המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 12/02/2013

פרוייקט סמ"ל יצא לדרך - היכנסו עכשיו להשוואת מחירים
פרוייקט סמ"ל - סיירת המועצה לצרכנות, הוקם כדי לעזור לכם להשוות מחירים בין כל רשתות השיווק ולהציג עבורכם היכן הכי כדאי לערוך את הקניות. הסיירים יערכו מידי שבוע השוואת מחירים של סלי מוצרים בנקודות שיווק שונות ברחבי הארץ ויפרסמו את הנתונים באתר זה.

פרויקט סמ"ל, סיירת המועצה לצרכנות, הוקם בשנת 2013 ביוזמת שר התמ"ת, השר שלום שמחון. זהו מערך של "נאמני צרכנות" שיופעל על-ידי המועצה לצרכנות, וישמש "עיניים" נוספות בשטח לבחינת מצב כיבוד הזכויות של הצרכנים בבתי-העסק ולהגברת המודעות לקיומן של זכויות אלה הן בקרב בתי העסק והן בקרב הצרכנים.המערך נועד לאיסוף פרטי מחיר על מנת להביא להוזלת מחירי סל מוצרים וכן להקל על הצרכנים הוזלת מחירים.

בעקבות פעילות הסדרתית נמרצת של משרד התמ"ת וחברי כנסת התחזקה בשנים האחרונות ההגנה החוקית על הצרכנים וזכויותיהם. המועצה הישראלית לצרכנות, בצד פעילותה בהגנת הצרכנים ובייצוגם, עוסקת רבות בחיזוק המודעות של הצרכנים לזכויותיהם, בין היתר על ידי פעולות חינוך והסברה. הפעילות המוצעת תבטא את החשיבות ששר התמ"ת רואה בהגברת ההגנה על ציבור הצרכנים ובהעברת המסר של יושר והגינות בחיי הסחר בישראל כמכנה משותף של יצרנים, משווקים וצרכנים.

פרויקט סמ"ל יפעל בשני אפיקים מרכזיים: תצפיתנות מחירים ותצפיתנות עוולות. הסיירים יסיירו בבתי עסק כ"לקוחות סמויים" כשבידיהם רשימת סל אחיד של 40 מוצרים, והם יתבקשו לדווח על מחירי המוצרים האלה בנקודות מכירה מסוימות באזור פעילותם. מדי שבועיים ייבדקו למעלה מ-300 נקודות שיווק ברחבי הארץ.

המועצה לצרכנות תפרסם מדי שבוע את הנתונים ותמליץ לצרכנים להביא אותם בחשבון בהחלטתם היכן ובאיזה מחיר לקנות את קניותיהם. מהלך זה הוא חלק ממאבקה של המועצה לצרכנות בפער הרווחים הבלתי-סביר בשוק מוצרי המזון.

סיירי המועצה לצרכנות יבחנו את התנהלות בתי-העסק כלפי הצרכנים בהיבטים שונים של זכויות הצרכן, כגון: הצגת מחירים, הצגת מוצרים בפיקוח, דרכי פרסום, מכירות מיוחדות (מבצעים).


במקרה של פגיעה בצרכנים בהתאם לדיווח מפורט שיישלח למועצה לצרכנות על ידי איש ס.מ.ל. המועצה תדווח לבית העסק על הממצא, תקרא לו לתקן את ההתנהלות הפוגעת בצרכנים ותודיע לו כי ייערך סיור נוסף בבית-העסק. אם יימצא שגם בסיור הנוסף הליקוי נמשך, תדווח המועצה , במקרים המתאימים, לרשות לסחר הוגן על הממצאים שבידיה, או תנקוט באמצעים העומדים לרשותה לרבות בפניה לבית-המשפט לתביעות קטנות נגד בית העסק.


המועצה תציג לציבור באתר האינטרנט שלה רשימה של פגיעות בזכויות הצרכנים בשני סיורים שונים.

בית העסק יוכל לפעול להסרת שמו מהרשימה על ידי תיקון התנהלותו הפוגעת