המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 04/12/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: האם רשת 'החקלאי' באמת משתלמת?
עד כמה הכניסה של רשת 'החקלאי' מהווה מהפיכה אמיתית במחירי הפירות והירקות? סיירי המועצה לצרכנות ערכו השוואה בין שני סניפי הרשת לרשתות השיווק ולשווקים. וגם: הבדיקה השבועית - היכן הכי משתלם לערוך את הקניות?

סושי


מבין כל המוצרים שאנו קונים מידי שבוע - פירות וירקות נחשבים למוצרים הקבועים שאי אפשר בלעדיהם. הבדיקה המיוחדת השבוע בדקה את רשת "החקלאי" שמתפארת בכך שמביאה ירקות ופירות ישר מהחקלאי ובמחירים נמוכים יותר. סיירת המועצה לצרכנות ערכה השוואה של מחירי שתי החנויות שלהם בממוצע לרשתות השיווק וכן ממוצע בשווקים ברחבי הארץ.

 

השווקים שנבדקו היו שוק ב"ש, שוק אשקלון, שוק תלפיות חיפה, שוק כרמיאל, שוק העיר, שוק אשדוד רובע ב ושוק הכרמל ת"א. כמו כן נבדקו שתי חנויות האינטרנט השוקה וטרי עד הבית.

 

הפירות והירקות שנבדקו היו: אבוקדו, בטטה, בננה, בצל יבש, גזר טרי, כרובית, מלפפון, עגבניות, קישוא, קלמנטינה, תפוז, פלפל אדום, כרוב לבן, קיווי  ותפוח עץ סמיט. כולם לפי משקל (מחיר לק"ג).

 

הבהרות חשובות:


• המחירים ברשתות השיווק, בשווקים ובחנויות החקלאי נכונים ליום שלישי 29.11.16 . באתרי האינטרנט "השוקה" ו"טרי עד הבית" המחירים נכונים לתאריך 30.11.16


• מנהלי סיירת המועצה לצרכנות מביעים הסתייגות מעצם ההשוואה של חנויות קטנות במרכז העיר כמו של "החקלאי" לרשתות שיווק גדולות אשר בהתאם גם ההסכמים שלהם עם הספקים שונים לגמרי. אלו שני גופים שלא ניתן להשוות ביניהם בצורה הוגנת.


• ברשתות השיווק לא נלקחו בחשבון מבצעים אשר קשורים לכרטיסי מועדון , כרטיס אשראי או מבצעים אשר מותנים במינימום קנייה בסכום כזה או אחר.


• המחיר המוצג בשווקים הוא שקלול ממוצע מחירים של 2-3 דוכנים באותו שוק . חשוב להבהיר כי ייתכן שיש דוכנים נוספים שמוכרים את אותו המוצר אבל לא נסקרו במסגרת הבדיקה הנ"ל וסקירה שלהם היתה יכולה לשנות את הממוצע למעלה או למטה.


• "השוקה" ו"טרי עד הבית" מספקים שירותי משלוח . המחיר בטבלה אינו כולל משלוח.


• הבדיקה לא מתייחסת ואינה יכולה להתייחס לעניין איכות הירקות והפירות שבחנויות והפורמטים השונים

 

תוצאות הבדיקה (לחצו להגדלה)

 

טבלה

 

(לחצו להגדלה)

 

בטבלה המשווה בין המחירים של החנויות והפורמטים השונים, ניתן לראות כי אין חוקיות מוחלטת.

 

חלק מהשווקים הם הזולים ביותר בעלות הכוללת של סל 15 המוצרים וחלקם יקרים יותר ממספר רשתות שיווק. כאשר מדובר בירקות ובפירות לעיתוי השוואת המחירים והקנייה יש משמעות גדולה מאוד מאחר ומדובר בקטגוריות בהן יש באופן יחסי, תנודות רבות במחירים הנובעות מעונתיות , מטיב המוצר ורמת ההיצע שלו. 

 

מבין כל הרשתות, רמי לוי מוביל במחירים הזולים. גם מחסני השוק ואושר עד מהווים תחלופה הולמת לשווקים. מי שהפתיע בתוצרת לא זולה הוא דווקא שוק הכרמל בתל אביב. כמעט בכל הרשתות היה זול יותר לקנות את הירקות והפירות, והוא יצא היקר ביותר מהשווקים שבדקנו. 101 שקלים לסל, למול 69 שקלים בשוק בבאר שבע.

 

בנוסף לכך, יש לזכור כי בעוד הרוכל בשוק מציע בדוכן פירות או ירקות או אולי שני המינים ומהם בלבד מייצר את הכנסתו, הרי שרשת השיווק והסניפים השייכים אליה מציעים אלפי מוצרים ולכן יש לה אפשרות גדולה הרבה יותר לתת הנחות במחירי  הפירות והירקות.


שתי חנויות "החקלאי" שבדקנו יצאו יקרות יותר ממרבית השווקים ורשתות השיווק. יחד עם זאת, הן יצאו זולות יותר ממי שבאמת משחקות איתן באותו מגרש עירוני ואלו הרשתות העירוניות כמו שופרסל שלי, מגה בעיר וטיב טעם.

 

גם החקלאי וגם הרשתות העירוניות הללו נמצאות באותם אזורים ומהוות אלטרנטיבה אחת לשניה (כרגע בתל אביב וברחובות בלבד) ולכן יש לציין לזכות חנויות החקלאי את העובדה כי הן זולות יותר למרות חיסרון הגודל והחיסרון ברשת שעומדת מאחוריך.


הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה ב-568 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה, בממוצע, עומד על 32%. הפער בין הסניף הזול ביותר והיקר ביותר עומד על 55%.

 

סופר דבאח, שופרסל דיל, אושר עד ומחסני השוק, מצליחות להשתחל אחר כבוד אל רשימת 30 הסניפים הזולים ביותר (סל עד 730 ש"ח) שזו בשורה מעודדת לצרכנים. השליטה בשאר המקומות שייכת כרגיל לסניפי רמי לוי. ברשימת הסלים היקרים ביותר (900 ש"ח ומעלה) ישנו גיוון של הרשתות מגה בעיר, טיב טעם וקואופ.

 

טבלה


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן