המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 15/09/2014

המועצה לצרכנות תבדוק איזו רשת משנה את מחיריה לפני החג
המועצה הישראלית לצרכנות שיגרה היום מכתבים למנכ"לי רשתות השיווק, על החלטת המועצה לבצע בדיקות מעקב אחר תנודת מחירי המוצרים ברשתות- לפני, במועד ולאחר פרסומם של סלי המחירים באמצעי התקשורת וזאת על מנת למנוע הטעיית צרכניםלאורך השנים, בוצעו בדיקות סלי מוצרים ברשתות השיווק והשוואתם בהזדמנויות שונות כגון בערבי החגים (ראש השנה, פסח ועוד). בדיקות והשוואות אלה קיבלו פרסום נרחב במגוון אמצעי התקשורת ושמשו בידי הצרכנים כלי להערכת המחירים הנוהגים ברשתות השונות. סיירת המועצה לצרכנות (סמ"ל) בודקת זה שנה ומחצה עשרות מוצרים במאות נקודות מכירה בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים מכלכלים את צעדיהם ומנתבים את קניותיהם בהתאם למידע הנמסר באמצעי התקשורת במטרה לחסוך עלויות בקניות גדולות ומרוכזות, אותן הם מבצעים לרגל החגים.

כחלק מפעולות המועצה למלחמה ביוקר המחיה שהאמיר בשנים האחרונות, עקבה המועצה לצרכנות אחר תנודת המחירים ברשתות ואפיינה את התנהלות הרשתות עקב פרסומי תוצאות סקרי הסלים.

מבדיקת המעקב שערכה המועצה לצרכנות בפסח האחרון עלה כי יש רשתות שהוזילו את מחיריהן עד למועד פרסום הסלים באמצעי התקשורת, אך העלו את המחירים ובאופן משמעותי, מיד עם פרסומם של מחירי הסלים השונים.

במצב זה, הוטעו הצרכנים לבצע את קניותיהם בהתאם לפרסומים אודות מחירי הסלים ברשתות ודירוג הרשתות וביצעו את רכישותיהם במחירים גבוהים ממחירים שזה עתה פורסמו ואינם נכונים עוד.

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות , עו"ד אהוד פלג אומר כי "פרקטיקה זו אינה ראויה ואינה הוגנת והיא עלולה להטעות את ציבור הצרכנים בפרט המהותי ביותר בעת קניה גדולה ומרוכזת עבור החג". ראה מכתב מנכ"ל המועצה המצורף.

לאור האמור, החליטה המועצה לבצע בדיקות מעקב אחר תנודת מחיר המוצרים ברשת לפני, במועד ולאחר פרסומם של סלי המחירים באמצעי התקשורת.

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הודיע למנכ"לי רשתות השיווק על החלטה זו של המועצה, בדבר בדיקות ההשוואה שייערכו ועל כוונתנו לפרסם את התנהלות הרשתות לציבור בסיום הבדיקה, כחלק ממאמץ המועצה לקדם את רמת ההגינות בחיי המסחר.