברשתות המזון עורכים משרד הכלכלה והמועצה לצרכנות מעקב אחר מחירי סלי המזון ברשתות במטרה למנוע את ניצול הצרכנים, כך שתישמר רמת מחירים סבירה. חשוב לציין כי מדינת ישראל מגיעה למשבר שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה שהיא חסונה כלכלית, ומשרד הכלכלה בראשותי ערוך לתת מענה ככל שיידרש לתעשיות השונות במשק בכלל ולחיוניות בפרט. לעניין ההצטיידות במזון, חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות זאת ואין לכך הצדקה שכן רמת המלאים בישראל מספיקה למספר חודשים קדימה וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל.