המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 12/03/2015

יום הצרכן הבינלאומי: 70% מהצרכנים סבלו מפגיעה צרכנית במהלך השנה
המועצה לצרכנות ערכה סקר מיוחד המציגה תמונה עגומה של מצב ההגינות בסחר בישראל 2015. רק 12% חושבים שרשויות האכיפה מגלות יד קשה כנגד מי שפוגע בזכויות הצרכנים. "חיי הסחר במדינת ישראל נגועים בחטא החברתי החמור של חוסר הגינות"לרגל יום הצרכן הבינלאומי ערכה המועצה הישראלית לצרכנות, באמצעות חברת גיאוקרטוגרפיה, סקר צרכנים ממנו עולה תמונה קשה על חיי המסחר בישראל ועל יחסי בית-עסק- צרכן. להלן ממצאי הסקר

 

 

70% מהצרכנים נתקלו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה בפגיעה צרכנית. זהו היקף עצום, אשר בהחלט מעיד על תופעה רחבה בחיי הסחר בישראל. 

 

 

הענף הכי לא-הוגן : תקשורת. 1 מתוך 3 מהצרכנים נתקלו בחוסר הגינות בענפי התקשורת (סלולר, טלוויזיה בכבלים ולווין, אינטרנט ותשתיות). 

 

 

לא בודקים חשבונות: כ-70% מהצרכנים חושבים שהעסקים סומכים על כך שהצרכן לא בודק חשבונות לאחר הקניה (מה שעשוי להסביר את התלונות הרבות המגיעות למועצה שעיקרן "שיטת מצליח" של חלק מבעלי העסקים, המנצלים זאת לרעה).

 

 

אין אכיפה: רק 12% מהנשאלים חושבים שרשויות האכיפה מגלות יד קשה כנגד מי שפוגע בזכויות הצרכנים.

 

 

גם על הצרכן מוטלת חובת ההגינות: כ-90% מהצרכנים חושבים שגם הצרכן צריך להיות הוגן כלפי בית העסק ולהחזיר עודף ביתר שקיבל בטעות.

 

 

אין השקעה בחינוך להגינות במערכת חינוך: 70% סבורים שמערכת החינוך לא משקיעה מספיק בחינוך להגינות בצרכנות. 77% מסכימים שרמת ההגינות היתה גבוהה יותר לו הצרכנים היו עומדים על זכויותיהם.

 

 

פילוח עפ"י גיל: 60% מבני 55 ומעלה אומרים שנתקלו בפגיעה צרכנית בשנה האחרונה לעומת 78% מבני 18-34. הדבר מעיד על כך שלמבוגרים מודעות נמוכה יותר והם פחות מזהים פגיעות צרכניות.

 

 

פילוח עפ"י השכלה: בעלי השכלה אקדמית נתקלים יותר ( 77%) בפגיעות צרכניות מאשר בעלי השכלה על- תיכונית ומטה (65%). (ניתן להניח כי ידע וניסיון מעניקים כלים טובים יותר לניתוח סיטואציות צרכניות).

 


 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, אומר לרגל יום הצרכן הבינלאומי 2015: "הזכות להגינות עומדת בבסיס חיי הסחר. זכותו של צרכן שבית–עסק ינהג כלפיו בשקיפות וביושר, מבלי לנסות להטעותו ומבלי לנצל את חולשותיו ומצוקתו. הנתון לפיו 70% מנשאלים מדווחים על פגיעה צרכנית במהלך השנה האחרונה, מצביע על כך כי חיי הסחר במדינת ישראל נגועים בחטא החברתי החמור של חוסר הגינות הרבה מעבר למה שעשוי להיחשב לגיטימי. מובן כי לא כל אנשי העסקים בישראל הם חוטאים. מובן גם כי לא כל הצרכנים צדיקים. זכותו של בעל עסק לרווחים כפופה לזכותו של הצרכן להגינות. לא חייבת להיות סתירה בין השתיים, שכן ההגינות בעסקים היא גם אינטרס של אנשי העסקים להגברת אמינותם בקרב לקוחותיהם ולהבטחת תחרות אמיתית בשוק חופשי".