המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 03/02/2009

בדיקת המועצה הישראלית לצרכנות  בחניונים ברחבי הארץ מעלה כי: בכ  72% מהחניונים שנבדקו, לא מיישמים את חוק החניונים החדש
מתחקיר גיאוקרטוגרפיה שנערך עבור המועצה הישראלית לצרכנות  עולה כי מתוך 32 חניונים עירוניים ופרטיים ברחבי הארץ, המחייבים לפי שעה ולא במחיר גלובלי, נמצאו 23 חניונים שכלל לא יישמו את הוראות החוק המחייבות חיוב לפי מקטעים של רבע שעה החל מהשעה השנייה. הממצאים מראים כי כ- 72%  מהחניונים שנבדקו הפרו לכאורה את החוק למרות שתחילת החוק נדחה לתום תקופה של שישה חודשים לצורך התארגנות בעלי החניונים.

הבדיקה הראשונה בוצעה במהלך חודש אוקטובר 2008, לפני תחילת התיקון לפקודת התעבורה,  והבדיקה השנייה  נערכה במהלך חודש ינואר 2009  לאחר כניסת החוק  לתוקף. הבדיקה בוצעה בערים: תל-אביב, ירושלים, חיפה, ראשון לציון, רעננה, רמת גן, פתח תקווה, הרצלייה ובאר-שבע.
על פי תיקון פקודת התעבורה, מפעיל חניון לא יגבה דמי חנייה אלא לפי יחידות זמן של 15 דקות, זאת החל מהשעה השנייה. יישום החוק החדש מחייב את מפעילי החניונים, פרטים ועירוניים, לשנות את תמחור החנייה דבר שכמעט ולא נעשה כאמור.
לגבי החניונים שיישמו כראוי את החוק, 9 במספרם, נמצא, כי ברוב מהמקרים, רק מחיר השעה הראשונה הועלה בכ-10% עד 25%, ולא מחיר ההמשך. במקרים האחרים המחיר לא עלה כלל.
לעמדת המועצה לצרכנות, לאור תוצאות הבדיקה, וככל שהיא משקפת, סטטיסטית, את כלל בעלי החניונים בישראל, עולה  חשש כי ציבור צרכני החנייה ברחבי הארץ נפגע, ובסכומים ניכרים. היקף הפגיעה לכאורה וגודל הציבור העושה שימוש בחניונים מחייבים פעילות נמרצת של המשרד לאכיפת הוראות החוק לעיל.
מנכ"ל המועצה לצרכנות , עו"ד אהוד פלג אומר כי יש לדאוג שחוק בישראל לא יהיה  המלצה בלבד , אלא שיכובד ע"י נותני השירותים ובעלי העסקים, וייאכף ע"י רשויות הפיקוח.
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב לשר התחבורה בבקשה  לפעול לאכיפת החוק.
לצפייה במכתב שנשלח לשר התחבורה: