המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 03/11/2015

חוק הפופקורן: הצעת חוק חדשה קוראת לאפשר להכניס מזון ושתיה לאולמות
הצעת החוק שהגישה ח"כ טלי פלוסקוב אושרה בועדת השרים. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "צריך למנוע מצב של פגיעה בצרכנים כתוצאה ממצב של "קהל שבוי" , שבו הצרכן נאלץ לשלם מחירים מופרזים רק משום שבמתחמים אלה אין תחרות"

 


 

וועדת השרים אישה הצעת החוק שהגישה סגנית יו"ר הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו), במטרה "לסגור את הפירצה" בחוק הקיים שמונעת מצרכנים להכניס מזון ושתייה לאולמות הקולנוע ומגרשי הספורט.


"תיקון לחוק הפופקורן"-  הינו תיקון לסעיף 3(ב) (10) לחוק הגנת הצרכן התשמ"א – 1981  אשר בא להילחם בתופעת המחירים המופרזים של האוכל והשתייה בבתי הקולנוע. חוק בנושא כבר נחקק ואמור היה לאפשר הכנסת של אוכל ושתייה. אך בשל פרצה בחוק ישנם בתי קולנוע שעדיין מונעים מצרכנים להיכנס עם אוכל ושתייה 

לאחרונה הצטברו תלונות רבות במועצה הישראלית לצרכנות על אי יישום החוק. זאת למרות החוק שחוקק ב-2014, ושאמור היה לפתור את הבעיה ולאפשר לצרכנים להכניס מזון ומשקאות לאולמות הקולנוע ומגרשי הספורט. כיום, למרות החוק, יש עוסקים המונעים מהצרכנים להכניס מזון או משקה לתחומם בטענה כי " לא הם מוכרים מזון או שתיה באותו המתחם אלא עוסק אחר".


טענת בתי הקולנוע היא, שהם- בעלי אולמות הקולנוע, נחשבים לעוסק אשר אינו מוכר מזון, ואילו המזנון במקום, או דוכן הנקניקיות במגרשי הספורט הם עוסק אחר. ולכן, לפרשנותם, ניתן לבעלי הקולנוע למנוע הכנסת מזון ושתייה לבתי הקולנוע.


 את התימוכין לטענתם הם מוצאים בלשון החוק הקובעת איסור על מניעת הכנסה של מזון או שתיה "מאותו סוג שהעוסק מוכר במקום" – אבל לא אם עוסק אחר מוכר במקום.


על מנת למנוע אפשרות עקיפת החוק בדרך של העברת הזכות למכירת מזון ושתיה לעוסק אחר, הוצע לתקן את החוק כך שיחול בין אם העוסק הוא המוכר את המזון והשתיה ובין אם עוסק אחר.


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "מטרת החוק המקורית היא למנוע מצב של פגיעה בצרכנים כתוצאה ממצב של "קהל שבוי" , מצב שבו הוא נאלץ לשלם מחירים מופרזים רק משום שבמתחמים אלה אין תחרות. התיקון לחוק בא לטפל בכך ויוצר בעצם את התחרות ע"י כך שהוא מחייב לתת אפשרות לצרכנים להביא מזון ושתיה מבחוץ. כתוצאה מכך, המחירים בתוך המתחם יהיו חייבים לרדת."

 

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): " אני שמחה לבשר שהחוק עבר בוועדת השרים לענייני חקיקה, מדובר בהתקדמות משמעותית בדרך להוזלת מחירי המזון והשתייה באולמות הקולנוע והספורט. עם היבחרותי לכנסת, הצהרתי כי בכוונתי להתעסק בנושאים שנוגעים בכיס של כל אחד מאיתנו.

 

המועצה הישראלית לצרכנות פנתה אליי בטענה שהחוק אינו מיושם בגלל התפלפלות מיותרת על לשון החוק מצד בעלי אולמות הקולנוע ומגרשי הספורט. התיקון למעשה, 'סותם פירצה בחוק' שמנוצלת כדי למנוע מצרכנים להכניס מזון ושתייה, ובכך  הם הופכים ל 'קהל שבוי' מול מחירי המזון והשתייה הגבוהים אשר נמכרים במקום."


מסבירה פלוסקוב ומוסיפה: " לא יכול להיות מצב שבו משפחה יוצאת לבילוי בקולנוע ויוצאת עם חור בכיס. אני שמחה להודיע שבקרוב יוכל כל אחד להכניס מזון ושתייה מאותו סוג שנמכרים במקום ובכך נוכל להילחם בהשתוללות המחירים במקומות אלו. אני מאמינה שבקרוב מאוד נוכל כולנו להרגיש את ההוזלה במחירים".