המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 30/03/2022

המועצה הישראלית לצרכנות משיקה סל מוצרים חדש המונה מאות מוצרים
הסל כולל את מוצרי המזון, הניקיון והטואלטיקה הנמכרים ביותר בכל קטגוריה, ככלי נוסף לסיוע הצרכנים להתמודד עם יוקר המחייה. הסל הראשון לפסח - השוואה של מוצרי ניקיון

 

 

פרק השקיפות בחוק המזון שנכנס לתוקפו במאי 2015 כחלק מהמאבק ביוקר המחייה, מחייב את רשתות השיווק לדווח על מחירי המוצרים שהן מוכרות למאגר ממשלתי, ככלי להשוואת מחירים. על סמך נתונים אלו, ורשימת המוצרים הנמכרים ביותר בכל קטגוריה (KVI) המועצה לצרכנות משיקה סל מוצרים חדש שיפורסם שבועית. הסל יכלול מוצרים קבועים ומשתנים, במטרה לבחון מחירי מוצרים שונים בקריטריונים משתנים. עלות הסל תהווה אינדיקציה ליוקר המחיה ולעליות מחירים כלליות, מהן ניתן לגזור עליות מחירים משניות הן בקטגוריות מסוימות, והן של יצרנים או יבואנים.


המועצה תסרוק את כלל המוצרים שבסל החדש, תיבחן עליות מחירים חריגות של יצרנים, יבואנים או של רשתות השיווק, זאת בהשוואה למחיר המוצר בחודשים קודמים. ובנוסף, תבחן המועצה, סל ייחודי של מוצרים, כגון סל של מזון לחגים; בדיקת מחירים בפריפריה מול במרכז, בדיקה של עליות מחירים סמויות, בדיקות סקטוריאליות ועוד.


רשימת המחירים המלאה של כל המוצרים תפורסם בכל שבוע באתר המועצה ותהיה נגישה לציבור הרחב בחינם. הציבור אף יוזמן להביע דעה ולהציע סלי בדיקה ייחודיים נוספים.

 

ממוצע סלי מוצרי הניקיון לפסח נערכו על בסיס נתונים המתקבלים מהאתרים: פרייסז וסטורנקסט. הליווי הסטטיסטי נעשה ע"י ד"ר אור כץ מהמכללה האקדמית אשקלון.


לקראת פסח בעוד כולנו שוקדים על ניקיונות החג בדקה המועצה 110 מוצרי ניקיון בכל הקטגוריות.
נמצאו הבדלי מחירים חריגים שמגיעים ל 45 שקלים לאותו מוצר ברשתות שונות.


בנוסף, המועצה לצרכנות בדקה חלופות של מותגי הבית למוצרים פופולאריים ומצאה הבדלים של 58 אחוז, וקוראת לצרכנים לבדוק, להשוות מחירים הן בין הרשתות והן בין המוצרים לחלופות הזולות.


במועצה מזכירים כי ניתן לחסוך בהוצאות החג וממליצה שלא להתפתות ולקנות רק ברשת אחת, וכך יוקר המחייה יהיה בידינו.


• קפסולות ג'ל לכביסה של אריאל (55 יחידות) – הזול ביותר 35 ₪ ברמי לוי לעומת 78 ₪ בקינג סטור- הפרש של 43 ₪!


• מגב סיליקון עם תופסן בסופר ברקת יימכר ב 25 ₪ ואילו ב 65 ₪ בחצי חינם, הפרש של 40 ₪.


• כפפות לטקס של סנו סושי- במיני ספור אלונית ימכרו ב 22 ₪ ואותן כפפות ימכרו בקינג סטור ב 45 ₪


• מטליות מיקרופיבר לרצפה- 26.90- היקר ביותר במיני סופר אלונית לעומת ₪ 9.90 הזול ביותר במחסני השוק , 172% הפרש, 17 ₪


• מסיר אבנית מקומקום אנטי קלאק נמכר בחצי חינם ב 4.9 ₪ ואילו במיני סופר אלונית ב 20 ₪ הפרש של למעלה מ 300 אחוז ו 15 ₪.בנוסף דגמה המועצה לצרכנות מוצרים להם נמצאו חלופות דומות (לא בהכרח זהות) של המותג הפרטי ברשתות השונות. כאן נמצאו הפרשים של עד 58 אחוז לטובת מותג הבית בהשוואה לאותו מוצר של המותג המוביל.• אקונומיקה מבושמת של יש 4 ליטר זולה ב 58 אחוז מאקונומיקה בריח לימון של סנו זאבל 4 ליטר


• נוזל לניקוי רצפות בניחוח אויר הרים (המותג הפרטי של יוחננוף) 2 ליטר זול ב 52 אחוז מריצפז פלוס של סנו 2 ליטר שנמכר ב 52 אחוז יותר.


• כריות יפניות ניקול 6 יחידות נמכרות ב 10.40, חלופה של מותג הבית תוזיל את הרכישה ב 43%


• מרכך כביסה בדין כחול הנמכר ב 20.5 ₪- אם תבחרו במותג הבית בריח דומה של מותג הבית של רמי לוי תשלמו 20% פחות


• סנובון לניקוי האסלה יעלה בשופרסל 12.8 ₪ מול מותג הבית של שופרסל שיעלה באותה הרשת 10 ₪- 22 אחוז פחות


 

לצפיה בסל ה-100 מוצרים לחצו כאן >>

 

מנכ"ל המועצה עו"ד עופר פיינשטיין: "המלחמה ביוקר המחיה משותפת לצרכנים, משרדי הממשלה, כנסת ישראל, ורגולטורים שונים. אך השפעת העלייה ביוקר המחיה משפיעה ישירות על כיס הצרכן. המועצה הישראלית לצרכנות משיקה מוצר ייחודי, בו יבחנו ויחשפו המחירים של שורה ארוכה מאוד של מוצרים, הנמכרים ברשתות השיווק. סל המועצה החדש אף יבחן את התוצאה בפועל של מחירי מוצרים בעקבות מדיניות ממשלתית (כהפחתת מכס, הקלות ביבוא ועוד").

 

סל המועצה לצרכנות יהווה כלי נוסף בידי הצרכנים לבחינה השוואתית של מוצרי הצריכה. הסל יפנה את הצרכנים לרשתות המזון הזולות ביותר, וכן לאלטרנטיבות הקיימות בשוק למוצרים יקרים.