המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 31/12/2015

אתם בחרתם: "מתנה לנכדים" - התלונה המקוממת ביותר לשנת 2015
מתוך עשר התלונות שהוצגו זכתה התלונה על מתנת הטאבלט לנכדים, שהוצגה לזוג קשישים כמתנה בחינם אבל התגלתה כמתנה בתשלום רב, כתלונה המקוממת ביותר. במקום השני והשלישי: חוב מן העבר והתפילה שלא עבדה

 


 


כשבתלונה אחת נכנסים גם ניצול קשישים וגם חוסר הוגנות - אין פלא שהתלונה הופכת להיות התלונה המקוממת ביותר. זה הסיפור של התלונה "מתנה לנכדים" - התלונה שזכתה לתלונה המקוממת ביותר לשנת 2015 עפ"י בחירת גולשי המועצה לצרכנות בסקר מיוחד שנערך באתר המועצה.


לב לבה של עבודת המועצה לצרכנות הוא הטיפול וההתייחסות אל תלונות צרכנים. מידי שנה מטופלות במועצה למעלה מ-40 אלף פניות. כ-80% מהתלונות נמצאות כמוצדקות (בתלונות בהן ניתן היה לברר בהן את צדקת הצרכן) ובכ- 60% מהתלונות שהתבררו כמוצדקות, טיפול המועצה מסתיים בהצלחה.


כרבע מהפניות מגיעות מתחום אמצעי תקשורת (טלקום). תחומים נוספים בהם נתח פניות גבוה הינם תחום שירותי התוכן, מכשירי החשמל, מוצרים לבית (בפרט ריהוט) וביגוד והנעלה ותיירות.

 

נציגי המועצה לצרכנות מלווים את הצרכנים לאורך כל שלבי הטיפול בתלונה, החל מייעוץ ראשוני, כיצד להתמודד עם העוולה הצרכנית, דרך פנייה אל בעל העסק או החברה במטרה להשיב לצרכן את כספו, ועד הפנייתו של הצרכן, במידת הצורך, למחלקת האכיפה האזרחית, המסייעת בניסוח כתבי תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות.


בכל שנה משיבים נציגי המועצה לצרכנות סכום כולל של מיליוני שקלים לצרכנים שפנו אלינו. לסכום זה מצטרפים עוד כ-1.5 מיליון ₪, אשר הוחזרו לציבור הצרכנים באמצעות ניסוח כתבי תביעה לביהמ"ש לתביעות קטנות, וכן מהליכי מעורבת בתובענות ייצוגיות.

 

השנה, כאמור, החלטנו לחשוף בפניכם דוגמאות לתלונות מקוממות ביותר שהתקבלו אצלנו, המהוות רק דוגמה קטנה לבעיות איתן מתמודדים הצרכנים בישראל, ושהמועצה לצרכנות מסייעת בפתרונן.

 

תוצאות הסקר

 


התלונה "מתנה לנכדים" זכתה ב-22% מהקולות, שלושה אחוזים יותר מאשר התלונה במקום השני. התלונה, שהטיפול בה הסתיים בהצלחה וסוף טוב הכל טוב: העסקה בוטלה והכסף הושב, סיפרה על זוג קשישים שניגשו לתחנת שירות של אחת מחברות הסלולר במטרה לתקן מכשיר סלולרי שבו הם משתמשים. נציגת השירות הציעה להם לעדכן את תנאי החבילה ועל הדרך לקבל שני טאבלטים במתנה.


הקשישים הסבירו לנציגה כי הם אינם מסתדרים עם מכשירי מגע ולכן אין להם צורך בטאבלט. "זו תהיה מתנה נהדרת לנכדים", אמרה הנציגה וציידה אותם במחשבי הלוח. כשקיבלו הקשישים את החשבונית החודשית הם הופתעו לגלות שחויבו בסכום נכבד על הטאבלטים שקיבלו מנציגת השירות.


כאמור, רק לאחר פניית המועצה לצרכנות לחברת הסלולר, נאותה החברה לבטל את העסקה ולהשיב לזוג הקשישים את כספם בחזרה.


אל המקום השני עם 19% הגיעה התלונה "חוב מן העבר" המספרת את סיפורה של רויטל (שם בדוי) שקיבלה דרישת תשלום מעו"ד על סך 2,232 ש"ח והתראה טרם נקיטת הליכים משפטיים. בדרישה נכתב כי רויטל נרשמה בשנת 2007, לשירותים דיגיטליים מסוימים. רויטל לא נרשמה לשירות ולא קיבלה שום שירות בפועל, אך זה לא מנע מעורך הדין לאיים בתביעה אם התשלום לא יתבצע בצורה מיידית.


התלונה עדיין מטופלת במועצה לצרכנות הוגשה תביעה ייצוגית בשם המתלוננים על מנת להשיב את כספם ופיצוי על עוגמת נפש. המועצה הדריכה את הצרכנים כיצד לפעול וכן ניסחה הצעת חוק שתימנע מעורכי דין לאיים בדרישת תשלום לפני שביררו את עובדות החוב עם הצרכן.


במקום השלישי זכתה התלונה "התפילה שלא עבדה" עם 15% הכלל הקולות. מעיין (שם בדוי), רווקה שנואשה מעולם הדייטים, הלכה שולל אחרי הבטחות של רב, שפיתח שיטה ייחודית למציאת הזיווג המיוחל. לאחר שהעבירה לו תשלום בסף 2,315 ש"ח ולא מצאה את החתן המיועד בפרק הזמן המובטח, ביקשה לקבל את כספה בחזרה. הרב טען כי היא לא התפללה מספיק חזק, ולכן האַשְמה באי מציאת הזיווג טמונה בה.


גם תלונה זו עדיין מטופלת במועצה לצרכנות. בית העסק עדיין לא החזיר את הכסף לצרכנית. התיק הופנה לבדיקה טרם ניסוח כתב תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות - שירות חינמי של המועצה לצרכנות, למקרים בהם בית העסק מסרב להחזיר לצרכן את זכויותיו.


במקביל לבחירת התלונה המקוממת ביותר באתר המועצה לצרכנות, התקיימה בחירה דומה גם בין גולשי אתר YNET עבור אותן תלונות. גם שם זכתה התלונה "מתנה לנכדים" במקום הראשון. אל המקום השני הגיעה התלונה "התפילה שלא עבדה" בנוגע לעולם הדייטים והשידוך ואל המקום השלישי "חוב מן העבר" בנוגע לדרישת תשלום בגין שירות שלא ניתן לטענת הצרכנית.


לקריאת עשר התלונות המקוממות ביותר לחצו כאן >>