המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 15/11/2012

זכות הצרכן לביטול עסקאות תיירות עקב התדרדרות המצב הביטחוני בדרום

בימים האחרונים, התקבלו במועצה הישראלית לצרכנות, פניות צרכנים המבקשים לברר את זכותם לביטול עסקאות תיירות עקב התדרדרות המצב הביטחוני בדרום הארץ.
לשם כך ניסחה המועצה מספר הבהרות בנושא.1. ביטול אירועים בשל איסור התקהלות.
עקב ההתדרדרות במצב הביטחוני חל איסור התקהלות, לפיכך גורמים מארגנים נאלצים לבטל הופעות, אירועי ספורט רבי משתתפים ועוד, עמדת המועצה ביחס למקרים מסוג זה היא כי על העוסק (המארגן) לבטל את האירוע ולהשיב לצרכן את כספו, לחילופין על העוסק לאפשר לצרכן, בכפוף להסכמת הצרכן, לקבל את השירות במועד מאוחר יותר, תוך זמן סביר.

 

2. עסקאות תיירות שהוזמנו בשיטה של "מכר מרחוק".
במידה והצרכן ביצע את הזמנת החופשה או הבילוי באמצעות הטלפון או האינטרנט (בעקבות שיווק/פרסום של העוסק) עומדת לזכותו זכות ביטול ,לאו דווקא בשל המצב הביטחוני, זכות הביטול ,בעסקה בתחום התיירות, ניתנת למימוש תוך 14 ימים ממועד ביצוע העסקה. ובתנאי שעד המועד המתוכנן לקבלת השירות יש למעלה מ- 8 ימים (7 ימים שאינם ימי מנוחה).
על הצרכן לשלם דמי ביטול בסך של 5% משווי העסקה או 100 ש"ח, הנמוך מביניהם.

3. עסקאות תיירות שהוזמנו בסניף החברה
במידה והצרכן ביצע את הזמנת החופשה או הבילוי בסניף חברת התעופה או סוכן הנסיעות פנים מול פנים, עומדת לזכותו זכות ביטול על פי תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה)  בתוך 14 ימים מיום עשיית ההסכם ובלבד שהביטול ייעשה 18 ימים שאינם ימי מנוחה לפחות, קודם למועד תחילת השירות. במקרה זה על הצרכן לשלם דמי ביטול בשיעור 5% מסכום העסקה או 100 ₪ לפי הנמוך מביניהם.

 

4. מקרים אחרים
במקרים שאינם נופלים בגדר שתי הקטגוריות דלעיל, אין תשובה משפטית חד משמעית. לבית המשפט שיקול הדעת והסמכות לקבוע את זכות הצרכן לבטל את העסקה בשל התדרדרות המצב הביטחוני, כמוכן בית המשפט הוא שיכריע בדבר סכום הכסף אותו מחויב העוסק להשיב לצרכן.
ביהמ"ש יכריע בהתחשב בשווי העסקה, במידת היכולת לצפות את ההתדרדרות במצב הביטחוני, ובהפרש הזמנים בין המועד בו ניתנה הודעת הביטול לבין המועד בו אמור היה להינתן השירות.


 
המועצה לצרכנות קוראת לבעלי העסקים, בפרט בדרום לגלות רגישות כלפי הצרכנים לנוכח המצב הביטחוני, ולבוא לקראתם בכל הנוגע לביטול עסקאות תיירות, או דחיית מימושן למועד מאוחר יותר.