המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 07/07/2013

תחקיר המועצה לצרכנות: האם בגדי תינוקות יקרים הם בהכרח איכותיים יותר?
עד כמה המחיר שווה בהכרח איכות? לקחנו לבדיקה מיוחדת בגדי תינוקות מחמש רשתות. בדקנו במעבדה את איכות הבד, הצבע ועמידות בכביסה, האם הבגדים היקרים יותר באמת עמידים יותר או שאנחנו משלמים יותר רק בגלל השם? התשובות לפניכם


 


כל הורה בוודאי מכיר מקרוב את ההתבלטות הזאת, האם להמנע מלקנות בגדי תינוקות יקרים כשממילא משך השימוש בהם הוא כמה חודשים בלבד, או שדווקא להשקיע בכל זאת יותר כסף ולהרגיש שקנינו לילד שלנו את המוצר הטוב ביותר. אבל מבדיקה מיוחדת של  המועצה לצרכנות בשיתוף תוכנית חסכון בערוץ 2 עולה שהיקר הוא לא בהכרח איכותי יותר.
 


לצורך הבדיקה, קנינו חמישה בגדי גוף של תינוקות בחמש רשתות שונות, כולם מאה אחוז כותנה: פוקס ביבי, H&M, גולף קידס, שילב ורשת זברה. מחירי בגדי הגוף נעו בין 11.99 ש"ח לבגד הזול ביותר ל-49.90 ש"ח לבגד היקר ביותר.

 

הבגדים הועברו לבדיקת מעבדה במכון התקנים שם בדקו במחלקת הטקסטיל מה קורה לבגדי התינוקות אחרי הכביסה: את המראה ואת ההתרחבות או ההתכווצות. כל בגדי הגוף כובסו לפי הוראות הכביסה שמצוינות בתווית הבגד.
 


התוצאות

 

 דווקא בגד הגוף הזול ביותר שנקנה ברשת זברה בפחות מ-12 ש"ח התכווץ מעט מאוד ולא נראה שום שינוי בגוון הצבע שלו. מבחינת שינוי מידות, התכווצות המוצר של זברה הוא בעצם הטוב ביותר. הוא התכווץ בצורה מינימלית גם באורך וגם ברוחב.

 

 בגד הגוף שנקנה ברשת גולף שעלה 49.90 ש"ח, אחרי כביסה אחת איבד 4.5% בכיוון האורך ועוד 2% בכיוון הרוחב.

 

 בגד הגוף שנקנה ברשת שילב התכווץ מעט. רק אחוז וחצי בכיוון האורך ושלושה אחוזים פחות ברוחב.

 

 ב-H&M אימא לתינוק גבוה עשויה להרגיש בהבדל אחרי הכביסה הראשונה.

 

 ברשת פוקס בגד הגוף שנבדק התכווץ בשלושה אחוזים גם באורך וגם ברוחב.

 

יש לציין כי כל הבגדים שבדקנו שמרו על צבעם המקורי ודורגו גבוה בסולם של מכון התקנים. כאן נכנס גם התפקיד של ההורים בהקפדה על הוראות הכביסה. עפ"י מכון התקנים, מומלץ מאוד להפוך את כל הכביסה עם הצד הפנימי החוצה, ואז השחיקה של הצבע ושל ההדפסים והדוגמאות למיניהם היא הרבה יותר קטנה מאשר אם מחפשים אותם ישיר בצבע הקדמי.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד  אהוד פלג, הגיב לממצאים: "הבדיקה מגלה שכנראה אין הלימה בין המחיר לבין האיכות. וכמו שראינו מחיר זול לא בהכרח מעיד על איכות נמוכה. כאשר מול הבדל המחיר לא עמדה תמורה הולמת בצורה של איכות משופרת אלא דווקא ביחס הפוך בהתאם לבדיקה, כדאי מאוד לשקול את המחיר כפרמטר עיקרי".

 

הדוח המלא