המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 10/07/2016

בדיקת המועצה לצרכנות בחנויות הנוחות: היכן הכי משתלם לקנות צידה לדרך?
סיירי המועצה לצרכנות פקדו אקראית 15 חנויות נוחות ברחבי הארץ של ארבע החברות הגדולות וגילו פערים גדולים על אותם מוצרים. וגם בבדיקת הסל השבועית: טיב טעם מפתיעה לטובה

 


 

למי מאיתנו לא יוצא לעצור בחנויות הנוחות הממוקמות בתחנות הדלק ולקנות משהו קטן לנשנש לדרך או אולי השלמת קניה של מוצר ששכחנו או רק לשתות קפה לקראת המשך הנסיעה? לצורך כך נשלחו השבוע סיירי המועצה לצרכנות אל חנויות הנוחות באופן אקראי של ארבע החברות הגדולות: yellow של פז, מנטה של דלק, אלונית של דור אלון ו-So good של סונול.

 

בסה"כ נבדקו 15 סניפים: סעדיה גאון ת"א, בילו סנטר, הרצל 31 ברחובות, שדרות הסהנדרין ביבנה ובני ברית באשדוד של רשת yellow.  הרצל 68 רחובות, הסהנדרין ביבנה, בני ברית באשדוד של רשת מנטה. בילו סנטר, מתנ"ח ביבנה, הנשיא ויצמן אשדוד של רשת אלונית. פאואר סנטר נס ציונה, בני ברית אשדוד, המדע אשדוד, סתריה כביש 40 של רשת So good.

 

אפשר לראות כי הרוב המכריע של המחירים בין חנויות באותה רשת זהים ואם לא אז קרובים מאוד . מהביקורים בחנויות עלה כי ברשת so good  יש חנויות שהן תחת זכיינות / בעלות פרטית ולכן חלק מהמחירים שונים. ייתכן שגם ברשתות אחרות יש סניפים כאלה אך לא נתקלנו בכך בבדיקה.

 

גם בין הרשתות השונות הפערים קטנים מאוד ולעיתים עומדים על פחות משקל . השונות באה יותר לידי ביטוי במבצעים הרבים שיש בחנויות , לא דווקא רק במוצרים השונים שבדקנו.

 

הפערים הקיימים במחירי ה"קפה ומאפה" יכולים להיות גם תוצר של שונות באיכות. בחנויות So Good בהן המחיר הוא 10 ₪ מדובר על מאפה ארוז בתוך שקית ואילו בחנויות אחרות מדובר על מאפה טרי שנמצא בדלפק. בנוסף, לא נערכה השוואה בגודל של כוסות הקפה שנמכרות במסגרת ה"קפה ומאפה".

 

שונות נוספת שרואים בשטח אך לא באה לידי ביטוי בנתונים היא גודל החנות ומגוון המוצרים שבה. יש חנויות קטנות מאוד, בגודל של לא יותר מקיוסק ולעומתן חנויות גדולות מאוד כמו yellow בהרצל רחובות שמעבר למוצרים שאנחנו רגילים לראות בחנויות הנוחות מוכרת גם מוצרי חלב ומוצרי מכולת נוספים.

 


 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 67 מוצרים ב- 577 סניפים שונים בארץ. מצורפים הנתונים בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח (04-06/07). מחירים בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח, קואופ שופ ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר למרות שהן מחויבות להעלות נתונים. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.


הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, בממוצע בעבור סל זה, עומד על 29% פער של 217₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. 

 

את טבלת הממוצע הרשתי מוביל רמי לוי ואחריו רשת סופר דבאח (רק 3 סניפים). אחריהן שופרסל דיל Extra ויוחננוף.

 

סניף סופר דבאח בעין המפרץ מוביל גם השבוע את רשימת עשרת הסניפים הזולים, ואחריו סניפים שונים של רמי לוי. הסניף הבא ברשימה השייך לרשת אחרת נמצא במקום ה- 31, סניף שופרסל דיל עכו.

 

בטבלת הסניפים היקרים אנו מוצאים את קואופ שופ, מגה בעיר, שופרסל שלי. השבוע אנו רואים כי טיב טעם לא התברגה בצמרת הרשתות היקרות כפי שאנו רגילים. האם הם משנים כיוון? נמשיך לעקוב

  
לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן