המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 17/08/2009

סקר המועצה הישראלית לצרכנות קובע כי 71%  מהצרכנים רוצים שמחיר המים ימשיך להיות שווה בכל הארץ
 
המועצה לצרכנות: בניגוד לכוונת רשות המים, מים הם מוצר בסיסי  והמדינה חייבת לספק אותם לתושביה במחיר זהה ללא הבחנה בין צרכנים
מחר תתכנס מועצת רשות המים בה צפוי להיקבע שינוי דרסטי באופן חישוב תעריפי המים לצרכנים. ההחלטה הצפויה להתקבל תשנה החישוב הנוהג מאז קום המדינה לפיו כל הצרכנים משלמים מחיר אחיד ושוויוני למים. אם תתקבל ההחלטה, יהיה מחיר המים שונה מצרכן לצרכן,  בהתאם לישוב בו הוא מתגורר.

המועצה לצרכנות מתנגדת לקביעת תעריפים על פי מקום מגורי הצרכן. לעמדת המועצה, מים הם מוצר בסיסי, ועל המדינה לספק אותם לתושביה ללא הבחנה בין צרכנים על בסיס של מקום המושב וצורת ההתיישבות.
המועצה אינה מתנגדת לקביעת מחיר המים על בסיס הפקה והספקה של המים, בתנאי שמחיר זה יהיה אחיד לכל הצרכנים הביתיים .
מסקר שערכה המועצה לצרכנות באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה עולה כי 71%  מהצרכנים  רוצים שמחירי המים ימשיכו להיות שווים  בכל הארץ. הסקר נערך בחודש אוגוסט 2009 בקרב מדגם מייצג של 500 איש.
עוד עולה מהסקר כי  כ  55% מהנשאלים מוכנים לשלם  תוספת של 24 ₪  לחשבון (דו חודשי) , כדי שמחירי המים יהיו שווים בכל הארץ.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי ראוי שמדינת ישראל תקבע את מדיניותה בנושא המים בהלימה  לערכיה ולא בניגוד  להם.  ערך השוויון הוא ערך חוקתי  ויסודי בישראל והוא חייב להישמר במיוחד כשמדובר באספקת מצרך חיוני  כמו מים. 
מבחנם של ערכים הוא  במחיר שאתה מוכן לשלם עליהם-מוסיף עו"ד פלג. ממצאי הסקר של המועצה לצרכנות מראים כי הציבור הישראלי מוכן לשלם מחיר עבור שמירת ערך השוויון והסולידריות בנושא אספקת המים, וזוהי תעודת כבוד לחברה הישראלית. ראוי שרשות המים תתאים את מדיניותה לרף ערכי זה.