המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 20/05/2014

דיון בועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא איקיוטק: הכדור במגרש של המשטרה
יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ אמנון כהן קרא למשטרה לזרז את החקירה ולרשויות לתת מענה דחוף למאה-אלף נפגעי 'אקיוטק'. עד כה הוגשו למועצה לצרכנות כ-6,000 תלונות.

 

 

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה בפרשת אקיוטק. יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר כי "אמנם מי שנתן שרות צריך לקבל תמורה, אך יש לוודא שהכל היה בשקיפות ובהגינות. מי שקיבל שרות - לא יוכל להתחמק מלשלם, אך לא ניתן שינצלו לרעה אזרחים תמימים שלא חויבו. עלינו ככנסת, לסייע לאזרחים לא להיכנס לצרות כאלו ועל המשטרה להזדרז בחקירה". כהן קרא למשרדי הכלכלה, המשפטים וביטחון הפנים לתת מענה דחוף, לא יאוחר מבעוד חודש, למאה אלף האזרחים שחברת 'אקיוטק' טוענת שהם חייבים לה.

אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה, הוסיף כי גופי האכיפה אינם מסייעים לצרכנים בעניין, והרשות להגנת הצרכן לא קבעה עדיין אם הייתה כאן הטעיה מכוונת. לדבריו, גם המשטרה לא התקדמה בחקירתה בעניין.

ח"כ בעז טופורובסקי (יש עתיד) אמר כי "בדיון הקודם בוועדת הכלכלה לפני כחצי שנה, היינו בטוחים שמשרדי הממשלה, כלכלה, ביטחון-הפנים והמשפטים וגם המשטרה מטפלים בעניין. במשך הזמן שחלף פנינו לכל הגורמים, ועדיין למרות מאה אלף אזרחים מחכים לישועה ממשרדי הממשלה, הרי שמתנהלים נגדם עדיין הליכי תביעה".

רפ"ק זאב חכים, קצין מדור חקירות במשטרה השיב כי החקירה עדיין בעיצומה, ולדבריו, "אמנם נאמר שמדובר בכמאה-אלף איש, אך אנו קיבלנו רק כ 500 תלונות וכל אחת נבדקת ביסודיות, בשיתוף פעולה צמוד עם הפרקליטות. מדובר בחקירה מורכבת, ובמספר חברות, ונציגי החברות זומנו ונחקרו".

אבי ברגר מנכ"ל משרד התקשורת ציין כי "גילינו שאין חוק מול חברות הסלולר, ולכן עלינו לבדוק כיצד החברות הגיעו לזהות ופרטי בעל הטלפון הנייד. פרסמנו שיש תלונות רבות והזהרנו את הציבור לבדוק היטב".


עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הועדה הוסיף כי "הטענות הן על אי-גילוי-נאות ולכן הן נכללות בחוק הגנת הצרכן".

 

עו"ד זאב פרידמן, מהמועצה לצרכנות אמר כי "הוגשו אלינו כ-6,000 תלונות, והעברנו לאקיוטק את מכתבי הדרישה שלהם מהלקוחות שטוענים שלא התקשרו איתם".

בן אופק, מנכ"ל אקיוטק השיב ואמר כי "לא קיבלנו אפילו לא תלונה אחת, והרשות להגנת הצרכן מסרבת להעביר אלינו את התלונות, למרות התחייבותה בתקנון שלה לעשות כן. קיבלתי שמות אך לא תלונות וכך לא אוכל לטפל בהם, כשאני רוצה לטפל בכל אחת מהם עניינית. בפרויקט כה-גדול יכולות להיות טעויות, אך משרד הכלכלה מעולם לא פנה אלי, וצרכנים פשוט משקרים, וטוענים שלא נרשמו לקבל שרות מהחברה. מאחורי כל חייב, יש לי הוכחה מלאה שהוא נרשם, ואימת את הרשמתו ע"י רישום קוד נוסף. פעלתי ע"פ חוק ומגיע לי הכסף על כך".


אריה שפר, מ"מטה המאבק באונאת חברת אקטיוטק" האשים כי "מנהלים מסע גביה דורסני על כספים השנויים במחלוקת ומאיימים בהוצאה לפועל ועיקולים", ואילו עו"ד אופיר לב טען כי יש בידיו כעשרת אלפים תלונות, אך המשטרה מסרבת לקבל אותן.

הד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד ציין כי "יש דרישת חוב מפעוטות בני שנתיים ועד ילדים בני שמונה, בניגוד לחוק. חלקם קיבלו מכתבי איומים מגעילים מעורכי דין. על לשכת עורכי דין לבדוק את הסגנון הזה. הנושא אינו רק החברה הזו, אלא קוצר ידם של הרשויות שמגלגלות את האחריות בינן לבין עצמן".

למדור "נפגעי איקיוטק" ולעדכונים נוספים בסוגיית איקיוטק לחצו כאן