המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 04/05/2009

סגנית שר התמ"ת, חה"כ אורית נוקד עומדת לקדם הצעת חוק בנושא
איסור יצירת מחסור למוצרים שבפיקוח, בעקבות פניית המועצה הישראלית לצרכנות
מנכ"ל המועצה לצרכנות: ציבור הצרכנים אינו מודע תמיד למחירם העדכני של מצרכים בני פיקוח, וקיים חשש כי אינו מבדיל בין מצרך בר פיקוח למצרך דומה שאינו בר פיקוח

למועצה הישראלית לצרכנות, מגיעות תלונות חוזרות ונשנות של צרכנים המלינים על מחסור ברשתות השיווק במוצרים שמחירם מפוקח, (כמו ביצים, קוט'ג ולחם אחיד) כשמאידך מסופקים ובשפע מוצרים תחליפים שמחירם אינו מפוקח. מחסור  זה מעלה חשש ליצירת מחסור מדומה בשוק, על מנת לקדם מכירתם של המוצרים  האחרים שאינם מפוקחים, מחירם גבוה בהרבה.


חוק הפיקוח ביקש למנוע מצב בו יועלמו מוצרים שמחירם מפוקח בדרך של צמצום ההיצע ואספקה של מוצרים תחליפים במספר דרכים ולמשל בקובעו כי מחירו של "מוצר דומה" יהיה מחירו של המוצר שמחירו מפוקח, אלא אם ניתן אישור לגבות עליו מחיר אחר. 
תלונות הצרכנים על מחסור במוצרים בפיקוח, מצביעות על כך כי ההנחה אינה עומדת במבחן המציאות.
מאחר ובחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים  לא נקבעה חובה להציג בחנות מצרכים בני פיקוח לצד מצרכים שמחירם אינו בר פיקוח, נמנעו עוסקים מלשווק מוצרים מפוקחים, והעדיפו לשווק את המוצרים שביכולתם להשיא רווחים ולגבות עבורם מחיר גבוה יותר. דבר זה מונע מכלל  הצרכנים, ובפרט מהאוכלוסיות המוחלשות, לרכוש את אותם מוצרי היסוד שנקבע להם מחיר מקסימאלי.
זאת ועוד, ציבור הצרכנים אינו מודע תמיד למחירם העדכני של מצרכים בני פיקוח, וקיים חשש כי אינו מבדיל בין מצרך בר פיקוח למצרך דומה שאינו בר פיקוח, מכאן החשש ליעילות שתכלית  החוק לא תושג.
 
 המועצה לצרכנות עוד בכהונתה של הכנסת ה 17 , וחה"כ אורית נוקד, ששימשה כיו"ר השדולה הצרכנית בכנסת,  (כיום סגנית שר התמ"ת)  החליטו לקדם  הצעת חוק בנושא, שתמנע  מצב בו נעלמים או מעוכבים  מצרכים חיוניים  שמחירם מפוקח.
הצעת החוק קובעת מספר הוראות שיבטיחו את מודעות הציבור למוצרים המפוקחים ולמחירם. כך למשל נקבע בהצעת החוק כי:
- מקום בו נקבע פיקוח על מחיר מוצרים, תחול חובת הספקתם באורח סדיר.
- בכל בית עסק המציע מצרכים בני פיקוח או מצרכים דומים, חייב העוסק לתלות שלט ובו רשימה של מצרכים בני פיקוח ומחירם העדכני כפי שנקבע.
- כל מצרך בר פיקוח יסומן על אריזתו באופן בולט, על מנת לאפשר לצרכנים לחפש על מדפי המרכולים את המוצר שמחירו בפיקוח.

סגנית שר התמ"ת אומרת כי יש צורך בשינוי דחוף של המצב הקיים ברשתות השיווק. לא יתכן כי במיוחד בתקופה כלכלית זו, הרשתות יעשו דין לעצמם ו,יעלימו" מן המדפים מוצרי יסוד בסיסיים שפחות רווחים בשבילם. במסגרת הצעת החוק הממשלתית בכוונתי לקבוע הנחיות ברורות לגבי הצגת המוצרים אשר יגנו על זכויותיו של הצרכן ויחסכו לו כסף.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג  אומר  כי יצירת מחסור מדומה הנועד לאלץ את הצרכן לרכוש מוצר יקר יותר ממה שרצה, הוא התנהלות צרכנית בלתי ראויה. בהעדר  תרבות צרכנית שבה הצרכן זכאי לקבל את כל המידע הרלוונטי בבואו לרכוש מוצר, על מנת למנוע הטעייתו, נדרשת התערבות המחוקק.