המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה > משבר נגיף הקורונה
תאריך: 02/06/2020

המועצה לצרכנות קוראת לשרת התחבורה להתערב כדי לשים סוף לעיכוב השבת הכספים לציבור הצרכנים על טיסות שבוטלו
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב לשרה רגב בו כתב: "המועצה לצרכנות מצפה למתן הנחיות ברורות בהקדם האפשרי למען שמירה על אינטרס ציבור הצרכנים בישראל, שאינו אמור לממן את חברות התעופה בתקופה קשה זו"

 


כידוע, בימים אלו פוקד את העולם כולו, ואת מדינת ישראל כחלק מכך, משבר "וירוס הקורונה". כתוצאה ממשבר זה, קיבלו (ועודם מקבלים) אלפי צרכנים ישראלים הודעות לפיהן טיסות שרכשו במיטב כספם בוטלו על ידי חברות התעופה. למוצעה לצרכנות נודע כי כחלק מהתמודדותה עם המשבר החליטו חברות התעופה להפר באופן בוטה את הוראות חוק שירותי תעופה ולדרוס אגב כך את זכויות הצרכנים.

 

בשל כך, שלח מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום מכתב אל שרת התחבורה ח"כ מירי רגב תחת הכותרת: ריבוי תלונות מעניין הפרת הוראות חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה). במכתבו כתב מרום: "במועצה התקבלו מאות תלונות צרכנים אשר מוסרים כי כאשר חברות התעופה, ביניהן חברת אל על,  מבטלות כרטיסי טיסה עקב משבר הקורונה הן אינן משיבות ללקוחותיהן את תמורת כרטיסי הטיסה; וחלף כך מערימות קשיים ומעכבות את השבת התמורה בניגוד להוראות החוק הקובע כי יש להשיב לצרכן את כספו תוך 21 יום ממועד ביטול הכרטיס".

 

"אין צורך להכביר מילים על מנת להבהיר כי כאשר חברת תעופה מבטלת את כרטיסי הטיסה של לקוחותיה היא מחויבת, לכל הפחות, להשיב ללקוחות את הכספים ששילמו עבור כרטיסי הטיסה (שבוטלו) וליידע אותם בגין כך. מדובר בחיובים הנובעים בעיקרם מהוראות חוק שירותי תעופה ומהוראות דינים נוספים. למען שלמות התמונה יוער כי ביום 12.4.2020 הגישה המועצה בקשה לאישור תובענה כייצוגית כנגד מספר חברות תעופה בינ"ל בנושא זה ממש".

 

"לאור ריבוי ביטולי הטיסות בימים אלו ברי כי המדיניות המפרה שאומצה על ידי כל חברות התעופה מסבה נזקים עצומים לצרכנים ומחייבת את התערבותך כדי לשים סוף לעיכוב השבת הכספים לציבור הצרכנים. לעניין זה אפנה להנחיית משרד התחבורה בארה"ב מיום 3.4.2020  בעניין אכיפת הוראות הדין בעניין זה המחייב את חברות התעופה להשיב לצרכן את כספו בהקדם במקרה של ביטול טיסה. לעניין השפעת משבר הקורונה, המשרד עוד הדגיש כי גם בעבר, חברות התעופה נאלצו להשיב לנוסעים את כספם בעקבות ביטולי טיסות בתקופת אירועי ה-11 בספטמבר או סופת הקטרינה, וגם כעת אין לחרוג מהוראות הדין".

 

"לאור כל האמור, המועצה לצרכנות מצפה למתן הנחיות ברורות בהקדם האפשרי למען שמירה על אינטרס ציבור הצרכנים בישראל, שאינו אמור לממן את חברות התעופה בתקופה קשה זו".

 

לצפיה במכתב שנשלח אל שרת התחבורה ח"כ מירי רגב לחצו כאן >>

 

לצפיה בכתבה בנושא מתוך חדשות 13