המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 07/01/2021

בדיקת המועצה לצרכנות: כיצד השפיעו המחאות הצרכניות על מחירי הקוטג', המילקי והחמאה?
המועצה לצרכנות, בשיתוף אתר מאקו, ערכו מעקב אחר מחיריהם של שלושת המוצרים שעמדו במרכזם של מחאות צרכנים. למעט הקוטג', במילקי ובחמאה לא נרשמו ירידות מחירים, אבל גם לא העלאה. המועצה לצרכנות: "על הצרכנים להקפיד תמיד על השוואת מחירים ולא להמעיט בערך כוחם"


בשנת 2011, לפני עשור בדיוק, החלה מחאת הקוטג' שקראה לחרם צרכנים כנגד המוצר הפופולארי. מחירי הקוטג' החלו להאמיר מרגע שהוסר מהם הפיקוח הממשלתי, בשנת 2008. תוך 3 שנים קפץ מחיר הקוטג' מ-4.80 שקלים תחת פיקוח לכ-6-7 שקלים בשוק החופשי – זינוק של עשרות אחוזים. עפ"י בדיקת המועצה לצרכנות, ב-2017 הגיע הקוטג' למחיר הנמוך ביותר מאז הסרת הפיקוח – 5.43 שקל. המחיר נשאר ברמה דומה ועמד על 5.50 שקלים לקוטג' ב-2020.

 

בשנת 2014 פרצה בישראל מחאת המילקי לאחר שהתברר שמוצר דומה נמכר בברלין במחיר מופחת משמעותית (כ-87 אג' לעומת 2.90 ש"ח בארץ). מבדיקת המועצה לצרכנות עולה כי מחיר המילקי כמעט לא השתנה מאז ועדיין נמכר בקרוב ל-3 שקלים. יש לציין כי עד שנת 2007 עמד המילקי תחת מחיר מפוקח. ביולי אותה שנה הוסר הפיקוח מהמוצר ומחירו החל לטפס.

 

בשנת 2019 החלה מחאת היצרנים כנגד הפיקוח הממשלתי על מחירי החמאה אשר נמכה בעלות של כ-39 ש"ח לק"ג. בדיקת המועצה לצרכנות מצאה כי החמאה של תנובה עדיין עולה כ-40 שקלים לק"ג, בעוד שהחמאה המיובאת נמכרת ב-45 שקל לק"ג בממוצע.

 

לסיכום, ניתן לראות שחרם הקוטג' הביא להורדת המחירים, בעוד שמחאת המילקי והמחאה לא הביאו לירידה, אבל גם לא להעלאת מחירים.

 

המועצה לצרכנות: "מחאת הקוטג' ב-2011 והשוואת מחירי המילקי בארץ אל מול אלו של ברלין, חידדו אצל הצרכן הישראלי שתי עובדות: הצורך בהשוואת מחירים, והעובדה שהסרת פיקוח והתבססות על תחרות – לא תמיד עובדת לטובת הצרכן".

 

"המועצה התנגדה להצעה להסרת הפיקוח מהחמאה, שכן לשיטתה "הורדת מחירי הפיקוח בשוק ריכוזי, בטרם קיימים תנאי תחרות של ממש, עלולה לפגוע קשות באינטרס הצרכני. המועצה אף הגישה תובענה ייצוגית כנגד תנובה, בטענה ש"תנובה ניצלה את הסרת הפיקוח מהגבינה הצהובה וניצלה את כוחה בשוק, על מנת להעלות את מחיר הגבינה הארוזה, עד שמחיר זה הגיע ל-124% יותר ממחיר הגבינה במשקל, שנותר תחת פיקוח ממשלתי".

 

"עם זאת, חשוב לשמור על איזון נכון בין המחיר לצרכן לרווחיות של המפעלים: גם הפיקוח הנו כלי שיש להשתמש בו בזהירות הנדרשת, שכן, לא חלה חובה לייצר את המוצרים המפוקחים, ועל כן, מחיר מפוקח בלתי מותאם עלול להביא לחוסרים בשווקים של המוצרים המפוקחים, דבר שיביא בסופו של יום לעליית מחירים של המוצרים הדומים".

 

"על כן, ובהתחשב במגבלות הרגולטוריים, על הצרכנים להקפיד תמיד על השוואת מחירים ולא להמעיט בערך כוחם, אשר יכול ויביא בסופו של דבר להורדת מחירים. והדבר נכון גם בין מדפי הסופר, וגם לרכישות בתחומים אחרים כגון דיור ורכב".

 

לקריאה נוספת מתוך אתר מאקו לחצו כאן >>